Island – země ohně a ledu

Petr Hlubuček

Island – země ohně a ledu

Ať už si představujete Island jakkoliv, ohromí vás. Je to země protikladů, najdete tu oheň i led, tepající město i rozlehlé pustiny, velmi tradiční venkovský život i moderní techniku. Snad nikde jinde na světě si člověk neuvědomí sílu přírody, která zde nabízí jedinečnou pestrost.

Drsná a úchvatně krásná příroda je tu v mnoha oblastech nedotčená civilizací.  Uvidíte aktivní a vyhaslé sopky, ledovce, vařící se bahno, lávová pole, pláže s černým pískem. Dále dravé řeky, horké přírodní prameny, kde se můžete koupat, a bezpočet úžasných vodopádů a jezer. Ale jsou tu i zelené oblasti – v hlubokých údolích se pasou polodivocí koně a stáda chundelatých ovcí.

Pěší trek může vystřídat projížďka na mimochodných islandských koních. Doporučujeme si terénním vozem vyrazit do vnitrozemí, brodit se potoky a spatřit barevné geotermální oblasti  Landmannalaugaru (Duhových hor).  Voda ve všech podobách se vám ukáže při plavbě obojživelným vozidlem mezi obřími plovoucími led, plavbě na moři za velrybami, nebo při rybolov na otevřeném moři… Čerstvě nalovené ryby zde umí chutně upravit.

Kromě dobrodružství vám Island nabídne něco navíc – pocítit jedinečnost a sílu přírody, která nás všechny přesahuje. Tady si často člověk uvědomí, kolik pokory nám všem schází…

Na co se můžete těšit?

 • úchvatně krásná a pustá příroda
 • sopky a ledovce, jezera, vodopády i gejzíry
 • vyjíždky na koních, chytání ryb na otevřeném moři, plavba za velrybami
 • koupání v horkých pramenech a termálních lázních
 • fantastické treky v úchvatné přírodě
 • plavba obojživelným vozidlem

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Počasí a ideální termín :

  Letní sezóna na Islandu je od poloviny května do konce srpna.  Denní teploty jsou relativně stálé v rozmezí 8°C až 13 °C v v červenci a srpnu mohou výjimečně teploty dosáhnout až 20 °C. Slunce v tuto dobu takřka nezapadá a islandská krajina je alespoň část dne zalitá světlem a nejúžasnější světlo je po 22 hod., kdy jsou nejdelší stíny. Islandské počasí je silně ovlivněno Golfským proudem a proto je teplota většinou velmi stabilní. Během zimy jen málokdy klesne teplota pod – 5 °C .

  Nicméně islandské počasí je velmi proměnlivé a změny jsou mnohem rychlejší, než známe. Zpravidla během jednoho dne mnohokrát zaprší a zároveň zase začne svítit slunce a tak pořád dokola. 

 • Realizace vaší cesty:

  Všechny zájezdy “Dovolená na míru” připravujeme jako exkluzivní program na míru. Podle vašeho očekávání vám navrhnete a do detailu zajistíme program, veškeré služby a vypracujeme velmi detailní itinerář. Zajistíme  tedy také veškeré služby jakými jsou:  letenky, rezervace auta, včasné rezervace ubytování i zajištění jakýchkoliv dalších aktivit. 

  Uvedený program chápejte prosím jako inspiraci, samozřejmě vám připravíme jakýkoliv program podle vámi zvolených kritérií. S Islandem má Česká republika bezvízový styk.

  Uvedený itinerář detailně zobrazuje okružní trasu kolem Islandu, je ale samozřejmě možné koncipovat zájezd na přání výrazně jinak. Můžete například projet vnitrozemí Islandu, zamířit na nejodlehlejší místa Islandu – Westfjords, kde můžete putovat po horských chatách, zažít plavbu na mořských kajacích, nebo se vydat třeba na trekking do neskutečně pestré oblasti Landmannalaugar.

  Rádi vám na přání a na klíč připravíme jakoukoliv cestu na Island.

 • Ubytování :

  Vzhledem k tomu, že se v posledních letech stal Island velmi navštěvovanou zemí, nastává často problém s rezervací ubytování. Zkrátka pokud se rozhodnete přicestovat na Island na poslední chvíli, můžete být velký problém zajistit ubytování v místech, která chcete navštívit a často musíte za ubytování cestovat velmi daleko.  

  Předpokládáme kvalitní penzióny, v Reykjavíku a několika větších městech jsou dostupné i luxusní 4* hotely, nicméně zpravidla budete nocovat v chatách, penzionech, občas v soukromí na farmách.

  Rezervaci ubytování v dostatečném předstihu je dobré opravdu nepodcenit, stejně jako rezervaci 4WD auta, pokud se rozhodnete vyrazit i do vnitrozemí. 

 • Naše doporučení :

  Zájezd je připraven na objednávku a cena finální nabídky bude zahrnovat veškeré požadavky našich klientů (komfort ubytování, stravování, doprava, délka zájezdu, veškeré aktivity…). Významnou roli z hlediska ceny často hraje dostatek času na realizaci. Na začátku roku je možné zakoupit velmi levné letenky, přičemž později se cena výrazně zvyšuje, podobně s ubytováním a rezervací auta. V době sezóny potom svou roli hraje i omezená kapacita na některé služby. V případě zájmu nás proto prosím kontaktujte s dostatečný předstihem, což v ideálním případě znamená i rok předem. Značně tím můžete ušetřit.

Itinerář pro inspiraci

 • 1. den

  přílet do Keflavíku, vyzvednutí auta, přejezd do Reykjavíku, ubytování

  procházka po Reykjavíku, návštěva moderní katedrály Hallgrímskirkja, moderní koncertní hala Harpa na pobřeží, procházka centrem

 • 2. den

  tzv. Zlatý trojúhelník: vodopád Gullfoss – stále aktivní gejzíry Geysir a Strokkur – nejstarší parlament světa a národní park Thingvellir

 • 3. den

  Skogar – prohlídka islandského skansenu, vodopád Skogafoss,

  pěší vycházka podél řeky plné vodopádů, vodopád Seljalandfoss,

  útes Dyrholaey a divoká příroda  s koloniemi papuchalků.

 • 4. den

  přejezd do národního parku Skaftafell:

  pěší výlet k vodopádu Svartifoss a k čelu ledovce  

 • 5. den

  laguna Jokulsarlon (plavbu obojživelným vozidlem po laguně do které spadá ledovec a ulamují se mohutné masivy ledu).

  přístavní městečko Hofn

 • 6. den

  přejezd islandské pustou sopečnou krajinou do Mývatnu (úsek cca 100 km, kde Islanďané staví pomníčky trolům. aby bezpečně přejeli) 

  kaňon Asbyrgi , strmý asi 100 metrový kaňon dlouhý 3,5 kilometru a v nejširším místě široký až jeden kilometr vzniklý dávnou erupcí sopky Vatnajökul a následné obrovské záplavy

 • 7. den

  malebné rybářské městečko Husavík:

  muzeum velrybářství a nejlepší místo na plavbu s možností pozorování velryb

 • 8. den

  jezero Mývatn – perla islandského severu:
  oblast Námaskard (solfatarová pole, bahenní sopky a vývěry),
  sopka Krafla s kráterovým jezerem Víti (možnost procházky po aktivní kaldeře),
  Skútustadir – pseudokrátery.
  koupání ve zdejších termálech Jarðböðin, což je obdoba Modré laguny na jihu

 • 9. den

  Město Akureyri – největší město islandského severu

  Blonduós pro zájemce výuka chytání ryb v jezerech s profesionálním rybářem

 • 10. den

  oblast Leirubakki – možnost vyjížďka na islandských koních
  eventuelně výlet na sopku Hekla

 • 11. den

  nejvyšší vodopády na Islandu – Glymur  

  Reykjavík – vyhlídka Perlan, vikingská loď 

 • 12. den

  odlet do Prahy

Místa, aktivity a ubytování

 • Vtěsném sousedství gejzíru Geysir, dnes vybuchuje několik dalších gejzírů v oblasti Haukadular. Nicméně právě od Geysiru  se odvozuje geologický termín. Dnes tento gejzír vybuchuje jen velmi zřídka, nicméně v jeho okolí je několik dalších gejzírů,  soupouchů, baheních sopek a horkých zřídel.

 • Vodopád Gullfoss, nejvodnatější vodopád Evropy, jehož řeka řine do hluboké průrvy a ve chvíli, kdy zasvítí slunce vytváří obrovskou duhu, která se klene přes celý horizont.

 • Rybolov při plavbě za velrybami na otevřeném moři. 

 • Lávová pole, kterými je pokryta převážná část Islandu velmi rychle zvětrávají a postupně se pokrývají mechy, lišejníky a nejrůznější vegetací. Jen žasnete nad pestrostí a neuvěřitelnou rozdílností od chvíle, kdy přistanete.

 • Jarní výlet nedaleko Reykjavíku.

 • Žádný kostel není na Islandu stejný, jejich tvary, architektura i vtitřní uspořádání je stejně pestré jako celý ostrov a je to něco, co je pro ISland tolik typické, stejně jako víra. 

 • Ukázka velmi komfortní chaty, je to jedno z možných ubytování. 

 • Chata z předchozího obrázku je dokonce vybavena přírodní vířivkou.

Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě


Související zájezdy