Taiwan (oficiálně Čínská republika) je ostrovní země rozkládající se na stejnojmenném hlavním ostrově a mnoha dalších malých ostrůvcích v Jihočínském moři v západní části Tichého oceánu. Patří k ekonomicky nejvyspělejším zemím Asie a je jedním ze čtyř asijských tygrů. Mísí se zde moderní životní styl, spojený s rychlým hospodářským růstem země, s tradiční čínskou kulturou s japonskými prvky.
Taiwan z větší části pokrývají lesy a hory a je plný fascinujících protikladů divoké přírody národních parků s horami a plážemi, tradičních rýžových políček a čajových plantáží a rušných velkoměst s moderní architekturou. Zatímco východní pobřeží je divoké a méně obydlené, většina obyvatel žije v západní části ostrova, a to především v hlavním městě Taipei na severu či v největším městě na jihu ostrova, Kaohsiung.
Ostrov je klimaticky velice rozmanitý – zatímco na většině ostrova panuje příjemné subtropické podnebí, na jižních plážích v Kenting umožňuje tamější tropické podnebí celoroční koupání. Naopak v Centrálním pohoří uprostřed ostrova, s nejvyšší horou tyčící se do výšky 3952 metrů nad mořem (Jadeitová hora), vládne drsné alpinské podnebí.
Přírodních krás ostrova si užijeme při plavbě po Jezeře Slunce a Měsíce (Riyue), během jízdy úzkokolejkou v přírodní rezervaci Alishan či při návštěvě hluboké soutěsky Taroko poblíž městečka Hualien. Ruchu moderního asijského velkoměsta pak při návštěvě hlavního města Taipei, kde můžeme obdivovat jak tradiční krásu budhistických a čínských chrámů, tak moderní architekturu v čele se slavným mrakodrapem Taipei 101, byl po svém dokončení v roce 2004 nejvyšší stavbou světa.
Návštěvu Taiwanu ocení také milovníci exotické kuchyně a dobrého čaje. Mnoho místních specialit, mezi nimiž nechybí plody moře, lze ochutnat v restauracích a na populárních nočních trzích, čaj pak v čajovnách na severovýchodě ostrova při návštěvě městeček Jiushui a Jinguashi.
Na co se můžete těšit
- Jezero Slunce a Měsíce - největší jezero na Taiwanu
- Nejznámější buddhistický chrám Fokuangshan
- Přírodní rezervace Alishan s horskou stanicí úzkokolejné železnice
- Taroko - jedna z nejhlubších soutěsek na světě
- Moderní i tradiční Taipei
- Realizujeme v malé skupině 6 - 16 účastníků
Místa pobytu
Cena zájezdu zahrnuje
- Dopravu klimatizovaným mikrobusem po celou dobu zájezdu
- Ubytování ve dvoulůžkových pokojích v 4* hotelech
- Snídaně v rámci ubytování
- Průvodce CK, případně nezbytný místní průvodce
- Pojištění CK pro případ úpadku
- DPH
Cena zájezdu nezahrnuje
- Letenky (v případě nákupu letenek od CK Inspira garantujeme 100% vrácení finančních prostředků, pokud se let neuskuteční z důvodu tzv. vyšší moci)
- Aktivity nad rámec smluveného programu
- Obědy a večeře
- Pojištění léčebných výloh a pojištění storna (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV)
Itinerář
Odlet z Prahy
Přílet do Taipeje, přejezd do města Taichung (dle časových možností krátká prohlídka města), odpoledne přesun z Taichungu k největšímu jezeru na ostrově – Jezeru Slunce a Měsíce (Riyue).
Riyue – Alishan: dopoledne plavba po jezeře, po obědě přesun do přírodní rezervace Alishan s obrovskými starými cypřiši a horskou stanicí úzkokolejné železnice, nacházející se v nadmořské výšce přes 2000 metrů.
Alishan – Kaohsiung: brzy ráno jízda úzkokolejkou pod vrchol hory Chushan na východ slunce, poté procházka v rezervaci. Odpoledne přejezd do Kaohsiung, 2. největšího města ostrova; cestou návštěva čajových plantáží.
Celodenní prohlídka města Kaohsiung: buddhistický chrám Fokuangshan, Lotosové jezero, pagoda Jara a podzimu, procházka v přístavu.
Kenting: dopoledne přejezd na jižní cíp ostrova do národního parku Kenting, prohlídka pobřeží a místní fauny a flóry, návštěva večerního trhu.
Kenting: pobyt u moře, procházka po pobřeží, koupání.
Taitung: etnograficky zajímavá oblast, obývaná původními obyvateli Taiwanu. Ochutnávka místních specialit, návštěva etnografického muzea a bývalých cukrovarů.
Taitung – Hualien: přejezd do městečka Hualien na východním pobřeží ostrova, cestou návštěva farmy na škeble. Prohlídka města, pláže a večerního trhu.
Hualien – Taroko: celodenní návštěva národního parku Taroko, trek v jedné z nejhlubších soutěsek na světě.
Hualien – Taipei: cesta podél divokého východního pobřeží na sever do Taipeje, podvečerní program v centru města, noční trh. Alternativně cestou do Taipeje horké prameny v Chiaohsi.
Jiushui, Jinguashi: celodenní výlet na severovýchod do horských městeček Jiushui a Jinguashi. Výhledy na moře, procházka malebnými uličkami, možnost posezení a ochutnání čaje v místních čajovnách.
Taipei: Čankajškův památník, Konfuciův chrám, taoistický chrám Longshan, návštěva muzea se sbírkami předmětů dovezených z kontinentální Číny.
Taipei: moderní čtvrť Hsinpei, vyhlídka na město z Taipei 101 – nejvyšší budovy Taiwanu. Večerní odlet do Prahy.
Přílet do Prahy.
Doplňující informace
Na severu Taiwanu se setkáme se subtropickým podnebím, na jihu pak tropickým. Jsou zde běžné výrazné sezónní výkyvy a rozmanité projevy počasí, dané zeměpisnou polohou i topografií ostrova. Nejlepším obdobím pro návštěvu a ideálním pro cestování i venkovní aktivity je podzim – teplé a obecně suché období s nižší vlhkostí, jasnou oblohou a příjemnými teplotami kolem 20-28°C. U cestovatelů je oblíbeným obdobím také jaro s kvetoucími květinami, mírnými teplotami mezi 15-25°C a jen občasnými dešťovými přeháňkami.
Pro vstup na území Taiwanu platí pro české občany bezvízový styk na dobu maximálně 90 dnů. Při pasové kontrole je nutné předložit zpáteční letenku do Česka nebo jiného státu s potvrzeným termínem odletu.
Očkování na cestu na Taiwan není povinné. Mezi doporučené patří očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu a tetanu. Detailní informace o očkování vám poskytnou v očkovacím centru nebo v centru cestovní medicíny.
Měnou je nový taiwanský dolar (TWD). Kreditní karty jsou běžně přijímány, ale v menších podnicích a na nočních trzích je vhodné mít u sebe hotovost.
Při pozdravu je běžný lehký úklon nebo pokývnutí hlavou, přijatelné je také podání ruky. Taiwan je nábožensky rozmanitý, převládá zde buddhismus, taoismus a lidová náboženství. Při návštěvě chrámů je třeba mít zahalená ramena a končetiny a chovat se uctivě.
Úředním jazykem je mandarínská čínština. Ve velkých městech a turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Na rozdíl od jiných států jihovýchodní Asie Taiwan velmi důsledně dbá na recyklaci a nakládání s odpadem. Mnoho podniků za účelem snížení množství plastového odpadu podporuje používání tašek a obalů pro opakované použití. Dodržujte místní pokyny pro recyklaci.
Termíny
Číslo zájezdu: 411124
12. 11. - 30. 11. 2024
Cena bez letenky:
77 880 Kč
Sleva First minute
Číslo zájezdu: 440325
15. 3. - 29. 3. 2025
Cena bez letenky:
79 480 Kč
Sleva First minute
Taipei je ztělesněním spojení tradice a moderního velkoměstského životního stylu, nabízí pestré kulturní zážitky, moderní atrakce a na dosah také krásnou přírodu. K nejznámějším místům Taipeje patří ikonický mrakodrap Taipei 101. V kdysi nejvyšší budově na světě najdete několikapatrové nákupní centrum, kanceláře a především pak v 89. patře terasu s panoramatickým výhledem na město. Pokud byste si tuto velkolepou stavbu chtěli prohlédnout z dálky, je nejlepší volbou Sloní hora (Xiangshan). Výšlap oblíbenou turistickou stezkou je poměrně krátký a strmý, z vrcholu se pak naskytne panoramatický výhled na celé město. Mezi další dominanty Taipeje patří Národní palácové muzeum s jednou z největších sbírek čínského umění a artefaktů na světě, pokrývající více než 8 000 let čínské historie. Tato sbírka byla původně součástí císařských sbírek v pekingském Zakázaném městě, které byly roku 1931 odvezeny do Šanghaje a následně v souvislosti s porážkou Číny v občanské válce v roce 1948 na Taiwan. V Taipei se během lunárního nového roku každoročně koná Taipejský festival lampionů vrcholící průvody a přehlídkou tisíců barevných lampionů a doprovázený mnoha představeními.
Buddhistický chrám Fokuangshan je největším buddhistickým klášterem na Taiwanu. Jedná se o rozsáhlý komplex chrámů s posvátnou atmosférou, z nichž každý má svůj jedinečný architektonický a duchovní význam. Řád byl založen v roce 1967 Hsing Yunem, propagujícím humanistický buddhismus a známým díky úsilí o modernizaci čínského buddhismu. Hsing Yun bývá lidově označován za jednoho ze „čtyř nebeských králů“ a Fokuangshan je považován za jednu ze „čtyř velkých hor“ neboli čtyř hlavních buddhistických organizací taiwanského buddhismu. Jednou z hlavních atrakcí kláštera je 108 metrů vysoká socha sedícího Buddhy, obklopená 480 dalšími menšími sochami.
Sídlí zde několik vzdělávacích institucí, včetně univerzity a různých škol zaměřených na propagaci buddhistického vzdělání a hodnot. Koná se zde také řada kulturních akcí, včetně tradičních čínských festivalů, výstav kaligrafie a čajových obřadů, podporujících hlubší pochopení buddhistické kultury.
Soutěska Taroko ve stejnojmenném národním parku je jednou z nejúžasnějších přírodních zajímavostí ostrova. Proslavila se bujnou zelení, mramorovými útesy a hlubokými údolími, po miliony let hloubenými řekou Liwu, jejíž průzračná tyrkysová voda podtrhuje malebnost celé soutěsky, s útesy mnohdy dosahujícími výšky více než 1 000 metrů. Oblast Taroko je domovem původního taiwanského kmene Truku (Taroko), jehož bohaté kulturní dědictví se prolíná s okolní divokou přírodou. Návštěvníci se mohou seznámit s tradicemi a historií tohoto kmene prostřednictvím různých výstav a kulturních center v regionu. Soutěskou prochází také dálnice, rozsáhlý inženýrský projekt dokončený v 50. letech 20. století, při jehož náročné stavbě přišlo mnoho lidí o život. Na jejich památku byla postavena Svatyně Věčného pramene.
Jak napovídá název, jezero Slunce a Měsíce je jedinečné svým tvarem. Východní část jezera je kulatá jako slunce, zatímco západní část má tvar půlměsíce. Jedná se o největší přírodní jezero na Taiwanu a jedno z nejoblíbenějších turistických míst. Kromě nevídané okolní přírody má i důležitý kulturní význam – žije zde domorodý národ Thao, jedna z nejmenších etnických skupin na Taiwanu, s níž je spjatý malý posvátný ostrov uprostřed jezera – Lalu. Přístup na něj je kvůli zachování jeho kulturního a ekologického významu omezen. V okolí jezera se nachází několik významných náboženských památek, včetně chrámu Wenwu, zasvěceného Konfuciovi a bohu války, a chrámu Xuanzang, s uloženými relikviemi slavného čínského buddhistického mnicha Xuanzanga. Úchvatné pohledy na jezero se vám naskytnou z lanovky spojující okolní hory s vesnicí, zábavním parkem a kulturním centrem.