Zapomenuté národní parky Slovenska

Helena Krenkova

Zapomenuté národní parky Slovenska

Zveme vás na Slovensko, na pěší turistiku do neprávem opomíjených oblastí, které jsou ve stínu Tater mnohem méně navštěvované, známé a hůře dostupné. V létě 2020 budou pravděpodobně všechna nejpopulárnější místa přelidněna mnohem více než obvykle, proto jsme pro vás připravili zájezd do odlehlejších národních parků a přírodních oblastí zejména jihovýchodního a středního Slovenska jako jsou krasové oblasti národních parků Slovenský kras a Muráňska planinaVeporské vrchy a Poľana.

Pro romantiky a ty, kteří preferují spaní ve stanu jsme připravili variantu se stanem na oficiálně povolených tábořištích ve volné přírodě s podporou autobusu a dovozu zásobování na místech táboření. Umožníme vám tak vícedenní putování bez zátěže na více než 1 noc. Zpravidla nebude nutné nést nic (všude kam lze zajet, autobus zajede). Kdo nebude chtít spát ve stanu, lze využít penziony a hotely. Ubytování volíme delší dobu na jednom místě a v malých ubytovacích zařízeních, abychom minimalizovali rizika.

Stanaři budou mít vždy po několika dnech možnost se vysprchovat. Díky doprovodnému autobusu bude možné trasy individuálně zkrátit, prodloužit nebo individuálně přizpůsobit. Zpestřením bude možnost fakultativní možnost vyjížďky na muráňských koních. Abychom se vyhnuli celodennímu přejezdu a současně minimalizovali epidemiologická rizika, využijeme lehátkového vlaku do Košic, vybírat budeme neklimatizované vozy, kupé budeme rezervovat tak, aby naše skupina nebyla v oddílech v kontaktu s cizími lidmi. Autobus / mikrobus pojede přes den, vlak odjíždí v pozdních večerních hodinách týž den, volba je jen na vás.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 03. 07. 2020
  12. 07. 2020
  Cena:

  7 280 Kč

 • 17. 07. 2020
  26. 07. 2020
  Cena:

  11 680,- Kč

Na co se můžete těšit?

 • Pobyt v krásné slovenské přírodě s minimem lidí
 • Národní parky Slovenský kras a Muráňska planina
 • Vícedenní přechod hor "na lehko", ale i komfort hotelu - podle vlastní volby
 • Jeskyně Slovenského krasu (většina je v UNESCO)
 • Pohoří Poľana s kruhovitým hřebenem - největší středoevropský stratovulkán (vyhaslý)
 • Rázovité venkovské oblasti, kde se žije ještě pomaleji, postaru a tradičně
 • Polodivoké Muráňské koně
 • Unikátně nakombinovanou akci s promyšlenou podporou autobusu / mikrobusu
 • Možnost pohodlné dopravy lůžkovým / lehátkovým vlakem
 • Nejopuštěnější část Slovenského Rudohoří - Veporské vrchy a jejich pralesy

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Termín a cena zájezdu:

  Termín: 3. – 12.7. 2020    Cena:  7 280 Kč      autobusová varianta

  Základní cena je stanová. Varianta s hotelovým ubytováním je s příplatkem 3310 Kč.

  Snažíme se o vaše maximální bezpečí, dvojsedadla v autobuse proto budeme obsazovat pouze členy jedné domácnosti. Příplatek za volné sedadlo je 500 Kč. Cizími osobami nebudeme doplňovat ani dvojlůžkové pokoje, příplatek za jednolůžkový pokoj na vyžádání cca 3500 Kč.

  Poznámka: Na základě vývoje vládních nařízení může dojít ke změnám (maximální velikost skupiny, hygienické normy ubytování atd.). 

 • Termín a cena zájezdu:

  Termín:  17.7. – 26.7. 2020   Cena: 11 680 Kč  varianta zájezdu v malé skupině maximálně 8 osob mikrobusem.

  Základní cena je stanová. Varianta s hotelovým ubytováním je s příplatkem 3310 Kč.

  Z důvodu maximálního bezpečí nebudeme cizími osobami doplňovat dvojlůžkové pokoje, příplatek za jednolůžkový pokoj na vyžádání cca 3500 Kč.

  Poznámka: Na základě vývoje vládních nařízení může dojít ke změnám (maximální velikost skupiny, hygienické normy ubytování atd.). 

 • Zájezd vypisujeme ve dvou termínech, jeden autobusem, druhý mikrobusem. Autobusová varianta je levnější, mikrobusovou se snažíme vyjít vstříc všem, kteří v aktuální situaci preferují kontakt s menším počtem osob a individuálnější přístup. Obě varianty nabízí dopravu první den buď během dne naším autobusem / mikrobusem nebo až večer nočním vlakem lehátkovým nebo lůžkovým vozem podle nabídky.

  Zájezd pro vás můžeme připravit i pro uzavřenou skupinu, zkrátit nebo prodloužit o konkrétní programové dny podle individuálního přání. Přidat doporučujeme kratší program v Nízkých Tatrách a méně navštěvované části Slovenského raje a tak prodloužit na celé dva týdny.

 • Cena zahrnuje:

  Dopravu autobusem (resp. mikrobusem v termínu 17. – 26.7.2020) a zajištění podpory vozidla na veškerý program, průvodce (v mikrobusu je pouze řidič). V hotelové variantě veškeré ubytování od 2. dne, ve stanové variantě je pak táboření ve volné přírodě na povolených tábořištích a v zázemí ubytování, kde bude ubytována skupina s možností využít sociální zařízení (sprchy, toalety).

  Cena nezahrnuje: vyjížďku na koních, vstupy, další volitelný program, volitelnou cestu tam vlakem lehátkovým nebo lůžkovým vozem a opatření vyplývající z aktuálních vládních nařízení.

 • Doprava:

  Základní doprava je autobusem, resp. mikrobusem v termínu 17. – 26.7.2020 z Prahy. Ti, kdo by rádi tento den ušetřili, případně se vyhnuli delšímu pobytu v autobuse, mohou jet lehátkovým vlakem přes noc za příplatek. Budeme objednávat společný oddíl pro účastníky zájezdu podle nabídky ČD/ŽSSK. Snažíme se volit varianty tak, abychom minimalizovali všechna možná rizika. Pokud zvolíte vlak, zavazadlo si můžete poslat rovněž „napřed“ autobusem.

 • Nástupní místa:

  Autobus: Praha, Jihlava, Brno, Uherské Hradiště.

  Vlak: po trase Praha – Košice.

 • Náročnost:

  Pěší turistika převážně po značených turistických cestách v délce od 10 do 25 km denně. Díky podpoře autobusu a mikrobusu je možné všechny trasy zkrátit či jinak upravit. Unikátní je možnost absolvovat přechod hor se spaním pod stanem s minimální zátěží, autobus / mikrobus vám kamkoli je to možné, doveze na místo táboření nebo co nejblíže stany, potraviny, vodu. 

Itinerář pro inspiraci

 • 1.den

  Nabízíme dvě varianty dopravy, přejezd autobusem přes den nebo doplatkovou noční cestu vlakem lehátkovým vozem, čímž ušetříte den dovolené. Počítáme s tím, že ekonomičtější variantu autobusem budou volit ti, kdo budou spát ve stanech, první noc tedy strávíme ve stanu a druhý den ráno se setkáme se skupinou, která přijede z Prahy lehátkovým vlakem.

  V pozdních večerních hodinách odjezd lehátkovým vlakem z Prahy do Košic (lze přistoupit kdekoli na trase).

 • 2.den

  Sejdeme se všichni ráno v Košicích na nádraží, vlaková skupina si zde předloží svá zavazadla do autobusu. Krátká procházka centrem Košic. Přesun na začátek první celodenní túry, na oblíbený vyhlídkový vrchol Kojšovská hoľa (1246). Pěšky cca 16 km.

 • 3.den

  Dnes vstoupíme do Slovenského krasu. Projdeme si známou Zádielskou tiesňavu a první úsek ve Slovenském krasu. 

 • 4.den

  Budeme pokračovat v putování Slovenským krasem, zavítáme na Silickou planinu (UNESCO). Pokud bude otevřena s ohledem na vládní opatření, tak navštívíme jeskyni Domica právem považovanou za nejkrásnější slovenskou jeskyni. Celý systém je v podzemí propojen s maďarskou jeskyní Aggtelek a společně tvoří rezervaci UNESCO jeskyně Slovenského a Aggteleckého krasu.

 • 5.-7.den

  Posuneme se do dalšího národního parku, na Muráňskou planinu. První den strávíme v oblasti hřebčína na Veľké Lúce a Muráňského hradu. Druhý a třetí den na Muráni se cesty stanové a hotelové skupiny rozdělí. Stanaři se vydají na přechod pohoří napříč s přespáním na povolených tábořištích na území národního parku. Hotelová skupina s podporou autobusu, resp. mikrobusu se vydá na jednodenní túry podle nálady a sil, prozkoumá krasové útvary v okolí Tisovce, případně vystoupí na Fabovu hoľu. Na závěr se všichni potkáme v sedle Zbojská.

 • 8.den

  Dnes zavítáme do ještě zapadlejších koutů než v předchozích dnech. Vypravíme se na nejvýraznější vrchol Veporských vrchů, Klenovský Vepor (1338). Výrazný vrchol je charakteristický svým tvarem z dalekého okolí. V okolí je několik pralesních oblastí, zde si užijeme opravdového klidu. Pokud situace dovolí, bude možný alternativní tvořivý program (za příplatek) na nedaleké farmě ekologického zemědělství, kde se dodnes snaží žít co nejpodobněji jako staří Slované před mnoha staletími. 

 • 9.den

  Dnes opustíme Slovenské Rudohorie a posuneme se dále na západ, do pohoří Poľana, které je charakteristické hřebenem kruhovitého tvaru, za který vděčí své sopečné geologické minulosti. Vydáme se k nejvyššímu vrcholu (1458). Dokladem opuštěnosti Poľany je, že zde byla první pozorování vlků již v 90. letech a dnes se jim tu daří.

 • 10.den

  Čeká nás návrat domů. Cestou zastávka u evangelického dřevěného kostelíka v Hronseku (UNESCO), případně možná vycházka k Jánošikove skale v Hrochoťské dolině, která je vklíněna do prstence pohoří Poľana.

Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě