Antarktida – objevitelská plavba
Výprava do úchvatné krajiny v jednom z nejdrsnějších prostředí na zeměkouli. Poplujete v komfortu velmi pohodlné lodi, kde vás budou doprovázet vědci a odborníci. Dozvíte se mnohé o polárních oblastech, unikátní antarktické přírodě, pochopíte křehkost přírodní rovnováhy a ekologickou problematiku polárních oblastí.
Spatříte na vlastní oči bizarní a nedozírná ledovcová území, masivní ledy i transantarktické pohoří s horskými vrcholy, která jsou jediným územím bez ledu a sněhu. Po celou dobu nás budou provázet tučňáci, kterých na Antarktidě žije hned sedm druhů a budeme mít i hodně příležitosti vidět lachtany, velryby, albatrosy, buřňáky a další zvířata.
Každý den se vylodíme čluny zodiaky na břeh, navštívíme polární základny, nebo „velrybí hřbitov“, aktivní sopku a další zajímavosti Antarktidy. V omezené míře lze zpravidla během plavby využít i mořské kajaky a vyzkoušet kempování na pevnině.
- 26. 11. 202205. 12. 2022152 100 Kč *
v případě čtyřlůžkové kajuty – loď MS Janssonius
- 14. 12. 202223. 12. 2022150 450 Kč *
v případě čtyřlůžkové kajuty – loď MS Janssonius
- 04. 03. 202314. 03. 2023165 750 Kč
v případě čtyřlůžkové kajuty – loď MS Hondius
- 16. 03. 202325. 03. 2023132 600 Kč *
v případě čtyřlůžkové kajuty – loď MS Hondius
* Cena vždy závisí na zvolené třídě kajuty podle dostupnosti, konkrétní lodi a termínu. Kontaktujte nás ve chvíli vašeho zájmu a my vám sdělíme konkrétní cenové možnosti v danou chvíli.
Na co se můžete těšit?
- Každodenní výstup z lodi do divoké polární přírody
- Obrovské plující ledovce
- pozorování keporkaků, tuleňů a velryb
- Různé druhy tučňáků a unikátní ptactvo
- Výprava na sněžnicích
- Plavba na mořském kajaku
- Pobřežní strmé štíty a vysoké hory
- Petermann Island s hnízdícími tučňáky a kormorány
- Mys Horn a Ohňová země
- Navštívíme strašidelný vrak Guvernøren
- Návštěva bývalé britské polární stanice
Fotogalerie
Místa pobytu

Doplňující informace
Cena zahrnuje:
Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby, zapůjčení sněžnic a holin, plavby na člunu Zodiac a výlety na pevninu, pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.
Cena nezahrnuje:
Doprava do místa nalodění Ushuaia. Na vyžádání letenky zajistíme. Vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program a ubytování před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.
Stravování:
Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.
Upozornění:
Program je pouze orientační a může se lišit v závislosti na místních ledových a povětrnostních podmínkách a s cílem vidět divokou zvěř. Konečný itinerář určuje palubní vedoucí expedice. V itinerářích mohou být uvedena místa, která vyžadují povolení k přistání, které musí udělit příslušné vnitrostátní orgány. Takové povolení není uděleno před zveřejněním těchto itinerářů. Flexibilita je pro expediční plavby prvořadá. Komunikačním jazykem na lodi je angličtina, bez účasti českého průvodce.
loď MS Hondius
MS Hondius byla první registrovanou lodí třídy 6 pro plavby v polárních regionech podle požadavků IMO (mezinárodní námořní organizace). Kapacita je 170 pasažérů v 80 kajutách, posádka 72 osob, rychlost 16 uzlů. Vysoký důraz je kladen na životní prostředí, osvětlení lodi je LED diodami, používají se biologicky odbouratelné barvy a maziva a moderní energetické systémy s minimální produkcí CO2. Kajuty jsou mnoha kategorií (Suite, Superior, Twin s oknem, tří- a čtyřlůžkové), liší se cenou. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace, v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 let, atmosféra na lodi je velmi neformální.
MS Janssonius je nejnovější expediční lodí ve flotile ve třídě 6 pro plavby v polárních oblastech. Kapacita je 170 pasažérů v 80 kajutách, posádku tvoří 72 osob, rychlost 15 uzlů. Vysoký důraz je kladen na životní prostředí, osvětlení lodi je LED diodami, používají se biologicky odbouratelné barvy a maziva a moderní energetické systémy s minimální produkcí CO2. Kajuty jsou mnoha kategorií (Suite, Superior, Twin s oknem, tří- a čtyřlůžkové), liší se cenou. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 let, atmosféra na lodi je velmi neformální.
Itinerář
1. den
Expedice začíná v nejjižnějším městě planety, v argentinské Ushuaia. Plavba začíná v odpoledních hodinách.
2. - 3. den
Následující dva dny strávíme plavbou přes Drakeův průliv, přičemž zažijeme to samé jako první polární badatelé: studené větry a rozbouřené moře obávaného průlivu, ale i možné setkání s velrybami. Po překročení Antarktické konvergence, přirozené hranice Antarktidy, tvořené mísícími se studenými vodními masami bohatými na mikroorganismy, s teplejšími vodami subantarktickými. Antarktická konvergence je biologickým předělem, mění se jak mořský život, tak ptactvo. Migrující albatrosi, bouřňáci, bouřňáčci Wilsonovi jsou příklady z mnoha druhů ptáků, které můžete pozorovat.
4. - 7. den
Antarktida nás přivítá zasněženými vrcholky hor, mořskými ledovci a odlišnou faunou. Jako první mineme zasněžené ostrovy Melchior a Schollaertova kanálu, proplujeme mezi ostrovy Brabant a Anvers.
Místa, která budete mít možnost navštívit:
Ostrov Danco – Zaměříme se na hnízdění tučňáků oslích a současně na pozorování tuleňů krabožravých ve Weddelově moři.
Neko Harbour –krajina alpínského charakteru s monumentálními ledovci a větry ošlehanými sněhovými útvary, kde se můžete vylodit ze člunů Zodiac.
Paradise Bay – V těchto ledových vodách je během plaveb na člunech Zodiac velká šance spatřit keporkaky a plejtváky.
Ostrovy Pléneau a Petermann – pokud to ledové podmínky dovolí, proplujeme kanálem Lemaire, kde budeme pozorovat tučňáky kroužkové a kormorány antarktické, keporkaky a plejtváky malé či tuleně leopardí.
Port Lockroy – Po plavbě Neumayerovým průlivem můžete mít možnost navštívit bývalou britskou výzkumnou stanici – nyní muzeum a poštu na Goudierově ostrově. Můžete se také zapojit do aktivit v okolí Jougla Point, setkat se s tučňáky oslími a kormorány antarktickými.
V okolí jako např. na Damoy Point můžete podniknout výlety na sněžnicích ke staré lyžařské cestě. Zde je rovněž jedno z našich oblíbených míst.
Wilhelmina Bay a Guvernøren jsou skvělými oblastmi pro pozorování keporkaků. Můžete se také vydat na plavbu čluny Zodiac ke strašidelnému vraku Guvernøren, velrybářského plavidla, které zde začalo hořet v roce 1915. V okolí Melchiorových ostrovů, uprostřed ledového moře posetého ledovci, můžete potkat hejna velryb, tuleňů leopardích a tuleňů kroužkovaných.
Přesný čas odplutí závisí na meteorologických podmínkách Drakeova průlivu.
8. - 9. den
Plavba zpět na sever přes Drakeův průliv, během plavby opět možnost pozorování mořských ptáků. Navíc je plavba zpestřena přednáškami na lodi , můžete se poučit o historii objevování Antarktidy a nadšení budou ornitologové, když k lodi zavítají hejna albatrosů a dalších vzácných ptáků. Během plavby můžete také navštívit kapitánský můstek, studovat námořní mapy a námořní navigaci.
10. den
Dokončení plavby v Ushuai v dopoledních hodinách, vylodění se vzpomínkami na Antarktidu.
Místa, aktivity a ubytování
-
Čtyřlůžková kajuta na lodi Hondius
-
Dvoulůžková kajuta deluxe na lodi Janssonius
-
Knihovna na lodi Hondius
-
Přednáškový sál na lodi Hondius
-
Takto se stravujete při plavbě na Antarktidu
-
Takto vypadá snídaně během plavby na Antarktidu
-
Atmosféra na expediční lodi během plavby
-
Proplouvání ledovou tříští při plavbě na Antarktidu