Centrální Špicberky aktivně

Zveme vás na výpravu, na které se budete plavit na menší lodi než na ostatních polárních plavbách a celý zájezd je aktivnější. Plavba na tradiční historické plachetnici znamená menší komfort, intenzivnější kontakt s přírodou, podstatně menší skupinu (max. 20 účastníků) a aktivnější program spíše expedičního charakteru. Za příznivých podmínek pluje loď na plachty jakožto nejudržitelnější způsob pohonu, zejména ve velice citlivých arktických podmínkách. Plachty obsluhuje posádka.

Plavba směřuje do centrálních oblasti největšího ostrova souostroví Svalbard, Špicberky a jeho druhého největšího fjordu Isfjorden. V podzimním termínu je rovněž šance spatřit polární záři, období kolem podzimní rovnodennosti je dlouhodobě obdobím výskytu intenzivních polárních září. Nutnou podmínkou pozorování je samozřejmě zcela jasná obloha. Plavba vás zavede k ledovcovým bariérám i do ruských hornických osad Barentsburg a Pyramiden, které jsou v kontrastu s norským osídlením a správou souostroví a dokreslují obrázek této unikátní části Arktidy.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 2650 euro

  Cena za 1 osobu ve sdílené dvoujlůžkové kajutě. Samostatná kajuta 4590 euro, celá kajuta obsazená dvěma osobami 5400 euro.

 • 2650 euro

  Cena za 1 osobu ve sdílené dvoujlůžkové kajutě. Samostatná kajuta 4590 euro, celá kajuta obsazená dvěma osobami 5400 euro.

   

Na co se můžete těšit?

 • nejseverněji v životě - pobyt na 78. rovnoběžce
 • arktickou faunu: krále Arktidy lední medvědy, ploutvonožce, ptáky
 • termín s velkou šancí pozorování polární záře
 • opuštěné ruské osady, kde se zastavil čas
 • aktivně strávenou dovolenou na tradiční plachetnici

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Cena obsahuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby, zapůjčení sněžnic, plavby na člunu Zodiac a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena neobsahuje:

  Doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí (občanům EU stačí občanský průkaz), program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

  Zajištění letenek Praha – Longyerbyen – Praha.

  Ubytování před a po plavbě v Longyerbyenu.

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Poznámka:

  Veškeré uvedené trasy a itineráře berte prosím pouze jako informativní. Programy se totiž mohou lišit v závislosti na povětrnostních podmínkách, které často vyžadují ad hoc rozhodování. Abychom viděli zvířata, úchvatnou přírodu i ledovce, je nutné, aby kapitán lodi byl flexibilní.

 • Lodě:

  Plachetnice SV Noordenlicht neboli polární záře je historickou plachetnicí, postavena byla v roce 1910 v severoněmeckém Flensburgu. Roku 1991 ji zakoupil současný vlastník a byla registrována v Nizozemí. Posádka je pětičlenná a pojme 20 pasažérů v deseti dvojlůžkových kajutách, komornost skupiny i prostředí tuto plavbu odlišuje od klasických turistických lodí. Cestovní rychlost je 6 uzlů. K dispozici jsou dva čluny Zodiac. V kajutách je k dispozici umyvadlo se studenou a teplou vodou. Toalety a sprchy jsou společné.

 • Informace k rezervacím plaveb:

  V současné době jsou lodě pro rok 2021 překvapivě hodně naplněné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula o rok zakoupené plavby, které se v roce 2020 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku. Problémem v roce 2021 bude naopak velmi omezený počet míst. Z tohoto důvodu uvádíme všechny termíny plaveb, byť mnohé jsou již téměř naplněné. 

Itinerář

 • 1. den:

  Výpravu začneme exkurzí po osadě Longyerbyen (nemá statut města), kde se nachází nejsevernější kostel, banka, hřbitov, nemocnice či supermarket světa. Navštívíme zdejší muzeum a dovíme se něco o severské fauně a flóře. Poté vyplujeme na Isfjorden, možnost pozorování velryb.

 • 2. den:

  Dopoledním cílem bude zátoka Trygghamna. Můžeme podniknout výlet k bývalé velrybářské stanici. Kromě mořských ptáků budeme mít šanci spatřit polární lišky a endemitické soby špicberské. Odpoledne navštvíme ruskou hornickou osadu Barentsburg, který je druhým největším sídlem na souostroví. Kromě sochy Lenina a pozůstatků po sovětské éře můžeme navštívit nejsevernější pivovar světa, vyhřívané mořské koupaliště nebo muzeum. Rusko je dnes jedinou zemí, která využívá práva hospodářského využití Svalbardu, který je jinak pod norskou správou, ale se zvláštním statusem podle mezinárodní smlouvy (Svalbard Treaty z roku 1920). Svalbard je díky této smlouvě rovněž zónou demilitarizovanou.

 • 3. den:

  Dopoledne se vypravíme k naší první ledovcové stěně, do zátoky Borebukta. Odpoledne navštívíme východní pobřeží poloostrova Bohemanflya se zajímavými geologickými formacemi.

 • 4. den:

  Dopoledne doplujeme k blankytně modré ledovcové bariéře Sveabreen v Nordfjordu. Sveabreen je nejpůsobivější ledovcovou stěnou v Isfjordenu. Odpoledne doplujeme do Dicksonova fjordu, nejsevernějšího bodu naší plavby. Oblast má stabilnější počasí, což z něj dělá ideální místo pro pozorování polární záře.

 • 5. den:

  Plachtění ve vnitřním Isfjordenu, druhém největším fjordu souostroví. Pozorování mořských živočichů a plavba v závislosti na počasí a povětrnostních podmínkách.

 • 6. den:

  Dopolední výprava nás zavede k čelu majestátního ledovce pojmenovaného po švédském polárním badateli, geologovi a botanikovi Nordenskjöldovi. Následně navštívíme město duchů, opuštěnou sovětskou hornickou osadu Pyramiden. Díky klimatickým podmínkám je vše velmi dobře zachovalé ačkoli bylo městěčko opuštěno v roce 1998.

 • 7. den:

  Druhý den v této oblasti se vydáme do nedaleké zátoky Skansbukta s nádhernými geologickými formacemi pestrých barev, které připomínají starý strážní hrad. Navečer se začneme vracet.

 • 8. den:

  Závěr plavby a vylodění v Lyngyerbyenu.

  Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě


  Podobné zájezdy

  Maroko

  Azorské ostrovy – SÃO MIGUEL

  ZIMNÍ TEAMBUILDING

  ISTANBUL

  MOAB – MEKKA BIKERů

  Dovolená na míru – v Rakousku i v době koronaviru

  0