Expediční plavba do Antarktidy

Expediční plavba do Antarktidy za poznáváním šestého kontinentu, Vám nabídne velmi bohatý program včetně doprovodných aktivit, které můžete ale nemusíte využít. V programu jsou fakultativně zařazeny výstupy na okolní vrcholy, výlety na mořském kajaku s instruktorem, výpravy na sněžnicích, potápění (za příplatek), táboření nebo fotografický workshop.  Budete se pohybovat v nádherné scenérii hornatého Antarktického poloostrova, mezi obrovskými ledovci a plujícími ledy, uvidíte hnízdící tučňáky, lachtany, velryby, albatrosy, buřňáky aj. Denně můžete využít vylodění zodiaky na břeh, navštívíme i polární základny, velrybí hřbitov nebo aktivní sopku. Během tohoto zájezdu na Antarktidu zažijete dny nabité zážitky, o kterých se Vám ani nesnilo!

Z lodních společností, které do polárních oblastí jezdí, spolupracujeme s tou, která má sice moderní a vysoce komfortní lodě standardu plovoucího hotelu, ale současně pro nižší počty pasažérů (na plavbách se střídají lodě s maximální kapacitou 108 a 170 pasažérů, což je obrovský rozdíl zejména právě v Antarktidě, kde jsou pravidla pro maximální počty osob na pevnině, oproti lodím, které jezdí do Antarktidy až s 500 pasažéry a musí řešit jejich střídání).

Jedná se o expediční plavbu – detailní denní program je orientační a může se změnit. Loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd.

K plavbě Vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně doprovodný program před nebo po vylodění – Buenos Aires, NP Los Glaciares, NP Torres del Paine, Ushuaia, Rio de Janeiro, vodopády Iguazu apod.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 22. 12. 2021
  03. 01. 2022
 • 03. 01. 2022
  15. 01. 2022

Na co se můžete těšit?

 • Obrovské plující ledovce
 • Velryby, tučňáci, unikátní ptactvo
 • Argentinská polární stanice s kolonií tučňáků
 • Strmé hory Palmerova pobřeží
 • Mořský kajaking v zátoce Skontorp Cove s bezpočtem ledovců
 • Výlet na sněžnicích a historické polární chaty
 • Petermann Island s hnízdícími tučňáky a kormorány
 • Hejna velryb keporkaků
 • Mys Horn a Ohňová země

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Termín a cena:

  22.12.2021 – 3.1.2022, 3.1. – 15.1.2022, čtyřlůžková kabina 7840 EUR, dvoulůžková s oknem 9 690 EUR, dvoulůžková deluxe  10 690 EUR (prodloužená trasa 13 dní)

  3. – 13.2. 2022, 13. – 24.2. 2022, čtyřlůžková kabina 6 990 EUR, dvoulůžková s oknem 8 590 EUR, dvoulůžková deluxe  9 990 EUR  (prodloužená trasa)

 • Cena zahrnuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby (mořský kajaking, kempování, horské výstupy, foto workshop, výpravy na sněžnicích), zapůjčení gumové obuvi a sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, transfer z lodi na letiště v Ushuai po plavbě, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena nezahrnuje:

  Doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), palivový příplatek 18 EUR/osoba/den pokud cena ropy více než 90 dnů před odjezdem překročí hranici 120 USD/Brent barel, spropitné pro posádku.

 • Příplatky:

  Single příplatek: 0,7 ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.

  Příplatek za potápění : od 425 EUR

  Zajištění letenek Praha – Ushuaia – Praha cca 35 000 Kč,

  Ubytování před a po plavbě v Ushuai

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Poznámka:

  Veškeré uvedené trasy a itineráře berte prosím pouze jako informativní materiály. Programy se totiž mohou lišit v závislosti na povětrnostních a zejména klimatických podmínkách, které často vyžadují ad hoc rozhodování. Abychom viděli zvířata, úchvatnou přírodu i ledovce, je nutné, aby kapitán lodi byl flexibilní v rozhodování o trase a průběhu plavby.

 • Informace o bezpečnostních opatřeních:

  Společnost realizující plavby přijala sérii bezpečnostních opatření před vlastní plavbou i během ní, která výrazně zvyšují bezpečnost proti onemocnění Covid-19.  Na celé lodi jsou nainstalovány bezpečnostní termální kamery, nepoužívá se recilkulovaný vzduch a technologie filtrace vzduchu je založena na využití UV záření jako ochranu před patogeny, platí nové standardy pro lodní kuchyni a restaurace a využívá se nová technologie průběžné dezinfekce založená na použití peroxidu vodíku. I díky těmto opatřením v roce 2020 nebyl jediný výskyt onemocnění na palubě všech lodí.

 • Loď:

  Loď M/V Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 pasažérů a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.

  Plavidlo má 53 kabin s příslušenstvím, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 39 dvoulůžkových kabin a 10 superior kabin. Dále na palubě najdete restauraci/přednáškovou místnost, pozorovací místnost s barem, knihovnu a místnost s počítači a mnoho dalších míst na palubě vhodných pro pozorování. Ve výbavě je také 10 zodiaků s čtyřtaktními motory (40Hp).

  Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, kvalita služeb a vybavení pokojů i společných prostor odpovídá hotelu kat.**** Loď je maximálně přizpůsobena svému určení  expedičním plavbám se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu.

  Plavidlo je vybaveno dieselelektrickým systémem pohonu, který výrazně snižuje hlučnost a vibrace motorů. Tři dieselové motory, každý s výkonem 1230 Hp, pohánějí loď rychlostí 10-12 uzlů.

  Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

 • Informace ohledně rezervace plaveb:

  V současné době jsou lodě pro rok 2021 překvapivě hodně naplněné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula o rok zakoupené plavby, které se v roce 2020 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku. Problémem v roce 2021 bude naopak velmi omezený počet míst. Z tohoto důvodu uvádíme všechny termíny plaveb, byť mnohé jsou již téměř naplněné. 

Itinerář

 • 1. den

  Odpoledne se nalodíme v Ushuaia, poplujeme průlivem Beagle Channel, pozdě večer vplujeme do Drakeova průlivu. Ushuaia leží na jižním pobřeží největšího jihoamerického ostrova, Ohňové země. Město je zároveň považováno za nejjižnější město na světě. Ushuaia těží ze své polohy naproti Antarktickému poloostrovu a je základnou pro výpravy do Antarktidy i důležitým střediskem rybolovu. Rozkládá se na úbočí hor prudce se svažujících do průlivu Beagle.

 • 2. den

  Plavba přes Drakeův průliv. Pozorování ptactva – v této oblasti můžeme vidět albatrosy stěhovavé, šedohlavé, černobrvé, světlohřbeté, buřňáky černobílé, jižní, modravé, antarktické a buřňáčky Wilsonové. Drakeův průliv je průliv mezi jihoamerickou pevninou (Hornův mys) a Jižními Shetlandami (Antarktida). Svou šířkou 800 km představuje nejširší průliv na světě. Plavba přes Drakeův průliv trvá lodím většinou 48 hodin.

 • 3. den

  Poté, co překročíme antarktickou konvergenci, vstoupíme do oblasti Antarktidy. Budeme pozorovat obrovské plující ledovce, velryby a unikátní ptactvo. Večer připlujeme k souostroví Jižní Shetlandy, kde zakotvíme. Tzv. Antarktická konvergence nebo Antarktická oceánská konvergence je cirkumpolární mořský pás obklopující Antarktidu, kde se stýkají chladné jižní vody s relativně teplými vodami Atlantického, Indického i Tichého oceánu. Antarktická konvergence tvoří předěl pro mnoho živočichů, například asi 25 % druhů ryb žijících jižněji od Antarktické konvergence se v jiných mořích nevyskytuje.

 • 4. den

  Dnes budeme prozkoumávat Shetlandské ostrovy – zakotvíme například na Half Moon Island s argentinskou polární stanicí a kolonií tučňáků uzdičkových a oslích, vystoupáme na aktivní sopku Deception Island odkud možná již zahlédneme pobřeží antarktického poloostrova. Večer se vydáme napříč průlivem Bransfield Straitk šestému kontinentu. Jižní Shetlandy se pokládají za součást Antarktidy, ostrovy tvoří asi 540 km dlouhý řetězec, položený přibližně paralelně se severozápadním pobřežím Antarktického poloostrova. Na ostrově Nelson je trvale obydlená česká soukromá polární stanice, někdy nazývána ECO-Nelson Antarktis.

 • 5.den

  Ráno budeme obdivovat strmé pobřežní hory Palmerovy země a vplujeme do jednoho z nejhezčích zálivů – Paradise Bay. Zde navštívíme chilskou polární stanici a budeme pozorovat tučňáky a úchvatné scenérie ledovců a okolních hor. Odpoledne vplujeme do zátoky Skontorp Cove s bezpočtem ledovců – ideální místo pro mořský kajaking.

 • 6.den

  Ráno přeplujeme průliv Gerlache Strait a vylodíme se na místě Damoy Point. Tady se vydáme na výlet na sněžnicích, můžeme fotit kolonie tučňáků oslích nebo si prohlédnout historické polární chaty. Odpoledne navštívíme britskou stanici Port Lockroy s muzeem a poštou, navštívíme velrybí hřbitov a projedeme se čluny mezi plovoucími ledovci. Večer nás čeká pravé polární BBQ.

 • 7.den

  Ráno projedeme scenerickým průlivem Lemaire Channel, přezdívaným také „Kodak gap“ a vylodíme se v místě zvaném Port Charcot u kolonií tučňáků kroužkových. Vystoupáme na některý z okolních kopců a potěšíme se pohledem na plovoucí ledy. Odpoledne navštívíme ostrov Petermann Island s hnízdícími tučňáky a kormorány, kde nás čeká plavba zodiaky mezi impozantními plovoucími ledovci. Tady dosahujeme naší nejjižnější polohy.

 • 8.den

  Plujeme zpět podél Antarktického poloostrova a čeká nás poslední vylodění na ostrově Trinity Island. Můžeme obdivovat kolonie tuleňů weddelových a krabožravých nebo vystoupit na vrcholek ostrova. Odpoledne poplujeme průlivem Bransfield Strait a s velkou pravděpodobností zde uvidíme hejna velryb keporkaků. Keporkak (někdy označovaný jako plejtvák dlouhoploutvý) je kosticový kytovec, který dosahuje délky 14-15 metrů a hmotnosti přes 25 tun. Má extrémně dlouhé bíle zbarvené prsní ploutve. Je rozšířen na většině míst světového oceánu a je znám svým „zpěvem“.

 • 9.den

  Plavba přes Drakeův průliv bude zpestřena přednáškami na lodi – můžete se poučit o historii objevování Antarktidy, současných vědeckých polárních programech nebo o unikátnostech přírody Antarktidy. Ornitologové jistě budou bedlivě pozorovat, zda k lodi nezavítá hejno albatrosů, či jiných vzácných ptáků. Pozorované druhy zvířat jsou každý den zapisovány do přehledné tabukly na  nástěnceMůžete se také podívat na kapitánský můstek, kde lze pohovořit s kormidelníkem, zkontrolovat kurz nebo studovat námořní mapy.

 • 10.den

  Množství ptáků hlásí blízkost kontinentu, odpoledne možná již spatříme Mys Horn. Večer zakončíme oslavou plavby a spolu s kapitánem si ťukneme šampaňským. Mys Horn je nejjižnější mys chilské části souostroví Ohňová země a je běžně považován za nejjižnější mys amerického kontinentu. Byl pojmenován podle nizozemského města Hoorn. Po mnoho let byl považován za hlavní milník při plavbě z Atlantického oceánu do Tichého oceánu. Svojí polohou vymezuje severní okraj Drakeova průlivu oddělujícího Jižní Ameriku od Antarktidy. Poledník procházející mysem Horn určuje hranici mezi Atlantickým a Tichým oceánem.

 • 11.den

  Ráno připlujeme do města Ushuaia a po snídani se vylodíme. Mezi největší turistické atrakce v okolí Ushuaiy patří Parque Nacional de Tierra del Fuego, kam se dá dostat mimo jiné pomocí Tren del Fin del Mundo (Vlak konce světa), nejjižnější železnice na světě. Další turistickou atrakci představuje možnost pronajmout si člun k mysu Horn (který je ovšem v chilských vodách), kde lze pozorovat lvouny, tučňáky nebo hnízdící ptáky. Některé cesty rovněž vedou k Majáku na konci světa (Faro del fin del mundo), známého ze stejnojmenného románu Julesa Verna.

Místa, aktivity a ubytování

 • Čtyřlůžková kajuta se dvěma kulatými okénky, vlastní WC a sprcha, stůl a židle, TV, telefon a WiFi, fén, dostatek úložného prostoru. Kabina je vhodná pro rodiny s dětmi.

 • Třílůžková kabina s jedním horním a dvěma dolními lůžky, vlastní sprcha a WC, TV, telefon, WiFi, fén, dostatek úložného prostoru. Kajuta je vhodná pro rodinu s dětmi, nebo pro cestující nevyžadující luxusnější kajutu.

 • Dvoulůžková kabina, vlastní sprcha a WC, TV, telefon a WiFi, fén, dostatek úložného prostoru.

 • Dvoulůžková kajuta de luxe, 2 velká okna, vlastní WC a sprcha, TV, telefon a WiFi, fén, dostatek úložného prostoru, tyto kajuty jsou rohové a jsou prostornější.

  Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě  Podobné zájezdy

  ŘÍM

  VINAŘSKÉ BORDEAUX

  LONDÝN

  Magické Stonehenge

  Réunion a Mauricius

  MOAB – MEKKA BIKERů