Falklady, Jižní Georgia, Jižní Orkneje, Antarktida

Zveme vás na nejdelší a nesmírně pestrou a strhující polární plavbu.  Velkou část plavby strávíme v Antarktidě a nadto ještě navštívíme Falklandy, Jižní Georgii a Orkneje. Poznáte tedy během jedné plavby celý antarktický region. Navštívit současně Falklandské ostrovy, Jižní Georgii a Antarktický poloostrov je životním snem zejména mnoha cestovatelů a zejména milovníků fauny. Vydejte se pozorovat divoká zvířata do jejich přirozeného prostředí a do posledních divokých míst planety.

Výpravíte se do úchvatné krajiny v jednom z nejdrsnějších prostředí na zeměkouli. Poplujete přitom v komfortu velmi pohodlné lodi, kde vás budou doprovázet vědci a odborníci. Dozvíte se mnohé o polárních oblastech, unikátní antarktické přírodě,  pochopíte křehkost přírodní rovnováhy a ekologickou problematiku polárních oblastí.

Spatříte na vlastní oči  bizarní a nedozírná ledovcová území, masivní  ledy i transantarktické pohoří s horskými vrcholy, která jsou jediným územím bez ledu a sněhu. Po celou dobu nás budou provázet tučňáci, kterých na Antarktidě žije hned sedm druhů a budeme mít i hodně příležitosti vidět lachtany, velryby, albatrosy, buřňáky a další zvířata. Na člunech zodiak se budeme často vyloďovat a podnikat výpravy do přírody.

Odjezd
Návrat
Cena
  • 25. 10. 2022
    14. 11. 2022
    nejnižší cena: 283 050 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * –  loď MS Ortelius

     

  • 02. 11. 2022
    22. 11. 2022
    nejnižší cena: 283 050 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Hondius

  • 07. 11. 2022
    26. 11. 2022
    nejnižší cena: 286 850 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Janssonius

  • 22. 11. 2022
    10. 12. 2022
    nejnižší cena: 286 850 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Plancius

  • 16. 12. 2022
    04. 01. 2023
    nejnižší cena: 309 850 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Ortelius

  • 23. 12. 2022
    11. 01. 2023
    nejnižší cena: 334 050 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Janssonius

  • 04. 01. 2023
    23. 01. 2023
    nejnižší cena: 334 050 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Hondius

  • 14. 01. 2023
    01. 02. 2023
    nejnižší cena: 334 050 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Plantius

  • 22. 02. 2023
    16. 03. 2023
    nejnižší cena: 341 700 Kč

    v případě čtyřlůžkové kajuty * – loď MS Janssonius

    * Cena vždy závisí na zvolené třídě kajuty podle dostupnosti, konkrétní lodi a termínu. Kontaktujte nás ve chvíli vašeho zájmu a my vám sdělíme konkrétní cenové možnosti v danou chvíli.

Na co se můžete těšit?

  • Obrovské plující ledovce
  • Velryby, tučňáci, unikátní ptactvo
  • Strmé hory Palmerova pobřeží
  • Výlet na sněžnicích a historické polární chaty
  • Hejna velryb keporkaků
  • Každodenní výstupy z lodi do divoké polární přírody
  • Mys Horn a Ohňová země

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

  • Cena zahrnuje:

    Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby, zapůjčení sněžnic a holin, plavby na člunu Zodiac a výlety na pevninu, pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

  • Cena nezahrnuje:

    Doprava do místa nalodění Ushuaia. Na vyžádání letenky zajistíme. Vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program a ubytování před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

  • Stravování:

    Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

  • Upozornění:

    Program je pouze orientační a může se lišit v závislosti na místních ledových a povětrnostních podmínkách a s cílem vidět divokou zvěř. Konečný itinerář určuje palubní vedoucí expedice. V itinerářích mohou být uvedena místa, která vyžadují povolení k přistání, které musí udělit příslušné vnitrostátní orgány. Takové povolení není uděleno před zveřejněním těchto itinerářů. Flexibilita je pro expediční plavby prvořadá. Komunikačním jazykem na lodi je angličtina, bez účasti českého průvodce.

  • Loď MS Plancius:

    Antarktida, loď Platinius
    Antarktida, loď Platinius

    MS Plancius byla postavena v roce 1976 jako výzkumná loď holandského námořnictva, kterému sloužila až do roku 2004, kdy byla zakoupena soukromou společností a v roce 2009 byla dokončena přestavba na expediční plavidlo splňující předpisy SOLAS. Trup je zesílen pro plavby v polárních oblastech. Kapacita lodi je 108 pasažérů v 50 kajutách, posádku tvoří 47 osob (18 námořníků, 19 hotelových pracovníků – kuchařů a stevardů), 8 průvodců a přednášejících a lékař. Cestovní rychlost je 10,5 uzlu na tři dieselelektrické motory. Loď je velmi komfortně zařízena, nejedná se však o loď luxusní. Obvyklý věk pasažérů expediční plaveb je mezi 45 a 65 lety. Během plavby probíhají odborné přednášky a prezentace v angličtině, případně dalších jazycích.

  • Loď MS Ortelius:

    MS Ortelius byla vyrobena roku 1989 polské Gdyni a sloužila jako speciální plavidlo ruské akademie věd a nesla jméno “Marina Svetaeva”. Později byla přejmenována na MS Ortelius podle vlámského kartografa Abrahama Ortelia (1527 – 1598) který vydal první moderní atlas světa Orbis Terrarum, vůbec nejdražší vytištěnou knihu všech dob. Kapacita je rovněž 108 cestujících v 50 kajutách, posádka 52, rychlost 10,5 uzlu. Loď je vybavena deseti čluny Zodiac. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 let, atmosféra na lodi je velmi neformální.

  • Loď MS Janssonius:

    MS Janssonius je nejnovější expediční lodí ve flotile ve třídě 6 pro plavby v polárních oblastech. Kapacita je 170 pasažérů v 80 kajutách, posádku tvoří 72 osob, rychlost 15 uzlů. Vysoký důraz je kladen na životní prostředí, osvětlení lodi je LED diodami, používají se biologicky odbouratelné barvy a maziva a moderní energetické systémy s minimální produkcí CO2. Kajuty jsou mnoha kategorií (Suite, Superior, Twin s oknem, tří- a čtyřlůžkové), liší se cenou. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 let, atmosféra na lodi je velmi neformální.

  • MS Hondius:

    MS Hondius byla první registrovanou lodí třídy 6 pro plavby v polárních regionech podle požadavků IMO (mezinárodní námořní organizace). Kapacita je 170 pasažérů v 80 kajutách, posádka 72 osob, rychlost 16 uzlů. Vysoký důraz je kladen na životní prostředí, osvětlení lodi je LED diodami, používají se biologicky odbouratelné barvy a maziva a moderní energetické systémy s minimální produkcí CO2. Kajuty jsou mnoha kategorií (Suite, Superior, Twin s oknem, tří- a čtyřlůžkové), liší se cenou. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace, v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 let, atmosféra na lodi je velmi neformální.

Itinerář

  • 1.den

    Nalodění v Ushuaia, nejjižnějším městě planety.

  • 2. den

    Plavba za doprovodu mořských ptáků.

  • 3. den

    Na Falklandských ostrovech nás přivítá množství volně žijících živočichů. Žijí zde nejen různé druhy ptáků, ale je velká šance, že v okolních vodách uvidíte několik druhů delfínů. Tyto ostrovy jsou opomenutým koutem, známé zejména jako dějiště války mezi Spojeným královstvím a Argentinou v roce 1982. 

    Navštívíme následující místa: Carcass Island – Žijí zde mj. tučňáci magellanští a tučňáci oslí, četní brodiví ptáci a pěvci. Ostrov Saunders – Na ostrově Saunders můžete spatřit albatrosa s černým obočím a jeho někdy neohrabané přistání. I zde žijí tučňáci královští, tučňáci magellanští a oslí.

  • 4. den

    Hlavní město Falkland a kulturní centrum souostroví, Port Stanley nabízí kouzlo viktoriánské éry v malém: najdete zde barevné domy, dobře udržované zahrady a hospody v anglickém stylu. V okolí můžete také vidět několik staletých plachetnic, tichých svědků útrap námořníků z 19. století. Za návštěvu stojí také malé, ale zajímavé muzeum, které pokrývá počátky osídlování až do války o Falklandy. V Port Stanley žije přibližně 2100 lidí. Vstupné do muzea je v ceně.

  • 5. - 6. den

    Během přeplavby do Jižní Georgie překročíte tzv. Antarktickou konvergenci, představující pohyb vodních mas v jižní části Atlantského, Tichého a Indického oceánu, kde se chladnější vody Jižního ledového oceánu noří pod teplejší vody ostatních oceánů. Tato výživná oblast přitahuje množství mořských ptáků, včetně několika druhů albatrosů, břehových vod, bouřliváků a chaluh.

  • 7. - 10. den

    Dnes doplujeme do Jižní Georgie. Povětrnostní podmínky v této oblasti mohou být nepříznivé a do značné míry ovlivňují program. Postupně navštívíme:

    Ostrov Prion, který je zavřený v průběhu sezóny hnízdění albatrosů (20.11 – 7.1). Od ledna dospělí hledají své partnery, sedí na vejcích a pečují o svá mláďata. Budete svědky života těchto ptáků s největším rozpětím křídel na světě.

    Fortuna Bay – Pláň vytvořená ledovcem Fortuna je domovem velkého počtu tučňáků královských a tuleňů. Možná projdeme poslední úsek Shackletonovy cesty do opuštěné velrybářské vesnice Stromness. Cesta prochází horským průsmykem za Shackletonovým vodopádem. Terén je částečně bažinatý, připravte se na překonání několika malých potoků.

    Salisbury Plain, St. Andrews Bay, Gold Harbor – V těchto lokalitách se nacházejí nejen tři největší kolonie tučňáků královských v Jižní Georgii, ale také tři největší pláže, kde se páří lachtani antarktičtí (obdobím páření jsou prosinec a leden). Žijí jich zde doslova miliony. Spatřit můžete rovněž rypouše sloní. Sledujte, jak tito až čtyřtunoví ploutvonožci neustále bdí (a občas bojují) nad územími, kde právě porodily nebo se chystají porodit desítky samic.

    Grytviken – V této opuštěné velrybářské stanici kráčí tučňáci po ulicích a kolem se válí rypouši jakoby jim to zde patřilo. Navštívit můžete muzeum Jižní Georgie a Shackletonův hrob.

    Odpoledne 10. dne se vydáme dále jižním směrem k Orknejským ostrovům.

  • 11. den

    Plavba dále na jih. V tomto úseku plavby se dostaneme na hranici mořského ledu. Doprovázet nás budou chaluhy antarktické.

  • 12. den

    V závislosti na podmínkách můžete navštívit základnu Orcadas, argentinskou vědeckou stanici na ostrově Laurie v souostroví Jižní Orkneje. Místní posádka vás provede po základně, odkud můžete pozorovat okolní ledovce. Nebude-li návštěva možná, alternativním místem přistání je Shingle Cove na Coronation Island.

  • 13. den

    Závěrečný úsek plavby do Antarktidy: míjet budeme obrovské kusy ledy a máme budeme mít velmi slušnou šanci pozorovat plejtváky tmavé nebo antarktické bouřliváky.

  • 14. - 17. den

    Pobyt v Antarktidě
    Pokud ledové podmínky dovolí, vplujeme do Weddellova moře. Kolosální ledové bloky jsou symbolem vstupu do Antarktidy, na východní stranu Antarktického poloostrova. Možnou zastávkou je ostrov Paulet s velkou populací tučňáků kroužkových. Můžete také navštívit Brown Bluff, výrazný vrchol vulkanického původu na samé špičce Antarktického poloostrova na tím vstoupit na samotný antarktický kontinent.

    Pokud podmínky pro vstup do Weddellova moře z východu nebudou příznivé, loď se vydá na Elephant Island a zamíří do Bransfieldského průlivu, mezi ostrovy Jižní Shetlandy a Antarktický poloostrov. Odtud můžete vstoupit do Antarktidy ze severozápadu.

    Dechberoucí scenerie pokračují do Bransfieldova proudu, za dobrých podmínek dále na jich do Gerlachova proudu. Přesný čas odplutí závisí na podmínkách v Drakeově průlivu.

  • 18. - 19. den

    Plavba zpět na sever přes Drakeův průliv, během plavby opět možnost pozorování mořských ptáků, mnozí vám již budou známí.

  • 20. den

    Návrat do Ushuaia, kde naše dobrodružství končí.

Místa, aktivity a ubytování

  • Kajuta superior, loď Plancius

  • Jídelna na lodi Hondius

  • Kajuta junior-suite, loď Hondius, Antarktida

  • Loď Janssonius, dvoulůžkový pokoj deluxe

  • Loď Ortelius, standardní dvoulůžková kajuta

  • Vnitřní paluba lodi Hondius

  • Jídelna na lodi Ortelius

  • Plavba v ledové tříšti – loď Ortelius

  • Přednášková místnost

  • Zadní venkovní paluba lodi Hondius

    Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě



    Podobné zájezdy

    LONDÝN

    VIETNAM

    ISLANDSKÝM VNITROZEMÍM NA OFF ROADECH

    Odjezd
    Návrat
    Cena
    • 26. 06. 2022
      06. 07. 2022
      3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

      Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.    

    • 06. 07. 2022
      16. 07. 2022
      3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

      Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.      

    • 16. 07. 2022
      26. 07. 2022
      3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

      Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.   

    Polární léto na severních Špicberkách

    ČÍNA

    BORNEO