Plavba Špicberky, severovýchodní Grónsko a Island

Petr Hlubuček

Plavba Špicberky, severovýchodní Grónsko a Island

Velmi pestrá plavba, navštívíme Špicberky, Island a zejména Grónsko.

Grónsko je divokou zemí daleko za polárním kruhem, kterou brázdí hluboké fjordy, obří plovoucí ledovce, ale také pestrá a barevná arktická tundra.

Doplujeme do obrovského fjordu Scoresby Sund, který je jednou u nejúžasnějších oblastí celého Grónska. Drsné a přitom krásné členité pobřeží podtrhují obrovské skalní masivy, které nesou pestré zbarvení, pokud nejsou pokryty ledem a sněhem.

Díky specifickým podmínkám je zdejší klima východního pobřeží příznivější a stabilnější než na druhé straně ostrova. Budeme mít dokonce příležitost navštívit osady, kde se lidé dodnes živí tradičním lovem. Budeme pozorovat mrože, tuleně,  pižmoně, velryby i lední medvědy v jejich přirozeném prostředí.

Pravděpodobně je dnešní doba předzvěstí velkých změn, které se právě tady v Grónsku projevují díky výraznějšímu stoupání teplot mnohem rychleji,než jinde na světě, a tak si dnešní Arktidu budeme možná za pár let připomínat jen z fotografií  tohoto nesmírně fotogenického ostrova, o kterém nelze říci, že je jen zaledněnou pustinou.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 31. 08. 2021
  13. 09. 2021
  od 5 790 EUR

   

 • 25. 08. 2021
  07. 09. 2021
  od 5 790 EUR

Na co se můžete těšit?

 • Pohodlná loď jako plovoucí základna, hotel a arktická laboratoř
 • Hluboké fjordy, obří plující ledovce
 • Pestrá akrtická tundra
 • Drsné a členité pobřeží s obrovskými skalními masivy
 • Pozorování ledních medvědů, mrožů, pižmoňů, sobů i velryb

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Termín a cena:

  31.8. – 13.9. 2021,  25.8. – 7.9. 2021

  čtyřlůžková kabina 5790 EUR, dvoulůžková s oknem 8 960 EUR, dvoulůžková deluxe  9440 EUR 

 • Cena zahrnuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby (mořský kajaking, kempování, horské výstupy, foto workshop, výpravy na sněžnicích), zapůjčení gumové obuvi a sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, transfer z lodi na letiště v Ushuai po plavbě, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena nezahrnuje:

  Doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), palivový příplatek 18 EUR/osoba/den pokud cena ropy více než 90 dnů před odjezdem překročí hranici 120 USD/Brent barel, spropitné pro posádku.

 • Příplatky:

  Single příplatek: 0,7 ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.

  Příplatek za potápění : od 425 EUR

  Zajištění letenek Praha – Ushuaia – Praha cca 35 000 Kč,

  Ubytování před a po plavbě v Ushuai

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Poznámka:

  Veškeré uvedené trasy a itineráře berte prosím pouze jako informativní materiály. Programy se totiž mohou lišit v závislosti na povětrnostních a zejména klimatických podmínkách, které často vyžadují ad hoc rozhodování. Abychom viděli zvířata, úchvatnou přírodu i ledovce, je nutné, aby kapitán lodi byl flexibilní.

 • Informace o bezpečnostních opatřeních:

  Společnost realizující plavby přijala sérii bezpečnostních opatření před vlastní plavbou i během ní, která výrazně zvyšují bezpečnost proti onemocnění Covid-19.  Na celé lodi jsou nainstalovány bezpečnostní termální kamery, nepoužívá se recilkulovaný vzduch a technologie filtrace vzduchu je založena na využití UV záření jako ochranu před patogeny, platí nové standardy pro lodní kuchyni a restaurace a využívá se nová technologie průběžné dezinfekce založená na použití peroxidu vodíku. I díky těmto opatřením v roce 2020 nebyl jediný výskyt onemocnění na palubě všech lodí.

 • Lodě:

  Loď Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 cestujících a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.

  Plavidlo má 53 kajut s příslušenstvím, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 39 dvoulůžkových kabin a 10 superior kabin. Dále na palubě najdete restauraci/přednáškovou místnost, pozorovací místnost s barem, knihovnu a místnost s počítači a mnoho dalších míst na palubě vhodných pro pozorování. Ve výbavě je také 10 zodiaků s čtyřtaktními motory (40Hp).

  Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, kvalita skužeb a vybavení pokojů i společných prostor odpovídá hotelu kat.**** Loď je maximálně přizpůsobena svému určení  expedičním plavbám se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu.

  Plavidlo je vybaveno dieselelektrickým systémem pohonu, který výrazně snižuje hlučnost a vibrace motorů. Tři dieselové motory, každý s výkonem 1230 Hp, pohánějí loď rychlostí 10-12 uzlů.

  Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

  Loď Hondius je nová loď třídy Polar Class, která splňuje nejvyšší požadavky na výletní ledoborce a je optimalizovaná pro průzkumné cesty v polárních oblastech, které umožňují nejlepší kontakt s přírodou ke které jsou zároveň velmi šetrné. Nejlepší výhled z lodi je vždy na vnější palubě.

  Loď má kapacitu 170 cestujících a celkem 80 kajut, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 1 třílůžkovou,  67 dvoulůžkových kabin a 8 superior kabin.

  Jedna paluba zahrnuje velký pozorovací salónu a samostatné přednáškové místnosti, která je vyhrazena pro celou řadu workshopů a přednášek v průběhu plavby. LOď je velmi pohodlná a zároveň zachovává velmi neformální atmosféru. 

 • Informace ohledně rezervace plaveb:

  V současné době jsou lodě pro rok 2021 překvapivě hodně naplněné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula o rok zakoupené plavby, které se v roce 2020 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku. Problémem v roce 2021 bude naopak velmi omezený počet míst. Z tohoto důvodu uvádíme všechny termíny plaveb, byť mnohé jsou již téměř naplněné. 

Itinerář pro inspiraci

 • 1.den

  Přílet do Longyerbyenu, které je administrativním centrem Špicberk (norsky Svalbardu). Procházky někdejším hornickým městem s fascinujícím muzeem. Odpoledne nalodění a v podvečer se loď vydává na Isfjord . Budeme moci spatřit první velryby, jimiž jsou plejtváci malí.

 • 2. den

  Plavba do Raudfjordu – široký fjord naplněný impozantními plovoucími ledovci. Na březích leží stáda tuleňů, kteří se stávají kořistí ledních medvědů. Pobřežní útesy s bohatou vegetací jsou skvělou příležitostí pro pozorování mořských ptáků.

 • 3. - 4. den

  Přeplavba na severovýchodní pobřeží Grónska. Během plavby sledujeme velryby a migrující mořské ptáky. Za příznivého počasí  již z velké vzdálenosti září pobřeží východního Grónska se svými ledovci.

 • 5. den

  Přibližujeme se k pobřeží Grónska mezi plovoucími ledy a připlouváme do velké zátoky Foster. Následně se vylodíme v Myggebugtenu, kde můžeme navštívit chatu někdejších polárních lovců z 20. století. Naše túra zamíří do rozlehlé tundry ve které lovci lovili lední medvědy, polární lišky, pižmoně a arktické zajíce.

  Vrátíme se na loď a proplujeme fjordem Kejser Franc Josef, ze kterého se zdvihají strmé horské štíty pokryté běloskvoucími ledovci.

  V případě, že bude fjord výrazně zamrzlý, zvolíme alternativní plavbu Sofia Sound.

 • 6. den

  Připlouváme do Teufelschloss, který je někdy nazývaný Ďábelským hradem. Jde o nápadnou mystickou načervenalou horu se světlým diagonálním pruhem. Na protilehlé straně fjordu přistaneme v Blomsterbugt,  podle podmínek se vylodíme na některý z ostrovů Ruth, Ella a Maria.

 • 7. den

  Ráno připlujeme do Segelsällskapets Fjordu pod pohoří Berzelius. Vylodíme se na jižním pobřeží. Úchvatná túra nás zavede k malému jezeru, kde je velká příležitost uvidět a nafotit pižmoně, arktické zajíce a ptačí hejna bělokura horského. Odpoledne se lodí vydáme do Alpefjordu,  kde zakotvíme a na člunu se vydáme na průzkumnou plavbu kolem ledovce Gully, který kdysi zablokoval přístup do celého fjordu.  Na lodi budeme potom pokračovat hluboko do fjordu, což bude skutečné arktické dobrodružství.

 • 8. den

  Velkou část dne strávíme v rozsáhlém údolí Havn, kde uvidíme stáda pižmoňů v řídké vegetaci, která je díky podzimu zbarvená do ohnivých barev. 

 • 9. den

  Oblast nádherného fjordu Scoresbysundu, který je domovem mnoha polárních zvířat, zejména ledním medvědů, tuleňů a pižmoňů. Na člunu se vypravíme prozkoumat čedičové sloupy a ledovcové útvary zvané Vikingebugtu. Odpoledne navštívíme ostrov Danmark, kde navštívíme pozůstatky osady Inuitů, která byla obývaná před asi 200 lety. Jsou zde patrné stanové kruhy letního sídla, zatímco zachované zimní příbytky jsou blíže k mysu. 

 • 10. den

  Røde Ø, někdy také známý jako Červený ostrov, je nejúžasnější ledovcová atrakce. Røde Ø  je místo uvnitř fjordu Scoresbysundu, kde můžete celé hodiny obdivovat  obří masy modře zbarvených proplouvajících ledovců.  Místní pískovec, který není sněhem ,přitom vytváří doslova dojem planety Mars nebo australské pouště, ale jsme v Grónsku za polárním kruhem. Odpoledne, pokud bude dobré počasí, uvidíme pižmoně a barvy podzimu, do kterých se halí zdejší listí.

 • 11. den

  Zůstáváme v Scorebysundu a pozorujeme obrovské ledovce čnící z vody často i více 100 m nad hladinu. I jejich délka je impozantní a  může dosahovat až jednoho kilometru. Přistaneme poblíž Sydkapu, což je velmi rozsáhlá s působivá tundra, kde  můžeme zahlédnou polární zajíce.

 • 12. den

  Dnešní den strávíme částečně v tundře. Přistaneme na pevnině Liverpool Land a zavítáme i do největší osady ve  Scoresbysundu, kde žije asi 500 obyvatel.  V osadě uvidíme, jak se suší kůže ulovených tuleňů a pižmoňů a zažijeme i jízdu na psím spřežení.

  Odpoledne se nalodíme, míjíme malebnou krajinu pobřeží Blosseville, loučíme se s Grónskem a míříme na jih.  

 • 13. den

  Přeplavba k Islandu. Pozorujeme mořské ptáky i velryby. V noci při troše štěstí zažijeme pohled na magickou polární záři. Míjíme severní polární kruh a blížíme se k Islandu.

 • 14. den

  Připlouváme na Island do Akureyri, kde plavba končí. 

  Na vyžádání je možné zarezervovat přejezd autobusem do Reykjavíku a dále na letiště. Rovněž vám můžeme zajistit v Akureyri pronájem auta a připravit krátkou návštěvu Islandu včetně návštěvy t.zv. „zlatého trojúhelníku“.

Místa, aktivity a ubytování

 • Čtyřlůžková kajuta se dvěmi kulatými okénky, vlastní wc a sprcha, stůl a židle, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru. Kabina je vhodná pro rodiny s dětmi.

 • Třílůžková kabina s jedním horním a dvěma dolními lůžky, vlastní sprcha a wc, TV, telefon, wifi, fén, dostatek úložného prostoru. Kabina je vhodná pro rodinu s dětmi, nebo pro cestující nevyžadující luxusnější kajutu.

 • Dvoulůžková kabina, vlastní sprcha a wc, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru.

 • Dvoulůžková kajuta deluxe, 2 velká okna, vlastní wc a sprcha, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru, tyto kajuty jsou rohové a jsou prostornější.

Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě


Související zájezdy