Za velrybami a polární září do severního Norska

Zveme vás na výpravu, na které se budete plavit na menší lodi než na ostatních polárních plavbách a celý zájezd je aktivnější. Plavba na tradiční historické plachetnici znamená menší komfort, intenzivnější kontakt s přírodou, podstatně menší skupinu (max. 33 účastníků podle lodi, níže) a aktivnější program spíše expedičního charakteru. Za příznivých podmínek pluje loď na plachty jakožto nejudržitelnější způsob pohonu, zejména ve velice citlivých arktických podmínkách. Plachty obsluhuje posádka.

V zimním období (nejvíce v zhruba do poloviny ledna) se ve fjordech kolem severo-norského Tromsö, zhruba 350 km za polárním kruhem, vyskytuje množství velryb mnoha druhů díky sleďům, kteří se zde shromažďují. Toto množství potravy vytváří jednu z největších koncentrací biomasy na Zemi, což zase přitahuje velké množství velryb mnoha druhů, což z oblasti dělá ideální oblast pro jejich pozorování.

Astronomická polární noc začíná v Tromsö 27. listopadu a trvá do 15. ledna, ale technicky už slunce 21. listopadu zmizí a do města se vrátí až 21. ledna kvůli tomu, že je město obklopeno vysokými horskými pásmy. V tomto období nevychází slunce, ale není ani celodenní tma. Mezi zhruba 10:00 a 13:00 trvá soumrak, světlo je namodrale červánkové, zhruba jako ve střední Evropě asi 20 minut po západu slunce.

Tromsö za začátkem a cílem všech plaveb. Cílem plaveb je pozorování velryb, vedoucí expedice podle podmínek určuje konečný itinerář, který bude představen během uvítacího briefingu prvního dne. Mapa ukazuje dvě možné trasy, kterými se můžeme vydat, abychom zvýšili naše šance na pozorování divočiny: Hlavní trasa (tučná čára) směřuje na sever k fjordu Kvaenangen, který bude pravděpodobně navštíven během listopadu až poloviny ledna. Alternativní trasa (tečkovaná čára) směřuje na jih kolem ostrova Senja, zejména v období od poloviny ledna do února. Konečnou trasu určí vedoucí expedice. Kvůli sezónnímu výskytu sledě a velryb v těchto fjordech se velrybí safari plavby konají v zimě, kdy jsou dny severního Norska krátké a noci dlouhé. Pozorování velryb (kosatek a keporkaků) je vysoce závislé na proměnlivých populacích sledě v dané oblasti, což je nakonec nepředvídatelné. Ostatní velryby nejsou na sledích závislé, a proto máme velkou šanci je vidět v konkrétních oblastech, například na jižní trase poblíž Andenes. Vedoucí expedice přizpůsobí plán plavby tak, aby maximalizoval vaše šance vidět velryby. Krátké dny vám vynahradí šance pro pozorování polární záře. Hlavní podmínkou je zcela jasné počasí, obloha bez oblačnosti, pozorování nelze zaručit.

 

Odjezd
Návrat
Cena
 • 27. 11. 2021
  04. 12. 2021
  2150 euro

  Cena za 1 osobu ve sdílené třílůžkové kajutě / 2350 ve sdílené dvoulůžkové kajutě s vlastní WC a sprchou.

 • 27. 11. 2021
  04. 12. 2021
  2050 euro

  Cena za 1 osobu ve dvojlůžkové kajutě, toalety a sprchy jsou na lodi SV Noordenlicht společné.

 • 04. 12. 2021
  11. 12. 2021
  2150 euro

  Cena za 1 osobu ve sdílené třílůžkové kajutě / 2350 ve sdílené dvoulůžkové kajutě s vlastní WC a sprchou.

 • 30. 10. 2021
  06. 11. 2021
  2050 euro

  Cena za 1 osobu ve dvojlůžkové kajutě, toalety a sprchy jsou na lodi SV Noordenlicht společné.

Na co se můžete těšit?

 • Období s velkou šancí pozorování velryb v jejich přirozeném prostředí
 • Možnosti pozorování polární záře
 • Vycházky na sněžnicích

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Cena obsahuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby, zapůjčení sněžnic, plavby na člunu Zodiac a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena nebosahuje:

  Doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí (občanům EU stačí občanský průkaz), program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

  Zajištění letenek Praha – Tromsö a zpět.

  Ubytování před plavou v Tromsö.

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Lodě:

  SV Rembrandt van Rijn pochází z počátku 20. století a původně sloužila lovu sleďů. V roce 2011 prošla kompletní rekonstrukcí. Posádku tvoří 12 osob a pojme 33 pasažérů v 16 kajutách. Průměrná cestovní rychlost 6,5 uzlu. Kajuty mají vlastní toaletu a sprchu.

  Plachetnice SV Noordenlicht neboli polární záře je rovněž historickou plachetnicí, postavena byla v roce 1910 v severoněmeckém Flensburgu. Roku 1991 ji zakoupil současný vlastník a byla registrována v Nizozemí. Posádka je pětičlenná a pojme 20 pasažérů v deseti dvojlůžkových kajutách, komornost skupiny i prostředí tuto plavbu odlišuje od klasických turistických lodí. Cestovní rychlost je 6 uzlů. K dispozici jsou dva čluny Zodiac. V kajutách je k dispozici umyvadlo se studenou a teplou vodou. Toalety a sprchy jsou společné.

 • Poznámka:

  Definitivní rozhodnutí o trase s maximální šancí pozorování velryb, je rozhodnutím kapitána přes vyplutím.

  Náš tip jsou termíny na začátku listopadu, dříve, než nastane polární noc a současně v období, kdy je hojnost velryb. V polovině ledna, kdy polární noc končí, jejich počty obvykle již klesají. 

  Na vyžádání i vánoční a silvestrovské termíny, stejné ceny.

  Klienti se v případě zájmu mohou aktivně účastnit práce s plachtami, není to však povinností. Na plachty se pluje za příznivých podmínek, jinak probíhá jízda na motor.

 • Informace k rezervacím plateb:

  Některé plavby v druhé polovině roku 2021 a na rok 2022 jsou plné nebo téměř plné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula plavby, které se v letech 2020 a 2021 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku.

Itinerář

 • Kvaenangen fjord

  Severní trasa – Kvaenangen fjord:

  Nalodění ve večerních hodinách v Tromsö.

  Plavba podél Lyngenských Alp fjordem Lyngen, možná noční zastávka v Hamnnesu na ostrově Ulöya. Hamnnes je starodávná obchodní a rybářská osada pocházející ze 17. století s typickými dřevěnými domky, kde obyvatelé ukládají sušené tresky. Uløya nabízí možnosti pro vycházky na sněžnicích. Z Hamnnesu se budeme plavit dále na severovýchod do fjordu Kvaenangen. Část dne trávíme na moři, odpoledna a večery v některých z malebných rybářských vesnic, jako jsou Skjervøy, Seglvik, Reinfjord nebo Burfjord. V okolí jsou turistické možnosti, například na ostrově Spildra. Delší túry lze podniknout také v Burfjordu, cca 50 km od Alty. Návrat zpět na jihozápad, noc poblíž malé vesnice Finnkroken.

  Sedmý den odpoledne návrat do Tromsö, čas na procházky městěm, návštěvu muzeí, nákup suvenýrů. Poslední noc na lodi, ukončení plavby 8. den ráno.

   

 • Kolem ostrova Senja

  Jihozápadní trasa – kolem ostrova Senja:

  První a poslední den jsou shodné. Nalodění první den podvečer a návrat sedmý den odpoledne, které je poté volné na prohlídku města a ukončení plavby 8. den ráno.

  Trasa od prvního večera do sedmého dne, kdy je kolem odpoledne návrat do Tromsö, odpovídá čárkované linii.

  Plavit se budete podél severního pobřeží ostrova Senja a fjordem Andfjorden, oblastí, kde bylo v posledních letech spatřeno mnoho velryb. Ostrov Senja má podobně jako známější souostroví Lofoty a Vesterály velmi bizardní tvary hor, jejichž siluety můžete obdivovat a jsou velmi fotogenické. Poblíž Andenes, podél okraje kontinentálního šelfu, se velryby potápějí obzvláště hluboko, aby se živily obří chobotnicí. Můžete také vidět orly běloocasé, jednoho z největších dravých ptáků v Evropě, které soupeří o svůj podíl na sledích. Odpoledne zakotvíte na noc v jedné z malebných rybářských vesnic v okolí, jako jsou Skrolsvik, Andenes, Gryllefjorden, Hamn a / nebo Sommarøy. Jakmile zapadne slunce, můžete podnikat krátké túry podél pobřeží nebo v malých vesnicích – a možná dokonce zahlédnout polární záři. Na malém ostrově Sommaröy jsou dobré příležitosti pro pěší turistiku a poznávání malých zátok.

   

Místa, aktivity a ubytování

 • Kajuta SV Rembrandt van Rijn s vlastní WC a sprchou.

 • Dvojlůžková kajuta SV Noordenlicht.

 • Jídelna na lodi SV Rembrandt van Rijn.

 • Jídelna, SV Rembrandt van Rijn.

 • Na palubě SV Rembrandt van Rijn.

  Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě  Podobné zájezdy

  Azorské ostrovy – SÃO MIGUEL

  Odjezd
  Návrat
  Cena
  • 23. 11. 2021
   12. 12. 2021
   13300 euro

   Uvedená cena je ve sdílené čtyřlůžkové kajutě na lodi MS Plancius.

   Na lodi jsou rovněž kajuty dvoj- a třílůžkové a dvojlůžkové kategorie deluxe a superior. Tyto třídy jsou dražší a aktuálně vyprodané, je však možný zápis na čekací listinu.

  • 25. 11. 2021
   14. 12. 2021
   13300 euro

   Uvedená cena je ve sdílené čtyřlůžkové kajutě na lodi MS Janssonius. Program je v opačném pořadí, než je uvedeno v programu (loď jede stejnou trasu v opačném směru, proti směru hodinových ručiček, aby byla v den zatmění na správném místě).

   Na lodi jsou rovněž kajuty dvoj- a třílůžkové a dvojlůžkové kategorie deluxe a superior. Tyto třídy jsou dražší a aktuálně jsou některé z nich vyprodané, je však možný zápis na čekací listinu. K dispozici jsou místa ve dvojlůžkových kajutách za 16 000 euro. 

  • 26. 11. 2021
   15. 12. 2021
   13300 euro

   Uvedená cena je ve sdílené čtyřlůžkové kajutě na lodi MS Hondius. Program je v opačném pořadí, než je uvedeno v programu (loď jede stejnou trasu v opačném směru, proti směru hodinových ručiček, aby byla v den zatmění na správném místě).

   Na lodi jsou rovněž kajuty dvoj- a třílůžkové a dvojlůžkové kategorie deluxe a superior. Tyto třídy jsou dražší a aktuálně jsou některé z nich vyprodané, je však možný zápis na čekací listinu. K dispozici jsou místa ve dvojlůžkových kajutách za 16 000 euro jak pro jednotlivce, tak celé za cenu dvojnásobnou nebo s doplatkem za jednu osoba v celé kajutě. 

  ZATMĚNÍ SLUNCE: Antarktida – Falklandy – Jižní Georgia

  JAPONSKO

  MAURICIUS

  MEXIKO – YUCATÁN

  Firemní zájezdy na míru