Okolo Špicberk – putování za ledovci a ledními medvědy

Souostroví Svalbard a jeho největší ostrov Špicberky představují divoké a hornaté souostroví ve vzdálenosti asi 1300 km za polárním kruhem. Svalbard je nejsevernějším trvale obydleným místem naší planety. Půlnoční slunce podtrhuje dramatickou atmosféru a krásu zdejší přírody. Moře je domovem mrožů, velryb a tuleňů. K ledu, skalním útesům a polárním pustinám patří divoké ptačí kolonie. Arktická tundra je zase útočištěm polárních lišek, sobů špicberských, kteří jsou zdejším endemitem a zejména velkého počtu ledních medvědů. Je jednou z největších a nejkrásnějších šelem a pravým králem Arktidy.

Výpravu absolvujete na palubě expediční lodi, podle aktuálních podmínek bude možné vystoupení na pevninu, k čemuž jsou k dispozici i sněžnice. Svalbard nabízí mnoho příležitostí pro severský trekking, lyžování, toulky tundrou nebo mořský kajaking. Uvidíme rovněž známé ledovcové bariéry, které se s rachotem řítí do oceánu a vyvolají menší vlnobití.

 

Odjezd
Návrat
Cena
 • 4450 euro

  Cena za osobu ve sdílené čtyřlůžkové kajutě, dvojlůžková kajuta 6400 euro.

 • 4450 euro

  Cena za osobu ve sdílené čtyřlůžkové kajutě, třílůžková kajuta 5450 euro, dvojlůžková kajuta 6400 euro.

Na co se můžete těšit?

 • Pohodlná loď jako plovoucí základna, hotel a arktická laboratoř
 • Arktická příroda s plujícími ledovci
 • Úchvatná scenérie strmých vrcholů a často zamrzlých fjordů
 • Zelená a rozkvetlá arktická tunda
 • Pozorování ledních medvědů, mrožů, sobů i velryb

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Cena zahrnuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby (mořský kajaking, kempování, horské výstupy, foto workshop, výpravy na sněžnicích), zapůjčení gumové obuvi a sněžnic, plavby na zodiaku a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena nezahrnuje:

  Doprava do místa nalodění, program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

 • Příplatky:

  Single příplatek: 0,7 ceny plavby. Pokud single cestující preferuje sdílení kabiny, lze rezervovat kabinu bez příplatku. Cena je garantována i v případě, že kabina nebude doobsazena.

  Zajištění letenek Praha – Longyerbyen – Praha

  Ubytování před a po plavbě v Longyerbyenu.

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Poznámka:

  Veškeré uvedené trasy a itineráře berte prosím pouze jako informativní materiály. Programy se totiž mohou lišit v závislosti na povětrnostních a zejména klimatických podmínkách, které často vyžadují ad hoc rozhodování. Abyste viděli zvířata, úchvatnou přírodu i ledovce, je nutné, aby kapitán lodi byl flexibilní.

 • Informace o bezpečnostních opatřeních:

  Společnost realizující plavby přijala sérii bezpečnostních opatření před vlastní plavbou i během ní, která výrazně zvyšují bezpečnost proti onemocnění Covid-19.  Na celé lodi jsou nainstalovány bezpečnostní termální kamery, nepoužívá se recilkulovaný vzduch a technologie filtrace vzduchu je založena na využití UV záření jako ochranu před patogeny, platí nové standardy pro lodní kuchyni a restaurace a využívá se nová technologie průběžné dezinfekce založená na použití peroxidu vodíku. I díky těmto opatřením v roce 2020 nebyl jediný výskyt onemocnění na palubě všech lodí.

 • Lodě:

  Loď Plancius byla postavena v roce 1976 jako oceánografická loď pro holandské královské loďstvo a sloužila až do roku 2004. V roce 2009 byla kompletně přestavena na kapacitu 114 cestujících a plně odpovídá bezpečnostním pravidlům SOLAS.

  Plavidlo má 53 kajut s příslušenstvím, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 39 dvoulůžkových kabin a 10 superior kabin. Dále na palubě najdete restauraci/přednáškovou místnost, pozorovací místnost s barem, knihovnu a místnost s počítači a mnoho dalších míst na palubě vhodných pro pozorování. Ve výbavě je také 10 zodiaků s čtyřtaktními motory (40Hp).

  Interiéry jsou pohodlně a vkusně zařízeny, kvalita skužeb a vybavení pokojů i společných prostor odpovídá hotelu kat.**** Loď je maximálně přizpůsobena svému určení  expedičním plavbám se vzdělávacími programy a výstupy na pevninu.

  Plavidlo je vybaveno dieselelektrickým systémem pohonu, který výrazně snižuje hlučnost a vibrace motorů. Tři dieselové motory, každý s výkonem 1230 Hp, pohánějí loď rychlostí 10-12 uzlů.

  Plavidlo bylo postaveno do ledových podmínek se zesílenou přídí a zádí. Zesílený trup má navíc menší odstupy vzpěr (30 cm místo běžných 65 cm). Díky původnímu zaměření plavidla na výzkum má 6 speciálních bronzových lodních šroubů, které výrazně snižují hlučnost plavidla.

  Loď Hondius je nová loď třídy Polar Class, která splňuje nejvyšší požadavky na výletní ledoborce a je optimalizovaná pro průzkumné cesty v polárních oblastech, které umožňují nejlepší kontakt s přírodou ke které jsou zároveň velmi šetrné. Nejlepší výhled z lodi je vždy na vnější palubě.

  Loď má kapacitu 170 cestujících a celkem 80 kajut, z toho 4 čtyřlůžkové kabiny, 1 třílůžkovou,  67 dvoulůžkových kabin a 8 superior kabin.

  Jedna paluba zahrnuje velký pozorovací salónu a samostatné přednáškové místnosti, která je vyhrazena pro celou řadu workshopů a přednášek v průběhu plavby. LOď je velmi pohodlná a zároveň zachovává velmi neformální atmosféru. 

 • Informace ohledně rezervace plaveb:

  V současné době jsou lodě pro rok 2021 překvapivě hodně naplněné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula o rok zakoupené plavby, které se v roce 2020 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku. Problémem v roce 2021 bude naopak velmi omezený počet míst. Z tohoto důvodu uvádíme všechny termíny plaveb, byť mnohé jsou již téměř naplněné. 

Itinerář

 • 1. den

  Přílet do Longyerbyenu, které je administrativním centrem Špicberk (norsky Svalbardu). Procházky někdejším hornickým městečkem s fascinujícím muzeem, nejseverenějším kostelem, bankou nebo supermarketem. Odpoledne nalodění a v podvečer se loď vydá na Isfjord a budeme moci spatřit první velryby – plejtváky malé.

 • 2. den

  Plavba pokračuje na sever podél západního pobřeží a ráno dorazíme do Krossfjordenu.  Na březích leží stáda tuleňů, kteří se stávají kořistí ledních medvědů. Pobřežní útesy s bohatou vegetací a barevnými květy jsou skvělou příležitostí pro pozorování mořských ptáků a mrožů ledních. Na člunech můžeme prozkoumat impozantní plovoucí ledovce.

  Odpoledne pokračujeme do Ny Ålesund, které je nejsevernější osadou, kde byla pro důlní činnost vybudována i železnice, zbytky kolejí jsou dodnes ke spatření. Vyráželo odtud mnoho polárních expedic k severnímu včetně výprav balónů a vzducholodí Norge a Italia. Nyní je především prestižní vědeckou základnou.

 • 3. den

  Pokud nám dovolí počasí, vplujeme do Liefdefjordu a připlujeme k 5 kilometrovému čelu strmého ledovce Monaco a budeme pozorovat, jak se odlamují obří kusy ledu do moře. Právě zde se vytváří ideální podmínky pro lední medvědy, jejichž hlavní kořistí jsou tuleni. Pokud nám množství ledu neumožní vplout do fjordu, absolvujeme alternativní trasu podél západního pobřeží.

 • 4. - 5. den

  Doplujeme na nejsevernější bod naší plavby, který je pouhých 870 km od geografického severního pólu. Vylodíme se na člunech na břehu fjordu, kde je skvělé místo na výlet. Mezi koloniemi mrožů a v ledové tříšti můžeme pozorovat lední medvědy a vzácné racky růžové. Než se loď otočí k západu, tak budeme mít dostatek času sledovat z paluby lovící lední medvědy.

 • 6. - 7.den

  Proplujeme úžinou Hinlopen, která je domovem tuleňů, tuleňů vousatých a také samozřejmě ledních medvědů. Na začátku úžiny je příležitost zahlédnout i velrybu plejtváka obrovského. Jde o největšího současného žijícího živočicha, který dorůstá až do délky 33 metrů a váží až 190 tun.

  Ve člunu proplujeme mezi pohybujícími se ledovými krami v oblasti Lomfjordshalvoya, prohlédneme si ptačí skály Alkefjellet s hejny mořských ptáků. Pokusíme se přistát na ostrově Nordaustlandet. Na plážích často odpočívají mroži. Pokusíme se vystoupit na 200 m horu Soraberget, který nabízí úžasné výhledy na ledovec a okolní krajinu.

  Polujeme na západ asi 60 kilometrů západně od Špicberků při okraji mořského šelfu (okrajová část kontinentu pod mořskou hladinou). Z hlubin moře vystupuje na povrch studená voda bohatá na živiny. Právě v těchto místech se v létě loví velryby a při vyplutí z Kongsfjordu budeme mít příležitost pozorovat i menší velryby jako plejtváka malého, který dorůstá asi 10m.

  Když nám to umožní lední medvědi, pokusíme se vylodit na ostrově Barentsøya, kde můžeme podniknout pěší výlet do tundry, pozorovat mrože, stáda sobů i polární lišky. Navštívíme také starou loveckou chatu.

   

 • 8. den

  Brzy ráno vplujeme do velkolepého fjordu Hornsundu na západní straně nejjižnějšího cípu Špicberků. Vychutnáme úchvatnou scenérii strmých vrcholů dosahujících 1400 m. V této oblasti je celkem 14 nádherných ledovců a s velkou pravděpodobností uvidíme tuleně i jejich predátory lední medvědy. Přes noc doplujeme do Bellsundu. 

 • 9. den

  Bellsund představuje scenický velmi rozmanitý systém fjordů, kde se dělí dvě hlavní větve – fjord Van Mijen a fjord Van Keulen. Krajina je zajímavá zejména tím, že je zde velmi jasně vidět různé geologické struktury. Oceánské proudění způsobuje ve fjordu vyšší teplotu, což se projevuje zejména bujnou vegetací. 

  Přistaneme u ústí fjordu Van Keulen, kde jsou hromady velrybích kostí jako důsledek nekontrolovatelného lovu v 19. století. Odpoledne se budeme plavit v jedné z větví postranních fjord, obdivovat stáda sobů a úchvatnou přírodu.

 • 10. den

  Dopoledne doplujeme zpět do Longyearbyenu a po snídani se vylodíme. Zde naše polární výprava končí. Pro zájemce ještě můžeme zajistit celodenní výlety nebo aktivity v okolí Longyearbyenu, například plavbu na mořských kajacích nebo i vícedenní túry.

Místa, aktivity a ubytování

 • Čtyřlůžková kajuta se dvěmi kulatými okénky, vlastní wc a sprcha, stůl a židle, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru. Kabina je vhodná pro rodiny s dětmi.

 • Třílůžková kabina s jedním horním a dvěma dolními lůžky, vlastní sprcha a wc, TV, telefon, wifi, fén, dostatek úložného prostoru. Kabina je vhodná pro rodinu s dětmi, nebo pro cestující nevyžadující luxusnější kajutu.

 • Dvoulůžková kabina, vlastní sprcha a wc, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru.

 • Dvoulůžková kajuta deluxe, 2 velká okna, vlastní wc a sprcha, TV, telefon a wifi, fén, dostatek úložného prostoru, tyto kajuty jsou rohové a jsou prostornější.

 • Loď Plancius

 • Loď Hondius

  Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě  Podobné zájezdy

  BOTSWANA SAFARI

  REUNION

  Polární plavby

  GRÓNSKO

  Odjezd
  Návrat
  Cena
  • 26. 03. 2022
   02. 04. 2022
   2150 euro, S/V Rembrandt van Rijn

   Cena za 1 osobu ve sdílené třílůžkové kajutě / 2350 ve sdílené dvoulůžkové kajutě.

  • 02. 04. 2022
   09. 04. 2022
   2150 euro, S/V Rembrandt van Rijn

   Cena za 1 osobu ve sdílené třílůžkové kajutě / 2350 ve sdílené dvoulůžkové kajutě.

   Termín je v opačném směru, plavba začíná v Altě a končí v Tromsö.

    

  • 09. 04. 2022
   16. 04. 2022
   2150 euro, S/V Rembrandt van Rijn

   Cena za 1 osobu ve sdílené třílůžkové kajutě / 2350 ve sdílené dvoulůžkové kajutě.

  Plavba Norsko s možností skialpinismu

  Ferrari Tour

  USA PARKY ZÁPADU