Polární léto na severních Špicberkách

Zveme vás na výpravu, na které se budete plavit na menší lodi než na ostatních polárních plavbách a celý zájezd je aktivnější. Plavba na tradiční historické plachetnici znamená menší komfort, intenzivnější kontakt s přírodou, podstatně menší skupinu (max. 20, resp. 33 účastníků podle lodi, níže) a aktivnější program spíše expedičního charakteru. Za příznivých podmínek pluje loď na plachty jakožto nejudržitelnější způsob pohonu, zejména ve velice citlivých arktických podmínkách. Plachty obsluhuje posádka.

Vydáme se do severní části souostroví, která je dostupná pouze lodí a obvykle se sem dostanou pouze vědci. Vydáme se do míst, odkud startovaly na svou pouť k pólu nejznámější polární expedice včetně vzducholodí Norge a Italia. Ny Ålesund je nejsevernějším trvale obydleným místem na Zemi.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 26. 06. 2022
  06. 07. 2022
  3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

  Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.    

 • 06. 07. 2022
  16. 07. 2022
  3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

  Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.      

 • 16. 07. 2022
  26. 07. 2022
  3950 euro, SV Rembrandt van Rijn

  Cena za 1 osobu ve sdílené trojlůžkové kajutě a 4200 ve dvoulůžkové. Vnitřní kajuty, vnější na vyžádání.   

Na co se můžete těšit?

 • nejseverněji v životě - pobyt na 79. rovnoběžce a návštěva nejsevernějšího trvale obydleného místa planety
 • arktickou faunu: krále Arktidy lední medvědy, ploutvonožce, ptáky
 • půlnoční slunce kdy podle intenzity světla ani nepoznáte zda je den či noc
 • po stopách dávných polárních badatelů
 • aktivně strávenou dovolenou na tradiční plachetnici

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Cena obsahuje:

  Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře, ubytování ve zvolené kabině, plná penze na lodi, káva a čaj, odborné přednášky, aktivity během plavby, zapůjčení sněžnic, plavby na člunu Zodiac a výlety na pevninu pokud není uvedeno jinak, servisní poplatky a přístavní taxy.

 • Cena neobsahuje:

  Doprava do místa nalodění, vstupní formality do cílové země a tranzitních zemí (občanům EU stačí občanský průkaz), program před a po plavbě nezahrnutý v itineráři, transfer na loď, osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet), případné náklady na evakuaci, komplexní cestovní pojištění (viz níže), spropitné pro posádku.

  Zajištění letenek Praha – Longyerbyen – Praha.

  Ubytování před a po plavbě v Longyerbyenu.

 • Stravování:

  Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 • Poznámka:

  Veškeré uvedené trasy a itineráře berte prosím pouze jako informativní. Programy se totiž mohou lišit v závislosti na povětrnostních podmínkách, které často vyžadují ad hoc rozhodování. Abychom viděli zvířata, úchvatnou přírodu i ledovce, je nutné, aby kapitán lodi byl flexibilní. Tato plavba směřuje tak daleko na sever, že roli může hrát i plovoucí led.

 • Lodě:

  SV Rembrandt van Rijn je historickou plachetnicí pocházející z počátku 20. století a původně sloužila lovu sleďů. V roce 2011 prošla kompletní rekonstrukcí. Posádku tvoří 12 osob a pojme 33 pasažérů v 16 kajutách, komornost skupiny i prostředí tuto plavbu zásadně odlišuje od klasických turistických lodí. Věkové složení skupiny bývá nižší než u motorových lodí, nižší komfort vynahradí atmosféra a větší míra dobrodružství. Kajuty mají vlastní toaletu a sprchu. Pasažéři se můžou aktivně podílet na práci s plachtami, není to však podmínkou. Plavba na plachty probíhá pouze za příznivých podmínek, jinak se jede na motor. Průměrná cestovní rychlost 6,5 uzlu. K dispozici jsou dva čluny Zodiac.

 • Informace k rezervacím plaveb:

  V současné době jsou lodě pro rok 2021 i 2022 hodně naplněné. Je to způsobeno zejména tím, že společnost přesunula plavby, které se v letech 2020 a 2021 neuskutečnily. Pokud tedy uvažujete o plavbě v příštím roce, prosím neotálejte s přihlášením. Ze zkušenosti v roce 2020 můžeme potvrdit velmi korektní přístup, kdy budou odložené plavby realizovány na základě požadavků cestujících bez jakéhokoliv doplatku. Z tohoto důvodu uvádíme všechny termíny plaveb, byť mnohé jsou již téměř naplněné. 

Itinerář

 • 1. den:

  Dopoledne poznáme správní centrum souostroví Svalbard, osadu Longyerbyen, zastavíme se ve zdejším kostele a navštívíme místní muzeum. Odpoledne vyplujeme na Isfjord a možná spatříme první mořské živočichy. Navečer doplujeme do Trygghamna, kde si prohléhneme zbytky bývalé anglické velrybářské stanice ze 17. století.

 • 2. den:

  Z Trygghamna se vydáme pěšky na ptačí útesy Alkhornet, kde si ptáci staví hnízda a vyvádějí mláďata. Pod útesy jsou dobrá místa na pozorování polárních lišek. Pokud není mnoho sněhu, často se zde pasou i sobi špickerští, kteří jsou endemitem souostroví.

 • 3. den:

  Dále budeme plachtit Fuglefjordem s výhledem na ledovec Svitjodbreen a zátoku Birgerbukta, které jsou hnízdišti chaluh. Třeba se tu budou pohybovat i lední medvědi. Dalším cílem bude malý ostrov Ytre Norskøya, který po mnoho let využívali Holanďané pro pozorování velryb a můžeme zde vidět stopy po velrybářství, nachází se zde rovněž asi 200 hrobů velrybářů. 

 • 4. den:

  Raudfjorden na severním pobřeží Svalbardu je vynikajícím místem na obdivování ledovců. Je také oblíbeným místem odpočinku tuleňů kroužkovaných a vousatých, kolonií mořských ptáků a příležitostně ledních medvědů a velryb beluga. Ermaktangen, u východního vstupu do fjordu, je ukázkovým příkladem eroze půdy mořem.

 • 5. den:

  Pokud to ledové podmínky dovolí, můžeme přistát na severní straně Reindyrsflya, největší oblasti tundry na Svalbardu. Široká a kopcovitá rovina je oblíbenou pastvinou pro soby a oblastí pro různé brodivé ptáky. 

 • 6. den:

  Podle počasí veplujeme do Liefdefjordu a přiblížíme se k 5 kilometrů dlouhé přední části mohutného Monackého ledovce. Okraj ledovce je oblíbeným místem racků, při zřícení čelní stěny ledovce do moře, se místo stává ideálním pro lov ledních medvědů. Pokud ledové podmínky neumožní plavbu na začátku sezóny, zvolíme alternativní trasu podél západního pobřeží Svalbardu.

 • 7. den:

  Ráno přistaneme na Fuglesangenu, kde můžete pozorovat kolonie alkounů. Poté se obrátíme na jih k Magdalenafjordu, jednomu z nejzajímavějších ledovců. Během procházky uvidíme pozůstatky anglických velrybářů velrybářství ze 17. století a další velké kolonie alkounů.

 • 8. den:

  Poplujeme dále na sever do Kongsfjorden a Krossfjorden. Krajina bude pravděpodobně ještě zahalena sněhem. Navštívíme historicky zajímavá místa: Ny London, kde můžete vidět zbytky těžby mramoru z počátku 20. století a Ny Ålesund, nejsevernější trvale obydlené místo na světě.

  Nachází se zde pozůstatky výzkumné stanice a slavný kotevní stožár vzducholodi Norge, které provedla první přelet odtud přes severní pól do Nome na Aljašce v roce 1926. Krossfjord nabízí výhledy na kolosální ledovce a vrcholky vysokých hor. Možnosti plavby a aktivit v této oblasti určuje rozsah ledu fjordu.

 • 9. den:

  Začneme se vracet na jih. Dalším cílem přistání bude Fuglehuken. Zde vidíme pozůstatky z doby lovu ledních medvědů. Nedaleko jsou také velké kolonie mořských ptáků a místo odpočinku tuleňů. Alternativně můžeme přistát na pobřeží ve Forlandsundetu, v Engelskbuktě nebo v Sarstangenu. Často jsou zde k vidění mroži a tundra vybízí k procházce.

 • 10. den

  Dalším cílem bude Bohemanflya, rozsáhlá oblast tundry s vlastním ptactvem (záleží na termínu příchodu jara) a pozoruhodnými geologickými formacemi podél pobřeží. Možnost vycházky v Gipsvika, nedaleko Tempelberg, oblast erodovaných sedimentů z období svrchního karbonu (doba před asi 290 miliony let).

 • 11. den:

  Návrat do Longyerbyenu, vylodění a cesta domů.

Místa, aktivity a ubytování

 • Kajuta S/V Rembrandt van Rijn. Kajuty mají vlastní WC a sprchu.

 • Na palubě S/V Rembrandt van Rijn.

 • Interiéry plachetnice S/V Rembrandt van Rijn.

  Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě


  Podobné zájezdy

  SEYCHELY

  Teambuilding na jachtě

  EKVÁDOR A GALAPÁGY

  DOVOLENÁ NA JACHTĚ

  MALLORCA GOLFOVÁ

  SLOVINSKO

  0