K pramenům života i smrti – Indie a řeka Ganga

Petr Hlubuček

K pramenům života i smrti – Indie a řeka Ganga

Každý z nás jsme někdy konfrontování s tématem smrti. Ve své podstatě zachycuje význam a smysl našeho života. Odpovědi na otázky, které si klademe, nám pomáhají v nasměrování našeho života, v uvědomění, co je opravdu důležité, co bychom měli opustit či změnit.  Překvapivě nás seznámení s realitou smrti také zbavuje mnoha úzkostí a strachů.

Naše společné putování k řece Ganga představuje snahu dobrat se pravdě a moudrosti. Smrt může být naplněním a její uvědomění si,  je předpokladem pro autentický život. Naše cesta bude o Indii,   a také o vyrovnanosti, ke které patří život i smrt.

V džípech i pěšky vyšplháme k pramenům posvátné řeky Gangy v indické části Himálaje. Ganga je spojená s vírou. Hinduisté věří, že řeka Ganga očišťuje duši i tělo a smývá hříchy.  Vydáme se do míst, kam chodí svatí muži, jogíni a mystici, aby zakusili prožitek boží přítomnosti.  I my se zastavíme v chrámech ukrytých ve velehorách a budeme si pokládat otázky o životě i smrti.

Poznáme tuhle část Indie a podhůří Himálaje, divokou a nespoutanou přírodu, divoké řeky a úchvatné pohledy na nebetyčné vrcholy hor. Vydáme se na lehké treky, ze kterých budeme mít úžasné výhledy na sedmitisícové vrcholy.

Závěr zájezdu bude spojený návštěvou Váránasí – kulturního centra severní Indie, které je jedním z nejdéle trvale osídlených míst na světě. Kultura Váránásí je těsně spojena s řekou Gangou a jejím spirituálním významem. Zážitek z Váránásí může být velmi silný.

Průvodce:

Ing. Petr Jindrák. Velmi zkušený průvodce,  který mnohokráte vedl zájezdy do Indie. Je zkušený horal, vedl velký počet vysokohorkých zájezdů po celém světě. Vodák, který mimo jiné sjel v roce 2006 zdrojnici řeky Ganga, Alaknandu, na kajaku, což je extrémně obtížné.  Tento sjezd sjel na památku svého táty, který při sjezdu této řeky tragicky zahynul v roce 1977.

PhDr. Jakub Zlámaný Ph.D, psychoterapeut přednášející na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Umí velmi citlivě pracovat s lidmi, tématem smrti se zabývá profesně i lidsky. Na cestě pomůže zajistit bezpečnou atmosféru, ve které budeme mít možnost otevřít dosud skrytá místa v naší duši, která se dotýkají podstaty existence.

Odjezd
Návrat
Cena
 • 09. 10. 2020
  22. 10. 2020
  64 720 Kč

  cena first minute – platí do 30.6.2020

  od 1.7.2019 cena 67 960 Kč

 • 22. 02. 2020
  25. 10. 2020
  12 430 Kč - prodloužení zájezdu Váránasí

Na co se můžete těšit?

 • cesta bude o Indii a vyrovnanosti a autenticitě, ke které patří život i smrt
 • nespoutaná příroda, divoké řeky, nebetyčné vrcholy Himálaje
 • Haridwár - svaté poutní místo v podhůří Himálaje
 • Badrinath a lehký horský trek
 • Váránásí, město, kde je smrt důvodem k oslavě

Doporučená délka pobytu: 15 dní.

Průvodce

 • Ing. Petr Jindrák

  Ing. Petr Jindrák. Velmi zkušený průvodce,  který mnohokráte vedl zájezdy do Indie. Je zkušený horal, vedl velký počet vysokohorkých zájezdů po celém světě. Vodák, který mimo jiné sjel v roce 2006 zdrojnici řeky Ganga, Alaknandu, na kajaku, což je extrémně obtížné.  Tento sjezd sjel na památku svého táty, který při sjezdu této řeky tragicky zahynul v roce 1977.

 • PhDr. Jakub Jan Zlámaný Ph.D

  PhDr. Jakub Zlámaný Ph.D, psychoterapeut přednášející na Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Umí velmi citlivě pracovat s lidmi, tématem smrti se zabývá profesně i lidsky. Na cestě pomůže zajistit bezpečnou atmosféru, ve které budeme mít možnost otevřít dosud skrytá místa v naší duši, která se dotýkají podstaty existence.

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • Cena zahrnuje:

  • letenka Praha – Dillí, Dillí – Váránásí a zpět
  • veškeré přejezdy mikrobusem
  • veškeré ubytování ve ** a *** hotelu  (dle možností v dané lokalitě) se snídaní – 2.lůžkové pokoje
  • průvodce a lektor a veškerý program spolu s rozvojovým programem, který je součástí cesty
 • služby za příplatek:

  • vstupní vízum do Indie  (2 600 Kč)
  • povinné připojištění pro vysokohorskou turistiku
 • cena nezahrnuje:

  • obědy a večeře, vzhledem k možnostem stravování je výrazně snadnější, pokud si každý účastník objedná jídlo podle své chutě a daných možností 
 • velikost skupiny:

  6 – 18 účastníků

 • poznámka:

  Dovolujeme si upozornit, že pro tento typ zájezdu je velmi důležité, aby si lidé ve skupině rozuměli, důvěřovali a pomáhali. Základním předpokladem zájezdů se sdílením je rovněž skutečnost, že cokoliv je ve skupině řečeno zůstává přísně důvěrné a to i po skončení zájezdu. Z důvodu psychické i fyzické bezpečnost a nejen proto,  jsou tedy tyto cesty výběrové a vyhrazujeme si právo účast odmítnout.

Itinerář

 • 1. - 2. den

  Přelet Praha – Dillí, přejezd mikrobusem do Haridváru

 • 3.den

  Seznámení se navzájem a úvod seminář Jakuba Zlámaného  O thanatologii (věda o životě, umírání a smrti), 

  Haridwár  – hinduistické svaté město a poutní místo v podhůří Himálaje na řece Ganga, kde se koupají tisíce věřících hinduistů a kde Ganga opouští Himálaj a zeširoka se rozlévá do severoindické nížiny. 

  večerní sdílení

 • 4. - 5. den

  nabídka ranní imaginace a sdílení

  Rišikéš – místo proslulé indickou spiritualitou, které se těší pověsti hlavního města jógy a meditace. Duchovní místo, kam míří hodně poutníků z celého světa. Čekají nás zde zážitky z mnohých setkání na duchovní cestě s lidmi z celého světa. Zastavíme se ve zdejších klášterech zvaných ašrámy,  úvod do meditace 

  Večerní část semináře O thanatologii

 • 6 - 7.den

  nabídka ranní meditace a sdílení

  Přejezd mikrobusem do Badrinathu. Mana – lehkého horského treku  (4 – 5 hod.) do výšky 3 200 m. 

  Večerní část semináře O thanatologii

 • 8.den

  nabídka ranní meditace a sdílení

  Badrinath – dechberoucí krása zasněžených himálajských vrcholů,  vyhledávané poutní místo opředené legendami. Klášter vysoko v horách. 

  Odpolední “sólo” – setkání sama se sebou , následně sdílení – co představuje víra v našem životě.

 • 9. den

  pro zájemce ranní rozhovory ve dvojicích a trojicích, následné sdílení

  přejezd do Devprayag – soutok přítoků řeky Gangy

  Večerní část semináře O thanatologii a imaginace

 • 10. den

  nabídka ranní meditace

  jednoduchý horský trek (cca 3 – 5 hod.) s dechberoucími výhledy na Himaláj

  Večer závěrečná část semináře O thanatologii

 • 11. den

  pro zájemce ranní cvičení Pět Tibeťanů – tajemství omládnutí 

  přejezd autobusem do Dillí

  cestou delší zastávka s nabídkou shrnutí, jak nás Indie ovlivnila, včetně zpětné vazby lektora a ostatních účastníků navzájem.

 • 12.den

  prohlídka Dillí a odlet do Prahy  (13. den přílet do Prahy)

 • dodatek - cesta do Váránasí

 • 13. -14. den

  přelet do Váránasí – do města mrtvých

  reálné setkání se smrtí, setkání na které budeme připraveni. Spiritualita a smíření se se smrtí.  Za úsvitu slunce zažijeme očistné a spalovací rituály zemřelých.

  Po setmění se probíhá na řece asi půlhodinová rituální modlitba s mnoha náboženskými  symboly. Obřad je nasvícený a doprovázený živou hudbou.

 • 15. - 16.den

  Přelet nazpět do Prahy

Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě


Související zájezdy

Vyměňte hotel za loď a vyzkoušejte objevování nejkrásnějších zátok, ostrovů, starobylých přístavních městeček i nádherné přírody. Jachting (nebo také sailing)  je zážitek jiného druhu. Nabízíme vám dobrodružství  a zároveň maximální bezpečí.  Jízda na lodi je jedinečný pocit svobody a bezprostředního kontaktu s živly – mořem, větrem a přírodou. Na noc zakotvíme v poklidné romantické zátoce, vykoupeme se na nádherné pláži, kterou budeme mít sami pro sebe a se sklenkou vína si vychutnáme působivý západ slunce. Naši kapitáni jsou profesionálové, kteří mají naplutý velký počet námořních mil,  jsou velitelé jachet s mezinárodní platností a jsou prověřeni na moři, jak velkým počtem naplutých námořních mil, tak zkušenostmi ve velmi náročných podmínkách. Jsou to zároveň vaši průvodci a instruktoři, kteří vytvářejí na lodi pohodu, baví je jejich práce a neumějí si představit být bez lidí a lodě na moři. Během plavby budou o vás maximálně pečovat. Kapitáni vás naučí základním námořním dovednostem, jakými je navigace, povětrnostní podmínky, používání plachet, jízda s motorem a mnoho dalšího. Pro zájemce bude samozřejmě dost příležitosti vyzkoušet si řízení lodi a zažít týmovou práci při práci s plachtami, navigací či manévrování. A naši kapitáni vám budou zárukou, že vše proběhne v maximálním bezpečí a budete mít ještě léta na co vzpomínat.
Cesty se sdílením představují nový typ zájezdu. Jde nejen o poznání přírody a kultury cizí země, ale také sama sebe. Setkáte se se sebou prostřednictvím svých spolucestujících i tím, co daná země nabízí.  Jsou velkou výzvou. Můžou nabídnou přáteství, blízkost, sdílení, inspiraci a také změnu. Průběh:  Budeme samozřejmě věnovat pozornost přírodním krásám a kulturním zajímavostem. Kromě toho má každá cesta své téma, které je v dané zemi akcentováno. Můžeme se tak od místních učit.  Osobní rozvoj je plnohodnotnou součástí programu.  Na cestě bude čas na diskuse, zpětné vazby, inspiraci, zážitkové aktivity a nepovinné sdílení s ostatními účastníky. Platí, že čím více energie do společné cesty vložíte, tím více také dostanete. Průvodci: Cestujeme v malé skupině s průvodcem lokalitou a lektorem, koučem či facilitátorem.  Ten má v tomto směru i odpovídající vzdělání, osobním rozvojem se profesionálně zabývá, postará se o atmosféru ve skupině a bude také zodpovídat za bezpečnost a psychickou pohodu účastníků. V zásadních situacích má právo veta, o mnoha věcech ale rozhoduje celá skupina. Náročnost: Každá cesta je profesionálně připravena a zajištěna. Bezpečnost je naší prioritou. Většina cest míří do pohodlných hotelů (tam, kde to jde), zpravidla je zajištěna polopenze či plná penze.  Charakter cesty bude poklidnější, než znáte z klasických zájezdů, během času budou chvíle vykročení z komfortní zóny i prostor pro improvizaci. Cesty se sdílením jsou výběrové. S každým účastníkem povedeme individuální pohovor, vyhrazujeme si právo účast potvrdit či odmítnout. Důvodem může být psychická a fyzická  bezpečnost a kompatibilita jednotlivých členů ve skupině. Skupina tak získá porozumnění a prostor pro růst.