Severská cesta – Laponsko, Lofoty (Finsko, Norsko)

Petr Hlubuček

Severská cesta – Laponsko, Lofoty (Finsko, Norsko)

Laponsko je jednou z posledních divočinou Evropy, kde potkáte víc sobů než lidí. Severská   příroda za polárním kruhem je neskonale odlišná s přírodou, kterou známe. Je divoká, nedotčená, plná průzračně čistých jezer a řek a tajemných hor. Místo, kde i o půlnoci svítí slunce.  Laponsko je nejkrásnější na začátku podzimu, v čase babího léta, kdy už nejsou komáři a nastává období polární záře. Je teplo a podzimní barvy jsou neuvěřitelné.

Vyrazíme „na divoko“  mikrobusem v malé skupince lidí, kteří budou mít podobný cíl – objevovat dechberoucí přírodu, potkávat jeleny a soby  a putovat. Ze zkušenosti víme, že lidé,kteří se odhodlají na průzkumnou cestu je vždy spolu dobře. Budeme si společně vařit a podílet se na veškerých společných záležitostech. Nocovat budeme ve stanech a 5 x v chatách. Je důležité upozornit, že v případě průzkumných cest může vlivem podmínek dojít k uzpůsobení itineráře, ovšem nikoliv zásadním způsobem

Odjezd
Návrat
Cena
 • 21. 08. 2020
  09. 09. 2020
  63 480 Kč

Na co se můžete těšit?

 • poslední skutečná evropská divočina
 • arktická příroda a úchvatné národní parky Finska a Norska
 • legendární souostroví Lofoty
 • průzračné řeky a jezera, čisté a liduprázdné hory, fjordy a ostrovy
 • treky a výpravy do neporušené přírody
 • houbaření, rybaření, společné vaření, stanování
 • putování ve skupině lidí, kteří si rozumějí a je jim spolu dobře

Fotogalerie

Místa pobytu

Doplňující informace

 • cena zahrnuje :

  • přípravu a organizaci zájezdu
  • průvodce a zároveň řidiče
  • dopravu pronajatým autem (mikrobusem)
  • veškeré poplatky spojené s dopravou (dálniční poplatky, tunely…)
  • veškerou potřebnou výbavu (vařiče, stany)
 • cena nezahrnuje :

  • letenky (výrazně závisí na termínu nákupu letenek)
  • stravování (budeme si společně vařit)
  • ubytování v horských chatách (vzhledem k průběhu průzkumné expedice nelze přesně určit počet nocování v horských chatách)
 • služby za příplatek :

  • zajištění letenek  Praha – Ivalo,  Oslo – Praha  (při včasné přihlášení cca  10 000 Kč)
  • společný nákup potravin (odhad cca 8 000 Kč na celou dobu pobytu)
  • cestovní pojištění – povinné

Itinerář

 • 1. den

  Přelet Praha – Ivalo

 • 2. - 4. den

  přejezd  do  přírodní rezervace Kevo na úplném severu Finska.

  Laponská tajga – divočina za polárním kruhem. Putování průrvou kaňonu řeky Kevojoki, překonávání brodů (často za pomoci lan). Drsná vysočina s holými kopci ve výškách kolem 600 m. Nocování ve stanech, v přírodních chatách a srubech. Návrat stejnou cestou.

 • 5.den.

  Odpočinek, přejezd do národního parku Pallas – Yllastunturi , nejpolulárnější národní park Finska. Většinu parku tvoří pralesy a uvidíme i arktické druhy porostů.  PArk je vyhlášen jako místo s nejčistějším ovzduší na planetě. 

 • 6. - 7. den

  Treky v národním parku Pallas – Yllastunturi, případně je možné i zapůjčení horských kol a projížďka národním parkem na biku.

 • 8. den

  přejezd do Narviku – nejsevernějšího města Norska.

 • 9. - 11.den

  Objevování souostroví Lofoty. Krajina divokých a ostrých štítů, jako pozůstatek postupu ledovce. kdy nejvyšší vrchol dosahuje výšky 1161 m a vystupuje prakticky z moře.  Většina obyvatel  na Lofotech žije v malebných rybářských večkách na pobřeží, které jsou ze tří stran obklopen štíty hor. Kromě půvadné divoké krajiny je souostroví proslulé tradičním lovem a následným sušením tresek.

 • 12. den

  Přejezd trajektem na pevninu a příjezd do národního parku Svartisen.

 • 13. - 15. den

  Národní park Svartisen představuje nedotčená, krajina, vysokých hor, fjordů a ledovců. Zároveň má tento park pověst nejrozmanitějšího národního parku, kdy okraje fjorů lemují zelené nížiny a listnaté lesy a díky vápencovému podloží můžeme objevovat i krasové jeskyně.  A navíc se také právě sem – k jezeru Saltfjellet sjíždějí rybáři díky vyhlášenému lovu pstruhů.  

 • 16. den

  Celodenní přejezd do Trondheimu

  Trondheimu, ve kterém se zastavíme, se někdy také říká město studentů, díky velkému množství škol a univerzit. V centru města jsou vystaveny honosné domy a arcibiskupský palác z 12. století, který přečkal i ničivý požár v 17. století.  Na březích řeky jsou potom typické barevné dřevěné domy, které podtrhují půvab tohoto historického města, jinak třetího největšího norského města. 

 • 17. den - 18. den

  Lom – atraktivní městečko, kde jsou důsledně všechny stavby v původním stylu a proto je Lom architektonickým vzorem celého Norska. Zároveň vytváří jakousi vstupní bránu do nejvyššího pohoří Jotumheimen. Čeká nás některý z horských treků, případně výstup na nejvyšší vrchol Norska –  Galdhopiggen (2 469 m.)  

 • 19. den

  Přejezd do Osla, fakultativně návštěva legendární lodi Fram

 • 20. den

  návrat do Prahy

Mám zájem o tento zájezd, kontaktujte mě

Související zájezdy

V jisté fázi života se může stát, že se dosavadní způsob života vyčerpá. Vyhoříme, porazí nás nemoc, stres či únava, začneme pochybovat, práce či vztahy nás přestanou naplňovat. Cítíme,  že je čas na změnu, ale jakou ? V bibli se praví, že každý sedmý (sabatický) rok  je čas na velkou změnu, máme věnovat čas sami sobě. Termín sabatikl neboli tvůrčí volno se dostává pomalu i do personalistického slovníku. Manažeři či vysokoškolští učitelé tak dostávají volno, aby načerpali nové nápady a nové síly do dalších let. Potřebujeme odstup, potřebujeme vyrazit na Cestu. Ale klasický zájezd nepomůže, potřebujeme na delší a svobodnější cestu, potřebujeme poznávat na vlastní kůži, občas zabloudit, občas se spálit… přesto potřebujeme načerpat z dané země (nebo více zemí) maximum. Nabízíme pro takovou Cestu průvodce. Naši průvodci jsou zkušení, vnímaví, komunikativní a přizpůsobiví. Dokážou vám nabídnout ochutnávky různých zážitků a zkušeností, vybírat budete vy. Ukážou vám spektrum, které daná země nabízí, krajinu, kulturu, vztahy. Průvodce si můžete najmou na určitý čas (třeba 14 dní) a konkrétní část cesty s ním procestovat. Od nás budete mít začátek cesty detailně připravený (ubytování, dopravu, itinerář) a nastartujete si tak svou vlastní cestu. Druhou variantou  je detailně zpracovaný itinerář a detailně připravená cesta včetně ubytování, rezervací i doporučených míst, kde se zastavit a co si užít. Budeme průběžně během putování komunikovat (třeba 1 - 2 x týdně) a vždy vám dopředu připravíme program a zajistíme vše potřebné podle vašeho přání.  Zároveň ale bude na vás, jak cestu pojmete, jak ji chcete přizpůsobit, s čím chcete poradit. Budeme představovat jakousi podporu při vaší cestě a změně. Při třetí variantě navrhneme itinerář, doporučíme trasy, vše pro vás připravené na míru. Fixně ale zajistíme jen první dny či týdny. Potom si postupně si osvojíte svůj styl putování. Necháte vést svou intuicí, zážitky, setkáními i náhodou. My budeme potom připraveni jen pro případ nenadálých záležitostí, které se řeší při cestě obtížně. Například rezervace treků, zajištění letenek až se rozhodnete vrátit a pod. Vlastní putování bude už jen na vás.  
Nejzajímavější jsou takové cesty, kdy musíme improvizovat, jste odkázáni na malou skupinku lidí, která si důvěřuje a pomáhá. Dostáváte do neznámých oblastí a nečekaných a nepřipravených  situací. Takhle vznikají autentické zážitky, nová přátelství a dobrodružství, jaké vám žádná cestovka nenabídne. Zkušení průvodci vám potvrdí, že si nejvíce užili průzkumné cesty, kdy se sami nebo v malé skupince vydali do nových míst bez přesného itinerář, kdy je cílem prozkoumat nová místa a připravit nové zájezdy. Nově vám i takové zážitky chceme nabídnout. Vyrážíme do míst, kam doposud zájezdy míří jen ojediněle. Vyrážíme se zkušeným  průvodcem, který se umí v dané zemi či charakteru krajiny dobře pohybovat, je komunikativní a zná jazyky. Expedice  má vždy daný termín, který je vymezen předem zakoupenými letenkami. Má daný cíl a místo. Existuje i představa itineráře, ale zároveň i předpoklad, že jej uzpůsobíme podmínkám a itinerář se změní.  Naše skupina bude mít zpravidla 4-5 účastníků, maximálně 8. Je samozřejmě podmínkou, aby účastníci expedice měli určitou cestovatelskou vyspělost a zkušenosti a lidé ve skupině si musí rozumět a navzájem si důvěřovat a pomáhat. Nejen z důvodu fyzické ale i psychické bezpečnosti jsou tedy tyto cesty výběrové a vyhrazujeme si právo účast odmítnout.
Cesty se sdílením představují nový typ zájezdu. Jde nejen o poznání přírody a kultury cizí země, ale také sama sebe. Setkáte se se sebou prostřednictvím svých spolucestujících i tím, co daná země nabízí.  Jsou velkou výzvou. Můžou nabídnou přáteství, blízkost, sdílení, inspiraci a také změnu. Průběh:  Budeme samozřejmě věnovat pozornost přírodním krásám a kulturním zajímavostem. Kromě toho má každá cesta své téma, které je v dané zemi akcentováno. Můžeme se tak od místních učit.  Osobní rozvoj je plnohodnotnou součástí programu.  Na cestě bude čas na diskuse, zpětné vazby, inspiraci, zážitkové aktivity a nepovinné sdílení s ostatními účastníky. Platí, že čím více energie do společné cesty vložíte, tím více také dostanete. Průvodci: Cestujeme v malé skupině s průvodcem lokalitou a lektorem, koučem či facilitátorem.  Ten má v tomto směru i odpovídající vzdělání, osobním rozvojem se profesionálně zabývá, postará se o atmosféru ve skupině a bude také zodpovídat za bezpečnost a psychickou pohodu účastníků. V zásadních situacích má právo veta, o mnoha věcech ale rozhoduje celá skupina. Náročnost: Každá cesta je profesionálně připravena a zajištěna. Bezpečnost je naší prioritou. Většina cest míří do pohodlných hotelů (tam, kde to jde), zpravidla je zajištěna polopenze či plná penze.  Charakter cesty bude poklidnější, než znáte z klasických zájezdů, během času budou chvíle vykročení z komfortní zóny i prostor pro improvizaci. Cesty se sdílením jsou výběrové. S každým účastníkem povedeme individuální pohovor, vyhrazujeme si právo účast potvrdit či odmítnout. Důvodem může být psychická a fyzická  bezpečnost a kompatibilita jednotlivých členů ve skupině. Skupina tak získá porozumnění a prostor pro růst.