Mexiko a Belize, dvě neuvěřitelně živé a pestré země ve Střední Americe s bohatou historií, jedinečnou kulturou a rozmanitou přírodou. Navštívíme mystická místa spojená s fascinující mayskou kulturou, dotkneme se aztéckých pyramid, poznáme tropické karibské pralesy, džungli i bílé pláže s tyrkysově modrou vodou a necháme se unést pestrostí latinskoamerického života.
Na poloostrově Yucatán navštívíme Chichén Itzá, jedno z nejznámějších archeologických nalezišť v Mexiku a v minulosti jedno z největších mayských měst, se známou ikonickou pyramidou El Castillo, která bývala chrámem zasvěceným bohu Kukulkanovi. Dále si zde prohlédneme pozůstatky Chrámu bojovníků, hřiště nebo observatoře. Mexickým unikátem jsou tzv. cenoty, přírodní závrty či podzemní jeskyně zaplněné sladkou vodou. Jsou rozesety po celém poloostrově Yucatán a je možné se v nich koupat, šnorchlovat i potápět. Mezi ty nejoblíbenější patří Ik Kil, Dos Ojos a Gran Cenote.
V neposlední řadě Mexiko zaujme svou pestrou a vynikající kuchyní. Vedle známých kukuřičných placek “tortillas” zde spatřily světlo světa i další oblíbené pochutiny jako čokoláda, chilli papričky či kukuřice.
Po bohatých kulturních zážitcích v Mexiku si odpočineme v úchvatné přírodě Belize. Tato země má nejnižší hustotu zalidnění ve Střední Americe a najdeme zde rozsáhlé oblasti nedotčeného deštného pralesa a rozmanitou divokou přírodu. Na seznamu světového dědictví UNESCO je zapsán největší bariérový útes na světě – Belizský bariérový útes s neuvěřitelnými možnostmi potápění a šnorchlování; nejznámějším místem je Great Blue Hole, obří mořská propadlina s průměrem přes 300 metrů a hloubkou 125 metrů.
Na chvíli zamíříme i do sousední Guatemaly, pověstné množstvím aktivních sopek. Na některé z nich i vystoupáme. Objevíme Tikal – tajemné město v džungli, kde si uprostřed téměř čtyř tisíců staveb, pyramid, paláců a chrámů uděláme představu o pulzujícím životě mayské civilizace před více než 1500 lety.
Na co se můžete těšit
- Mystická místa spojená s mayskou a aztéckou kulturou
- Bílé pláže s tyrkysově kříšťálovou vodou
- Bájné pyramidy Chichén Itzá (UNESCO)
- Tikal - tajemné město v džungli
- Výlet na lodi kaňonem Rio Dulce v divoké džungli
- Divoká příroda a sopky v Guatemale
Místa pobytu
Cena zájezdu zahrnuje
- Klimatizovaný mikrobus po celou dobu zájezdu
- Ubytování ve dvoulůžkových pokojích v penzionech a hotelech
- 5 x snídaně v rámci ubytování
- Průvodce CK, případně nezbytný místní průvodce
- Pojištění CK pro případ úpadku
- DPH
Cena zájezdu nezahrnuje
- Letenka Praha – Cancún – Praha (cena letenky přibližně 23 00 Kč). Letenku vám na přání samozřejmě zajistíme.
- Stravování. Zpravidla za velmi přijatelné peníze v místních restauracích.
- Vstupy a fakultativní programy (např. plavba za delfíny).
- Další program nad rámec uvedené nabídky.
Itinerář
Přelet do Cancúnu a transfer do hotelu, pro zájemce koupání na plážích Playa del Carmen, večeře a schůzka s průvodcem.
Výlet ke světoznámým pyramidám Chichén Itzá (UNESCO), které jsou jedním ze sedmi divů světa. Cestou koupání v cenote (zatopené hluboké jeskyně, resp. závrty krasového původu, kam dopadá světlo). Večer návrat do hotelu na Playa del Carmen.
Přeplavba lodí na ostrov Cozumel. Relaxace na plážích, možnost šnorchlování či potápění v místních dive centrech. Ostrov Cozumel, který má mezi potápěči pověst jedné z nejlepších lokalit. Další možností je plavání s delfíny. Večer návrat do hotelu na Playa de Carmen.
Přejezd do Tulumu, který je branou tropického pralesa, zároveň je nalezištěm mayských památek na skalnatém ostrohu na břehu moře. Můžeme si dopřát propojení plážové relaxace u moře s poznáváním dávné historie. Odpolední přejezd k Laguně Bacalar, což je sladkovodní laguna a stejnojmenné poklidné městečko. Bacalar patří do skupiny Pueblos Mágicos (neboli magická místa).
Přejezd do Belize City v Belize. Ačkoliv není hlavním městem, žije zde většina lidí, přesto nikdo nikam nespěchá. Celé Belize žije vlastním životem, slyšíte karibské rytmy.
Přejezd do Floresu na břehu jezera Peten Itzá. Historické centrum města leží na ostrově na jezeře spojeném s pevninou krátkou hrází. Městečko pro nás bude východiskem pro návštěvu Tikalu.
Návštěva ruin nejrozlehlejšího starověkého mayského města Tikal, které bylo největším a nejdůležitějším městským centrem. Město vybudovala záhadná předkolumbovská civilizace, ale koncem 9. století n.l. lidé náhle Tikal opustili. Večer návrat do Floresu.
Přejezd do Rio Dulce. Výlet na lodi kaňonem Rio Dulce, který je obklopený divokou džunglí, která vás ohromí svěžestí vegetace a rozmanitostí fauny. Ve zdejší přírodní rezervaci uvidíte neuvěřitelné množství ptáků, leknínů, mangrovových keřů, strmých skalních srázů i pelikánů. Plavbu ukončíme v Livingstonu. Zde poznáme kulturu etnika Garífunů, potomků afrických otroků.
Krátká návštěva Hondurasu spojená s prohlídkou ruin jedné z nejvýznamnějších mayských památek Copán, který býval střediskem vědy.
Přesun k tajemnému jezeru Atitlán, které se pyšní přívlastkem “nejkrásnější na planetě”. Na jezero vyplujeme na loďkách, z nichž si můžeme vychutnat výhled na tři okolní sopky – Atitlán, Tolimán a San Pedro. Noc strávíme v městečku Panajachel, jehož uvolněnou atmosféru započali v 60. letech 20. století vytvářet američtí hippies, kteří sem přijížděli vzdorovat americkému konzumu.
Výstup na činnou sopku Pacaya (2 552 m) nebo alternativně volný den v historickém hlavním městě s bohatou koloniální architekturou.
Odlet do Prahy.
Doplňující informace
S Mexikem má Česká republika bezvízový styk na dobu nejdéle 180 dní, nicméně délku pobytu může imigrační úředník při vstupu do země zkrátit.
V Mexiku panuje tropické, resp. na severu subtropické počasí, které je vždy ovlivněno velkými rozdíly v nadmořských výškách. Vzhledem k velikosti Mexika je klima a počasí hodně proměnlivé. Z hlediska našeho zájezdu – pobřežní roviny a poloostrov Yucatán patří do horkého pásma, kde se průměrná roční teplota pohybuje mezi 24°C až 27 °C. Ačkoliv jsou teploty poměrně stálé, platí, že březen je chladnějším měsícem, přesto počítejte u moře s teplotami kolem 28°C přes den, v noci potom asi 22°C. Obecně platí, že v Mexiku málo prší. Při pobřeží a především na jihu země se ale s deštěm setkáte. V Cancúnu potom počítejte s vysokou vlhkostí vzduchu.
Ubytování je zajištěné v místních, velmi čistých penzionech a hotelích ve dvoulůžkových pokojích (5 x se snídaní). V případě požadavku jednolůžkového pokoje je možné za příplatek.
Mexická kuchyně je pro Evropana poměrně exotická, pestrá a někdy i velmi pikantní. Jednotlivé oblasti mají vlastní kuchyni, ale ve všech případech jsou základem kukuřice, fazole a chilli. Tradičními jídly v Mexiku jsou krocan, kuře a vepřové. Jako přílohu si můžete objednat rýži, fazole nebo kukuřičnou placku (tortillu). Z polévek určitě ochutnejte “sopa de lima”, což je vlastně kuřecí vývar ochucený citrónem. V přímořských oblastech si můžete objednat oblíbené ryby, humry, krevety a langusty. Mexická kuchyně je velice pestrá, barevná a chuťově velmi různorodá, stejně jako samotné Mexiko. Stravovat se budeme v místních restauracích, kterých bude na naší trase dostatek a vždy si budete moci vybrat takovou restauraci, která vám bude vyhovovat. Oběd v restauraci je o něco levnější, než jsme zvyklí v Česku. V průměru bude stát oběd s nápojem 100 – 250 pesos (140 – 350 Kč). Snídaně budeme mít v rámci některých ubytování již v ceně, jindy budeme mít v rámci ubytování k dispozici kuchyňku a můžeme si snídani připravit sami, často zajdeme i na snídani do místní kavárny či restaurace.
Voda z vodovodu není v Mexiku obvykle pitná. V některých turistických destinacích, jako je Cancún, je někdy pitná, ale musí to být potom výslovně uvedeno. Bezpečné je ale vždy pít balenou vodu, která je všude k dostání. Velmi častým nápojem je v Mexiku pivo, které bývá slabší, než jsme zvyklí, a někdy ho dostanete s osvěžujícím plátkem limetky.
Termíny
Číslo zájezdu: 430325
15. 3. - 26. 3. 2025
Cena bez letenky:
58 740 Kč
Mystické místo – kdysi velkolepé město Chichén Itzá se svou 30 metrů vysokou Kuklánovou Pyramidou. Ruiny uvedeného města a pyramid byly objeveny v džungli až v roce 1841 a dnes jsou jedním ze sedmi divů světa.
Na Yucatánu se ukrývají tisíce podzemních jezírek a zatopených jeskyní – cenotes. Průzračná voda a paprsky slunce vytvářejí tajemnou a jedinečnou atmosféru. Cenotes lákají v parných dnech k vykoupání a objevování podvodního světa.
V srdci džungle, obklopené bujnou vegetací, se nachází jedno z nejdůležitějších míst mayské civilizace, které bylo obývané od 6. do 10. století n.l. Najdete zde nádherné chrámy, paláce a zbytky obydlí roztroušené v okolní krajině.
Kaňon řeky Dulce nabízí úchvatnou přírodní scenérii a je útočištěm nejrůznějších stěhovavých ptáků. Odděluje pohoří vysokých vápencových skal s bujnou vegetací a plavba kaňonem je úžasným dobrodružstvím.
Vodopády, nacházející se v jižním státě Chiapas v Mexiku, dostaly své jméno podle ohromujícího tyrkysového zbarvení vody, způsobeného jejím vysokým obsahem minerálů. K vodopádům vedou pěší stezky, klikatící se bujnou tropickou krajinou. Chladná a osvěžující voda nabízí vítaný odpočinek od horka v okolní džungli a je oblíbeným cílem místních obyvatel i turistů. Název Aqua Azul (v překladu „modrá voda“) kromě těchto vodopádů označuje další místa s průzračnou nebo modře zbarvenou vodou v řekách, jezerech či pobřežních oblastech.
V Guatemalské vysočině na břehu jezera Atitlán, obklopeného majestátními sopkami a malebnými domorodými vesnicemi, leží okouzlující město Panajachel. Většinu obyvatel zde tvoří mayské etnické skupiny Tz’utujil a Kaqchikel a vy tak budete mít při návštěvě místních trhů či pozorování tradičních řemesel skvělou příležitost se naživo setkat s mayskou kulturou a komunitou.