Andalusie

Mám zájem

Andalusie se nachází na jihu Španělska a je ztělesněním kulturního bohatství, historického významu a zeměpisné pestrosti. Je obdařena rozmanitou a malebnou krajinou, včetně hor, pláží, olivových hájů a vinic. Region sahá od zasněžených vrcholků Sierry Nevady s nadmořskou výškou necelých 3 500 metrů až po sluncem zalité pobřeží Středozemního moře s nekonečnými promenádami a vším, co k “plážové dovolence” patří. Nedaleko vyspělých center turismu na pobřeží Costa del Sol se rozkládají idylické vesničky, kde jako by se zastavil čas a které nabízejí pohled na tradiční rytmus andaluského života.

Půvab Andalusie nespočívá pouze v její fyzické kráse, ale také ve schopnosti okouzlit návštěvníky multikulturním zážitkem. Andaluská města byla po staletí ovlivňována mozaikou maurské, římské a křesťanské civilizace a důležitost jednotlivých období je snadno rozpoznatelná na četných architektonických památkách. Sevilla, Granada, Córdoba, Málaga a Cádiz nabízejí jedinečné atrakce, od velkolepých paláců a katedrál až po tradiční trhy a atmosférické čtvrti.

Španělská nátura se projevuje v rušných ulicích za doprovodu známého flamenca a lahodné gastronomie, neodmyslitelně spojené s vynikajícím vínem. Maurské dědictví nejlépe poznáte v jedné z nejvzácnějších památek Alhambře – středověkém komplexu paláců a pevností maurských panovníků Granady, nebo v luxusních arabských koupelích “hammam”.

Na své si přijdou i milovníci jídla. Andalusie nabízí bohatou kulinářskou scénu s řadou lahodných pokrmů a místních specialit. Od tapas a mořských plodů po gazpacho a paellu – každý si zde najde něco, co uspokojí jeho chuťové buňky.

Na co se můžete těšit

  • Procházka podél pobřeží Costa del Sol v Malaze
  • Návštěva maurského komplexu paláců a zahrad Alhambra v Granadě
  • Představení tance flamenco s degustací vín a tapas
  • Návštěva městečka Ronda, přezdívaného Andalusie v kostce
  • Dobrodružná stezka Caminito del Rey v soutěsce El Chorro
  • Kaňoning v oblasti Rio Verde
Mám zájem

Itinerář pro inspiraci

1. den

Ranní odlet z Prahy, následně prohlídka centra Malagy, včetně maurské pevnosti Alcazaba, nedaleký hrad Gibralfaro a Picassovo muzeum. Procházka (nebo projížďka  na kolech po cyklostezce) podél mořského pobřeží, případné koupání na nedaleké pláži Playa de la Malagueta

2. den

Celodenní výlet do Granady a návštěva maurského komplexu paláců a zahrad Alhambra. Odpolední procházka labyrintem úzkých uliček a bílých domů čtvrti Albaicín, prohlídka katedrály a královské kaple s jejich zdobenými fasádami a působivými interiéry. Granada je kromě množství kulturních památek i významným městem gastronomie. Tour po tapas restauracích tedy nelze v Granadě vynechat.

3. den

Městečku Ronda se někdy přezdívá Andalusie v kostce. Dramaticky se tyčí na vrcholu soutěsky El Tajo s ikonickým mostem Puente Nuevo. Projdete se uličkami mezi bílými budovami s barevnými květináči, navštívíte maurským stylem inspirovaný palác Palacio de Mondragón a impozantní kostel Santa María la Mayor. Večer můžeme zakončit představením tance flamenco s degustací vín a tapas.

4. den

Celodenní výlet z Malagy do Gibraltaru, vzdáleného od Malagy asi 2 hodiny. Na britském zámořském území si můžete prohlédnout ikonický vápencový útvar – Gibraltarskou skálu. Na vrchol se vyvezete lanovkou. V přírodní rezervaci Upper Rock můžete pozorovat makaky barbarské, jediné volně žijící opice v Evropě. Poté si prohlédnete historické památky Gibraltaru – maurský hrad, jeskyni svatého Michala a Velké obléhací tunely.

5. den

Pro adrenalinové nadšence doporučujeme kaňoning v oblasti Rio Verde. Je vhodný pro všechny, od začátečníků až po zkušené, a obvykle zažijete proplouvání úzkými soutěskami, skákání do vodních tůní, slaňování vodopádů a plavání přes části kaňonu.

6. den

Návštěva Caminito del Rey, dobrodružné stezky vedoucí soutěskou Gaitanes. Díky svému nejistému stavu a úžasným výhledům si v minulosti získala pověst jako jedna z nejnebezpečnějších túr na světě. Nyní je Caminito del Rey zrekonstruovaná a zcela bezpečná cesta po úzkých stezkách na útesech a mostech nad soutěskou. Po stezce vás provede místní průvodce, má zhruba 7,7 kilometrů a projdete ji asi za 3 hodiny.

Večerní odlet z Malagy. 

Doplňující informace

Kalkulace zájezdu

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy, počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Jak to funguje?

Klima

Díky středomořskému podnebí se Andalusie těší mírným zimám a horkým létům, což z ní činí ideální destinaci pro celoroční cestování. Navíc se Andalusie může pochlubit až 300 slunečnými dny.

Doprava

Program je možné připravit jako zájezd na míru se zapůjčením auta na letišti. Zájezd rovněž dokážeme upravit tak, aby bylo možné ho absolvovat veřejnou dopravou a tím razantně snížit náklady. Andalusie má bohatou síť železnic a všechna důležitá města jsou spojena moderními vlaky, které jezdí v hodinových nebo dvouhodinových intervalech. Vlakem se dostanete každý den i mimo region Andalusie, například do Barcelony nebo Madridu.

Doporučená délka

Navrhovaný program lze absolvovat jako prodloužený víkend, ale i jako zájezd na více dní nebo týdnu. Tento unikátní region má co nabídnout.

Doplnění programu

Program lze jednoduše rozšířit o další významná andaluská města jako Sevilla, Córdoba a Cádiz, můžete si několik dní odpočinout na pobřeží Costa del Sol nebo se vydat na turistiku do horského masivu Sierra Nevada. Vlakem nebo autem se jednoduše dostanete také do hlavního města Madridu nebo významného katalánského města Barcelony.

 

 

 

Hammamy v Andalusii

V tradičních hammamech (arabské lázně) jsou obvykle oddělené prostory pro muže a ženy. Toto oddělení je často založeno na kulturních a náboženských zvyklostech. Andaluské hammamy jsou smíšené a nahota se v nich obvykle nevyžaduje. Většina poskytuje za poplatek jednorázové spodní prádlo nebo si můžete také přinést vlastní plavky. Některé hammamy navíc mohou nabízet soukromé procedury nebo procedury pro páry, kde si muži a ženy mohou společně užívat lázeňské služby v intimnějším prostředí. Doporučujeme si vždy před návštěvou přečíst pravidla daného hammamu.

Mám zájem

Zajímavá místa

Alhambra

Maurský komplex paláců a zahrad Alhambra patří k nejznámějším a nejnavštěvovanějším památkám ve Španělsku. Toto místo světového dědictví UNESCO je známé svými ohromujícími paláci, zdobenými nádvořími a svěžími zahradami, nabízejícími návštěvníkům pohled do bohatého životního stylu dynastie Nasridů, která zde vládla ve 13. a 14. století. Mezi vrcholy Alhambry patří paláce Nasrid s jemnými arabeskami, zahrady Generalife, klidná oáza fontán a zeleně, a impozantní pevnost Alcazaba, která kdysi střežila citadelu. Uhnízděná na kopci s výhledem na město Granada a se svou bohatou historií, architektonickou nádherou a panoramatickým výhledem na okolní pohoří Sierra Nevada je Alhambra dechberoucím svědectvím maurské architektury a islámského umění.

Caminito del Rey

Caminito del Rey (neboli Králova malá stezka) je turistická stezka podél strmých stěn soutěsky Gaitanes. Tento název vznikl po návštěvě španělského krále Alfonse XIII. v roce 1921, kdy slavnostně otevřel nedalekou přehradu Conde del Guadalhorce. Králova přítomnost a následná publicita vedly k pojmenování stezky. Původně byla postavena za účelem usnadnění přístupu pracovníků k vodní elektrárně. Pro svůj nebezpečný stav získala pověst jedné z nejnebezpečnějších stezek na světě. Poté, co v posledních letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí za účelem zvýšení bezpečnosti, se Caminito del Rey znovu otevřela veřejnosti jako vzrušující, ale bezpečná dobrodružná trasa, která nabízí bezkonkurenční výhledy na drsnou krajinu soutěsky a na šumící vody řeky Guadalhorce pod ní.

Ronda

Ronda se nachází na vrcholu soutěsky El Tajo. Je známá svými výhledy do okolní krajiny, ikonickým mostem Puente Nuevo, překlenujícím soutěsku, a bohatým historickým dědictvím, včetně Arabských lázní ze 13. století. Ronda je často považována za kolébku moderních býčích zápasů, protože právě zde místní obyvatel Francisco Romero zavedl v 18. století používání pláštěnky a meče. Tato inovace přeměnila býčí zápasy na podívanou, kterou známe dnes. Plaza de Toros v Rondě je jednou z nejstarších býčích arén ve Španělsku a je symbolem spojení města s touto kontroverzní, ale kulturně významnou tradicí.

Tapas v Granadě

Kultura tapas v Granadě je hluboce zakořeněna v kulinářské tradici a společenské struktuře města. Charakteristickým aspektem granadské tapasové scény je, že bary nabízejí ke každému objednanému nápoji tapas zdarma („Tapas Gratis“). Tato praxe vznikla před staletími, kdy se nápoje často podávaly s malým doprovodným občerstvením. Dnes se jedná o oblíbenou kulinářskou tradici, kdy si zákazníci mohou pochutnat na různých malých pokrmech od tradičních španělských patatas bravas a jamón ibérico, až po inovativnější nabídky. Tapas bary v Granadě jsou známé svou rušnou atmosférou, kde se scházejí místní obyvatelé i turisté.

Mám zájem