Běžkování v Norsku na míru

Užijte si téměř nekonečnou síť běžeckých stop ve středisku Sjusjøen

Mám zájem

Milujete běžkování, ale se stále mírnějšími zimami u nás v Čechách se podmínky pro běžecké lyžování rok od roku zhoršují, běžkařská sezóna je krátká. Pojeďte s námi proto na běžky do Norska, kde si můžete užít kvalitní běžecké lyžování od listopadu do dubna. Zimní středisko Sjusjøen nabízí nádherné, každý den upravované tratě s přírodním i umělým sněhem.

Sjusjøen je jednou z nejpopulárnějších destinací pro běžecké lyžování v Norsku a nachází se necelých 20 kilometrů od olympijského města Lillehammer. Tato oblast je známá svými rozsáhlými a pečlivě udržovanými tratěmi, které nabízejí vynikající podmínky pro běžkaře všech úrovní. A když budete mít štěstí, uvidíte i polární záři.

Na co se můžete těšit

  • Sjusjøen nabízí více než 350 kilometrů běžeckých tras
  • Denně upravované tratě na klasiku i na skate
  • Ubytování ve stylových dřevěných chatách se saunou přímo na trati
  • Vynikající podmínky pro běžkaře všech úrovní
  • Doplňkový program: lyžování, sněžnice, psí spřežení
Mám zájem

Fotogalerie

Jak se tam dostat

Vstup do země

Norsko není členem EU, ale cestovat můžete jak s cestovním pasem, tak s platným občanským průkazem. 

Letenky

Do Norska se dostanete za dvě hodiny přímým letem z Prahy do Osla (sezónně některé dny v týdnu). Letenky se pohybují cca od 4000 Kč (záleží na termínu a na tom, s jakým předstihem jsou pořízeny). Běžky a boty musí být odbavené jako sportovní zavazadlo (mohou být rozdělené do dvou zavazadel o celkové hmotnosti do 23 kg; příplatek za sportovní zavazadlo je 900 Kč za každou cestu). Odbavené zavazadlo (do 23 kg) je za příplatek 600 Kč za jednu cestu.

Doprava na místě

Doporučujeme pronájem auta na letišti v Oslu – se zapůjčením auta vám rádi pomůžeme. Ceny záleží na typu auta a termínu. Levnější variantou je využití rychlovlaku, který jezdí z Osla do Lillehammeru zhruba každou hodinu; cena jízdenky se pohybuje od 30 EUR/osoba a jízda trvá 2 hodiny.

Doplňující informace

Polární záře a sluneční svit

Oblast Sjusjøen se nachází na jihu Norska a nejkratší den je v prosinci, kdy se slunce objeví na zhruba 5 hodin. Jinak denní světlo přes zimu je zhruba od osmi, devíti do zhruba čtyř až pěti hodin. Jih Norska není ideální pro pozorování polární záře, ale když budete mít štěstí na jasnou oblohu a chladné počasí, možná na vlastní oči spatříte i tento nádherný přírodní úkaz.

Počasí

Nejchladnějšími měsíci jsou prosinec a leden s průměrnou teplotou pod -5°C. Průměrná teplota v únoru je -4,9°C a v březnu se teploty pohybují kolem 0°C. Je třeba počítat s tím, že teplota může ojediněle klesnout i pod -20°C. Před cestou doporučujeme sledovat předpověď počasí na norském meteorologickém serveru.

Měna

V Norsku se platí norskými korunami, ale je běžné i malé částky platit platební kartou. Pokud chcete mít pro jistotu při sobě trochu hotovosti, pak stačí vybrat si peníze na místě v některém z velmi dobře dostupných bankomatů.

Mám zájem

Informace o destinaci

Ubytování

Najdeme vám ubytování podle vašich představ. Můžete si vybrat ze stylových dřevěných chat nebo apartmánů.
V chatách je vždy k dispozici plně vybavená kuchyň. Pro větší skupiny je možné objednat tradiční chaty se saunou i polopenzi formou cateringu.

Běžkování

Sjusjøen nabízí více než 350 kilometrů běžeckých tras, které jsou propojené s dalšími oblastmi jako Nordseter, Lillehammer a Hafjell. Celkem je k dispozici přes 2 500 kilometrů tratí. Tratě jsou upravované denně na klasiku (po obou krajích) a uprostřed na skate. Aktuální stav upravených tratí je možné sledovat na mapě. Okolní terén je mírně zvlněný, s převážně mírnými stoupáními a klesáními, prudké svahy jsou vzácné.

Psí spřežení

Užijte si pocit pravého mushera, který sám řídí saně. Psí spřežení řídí klient vždy pod dohledem instruktora, který je po celou dobu jízdy přítomen. Samozřejmě pokud byste si chtěli užít bezpečnou jízdu pouze jako pasažér, můžete se na saních nechat jenom vézt. Celý program trvá 2,5 hodiny, včetně instruktáže a posezení s občerstvením v tradičním severském týpí – lavvu.

Lyžování

Pobyt si můžete zpestřit lyžováním ve středisku Hafjell, které nabízí 50 kilometrů upravovaných sjezdovek a je ze Sjusjøenu vzdálené 50 minut jízdy autem. Případně přímo ve Sjusjøenu se nachází malý lyžařský areál se 7 kilometry sjezdovek. Na místě si můžete veškeré lyžařské vybavení zapůjčit – ceny se pohybují cca od 900 Kč/den.

Mám zájem