Národní parky na západě USA

Mám zájem

Západ Spojených států je proslulý nejznámějšími národními parky na severní polokouli. Návštěva každého z těchto parků je jedinečným zážitkem, který lze jen těžko srovnávat s evropskou přírodou.

Grand Canyon v Arizoně a parky Zion, Bryce a Arches v jihozápadním Utahu ohromí mohutností skalních formací. Grand Canyon, nejznámější z nich, je příkladem síly eroze, která po miliony let hloubila tento úchvatný kaňon řeky Colorado. Jednotlivé vrstvy představují geologickou historii Země. Výchozím bodem k návštěvě všech čtyř národních parků je Las Vegas, často označované za světové “hlavní město zábavy”, s ikonickou ulicí Strip, kde se nachází nejslavnější hotely a kasina.

V jižní části Kalifornie vás překvapí bizarní rostliny a surreální skalní útvary v národním parku Joshua Tree, nejvyšší stromy na světě sekvoje v národním parku Sequoia a pocítíte extrémní teploty a náročné podmínky Údolí smrti. Nejnižší místo v Severní Americe láká dobrodruhy a fotografy svými jedinečnými geologickými útvary a extrémním prostředím.

Slunná Kalifornie však nabízí i pohled do zákulisí světa showbyznysu. Na jejím pobřeží nelze opomenout město andělů Los Angeles, spojené ikonickou cestou Highway 1 nebo Pacific Coast Highway se San Franciscem. Z nejznámějšího mostu západního pobřeží, Golden Gate, je to už jen “na skok” do kalifornského pohoří Sierra Nevada a ráje všech outdoorových nadšenců – národního parku Yosemite proslulého vysokými žulovými útesy, včetně ikonických El Capitan a Half Dome. Yosemite nabízí mnoho turistických stezek, vodopádů, možností pro skalní lezení a vyhlídkových cest, jako je například Tioga Road.

Okruh po národních parcích západu USA je strhujícím zážitkem, a tento zájezd je výběrem toho nejlepšího, co americký západ může nabídnout.

Na co se můžete těšit

  • Nejkrásnější národní parky na západě USA
  • Projížďky po legendární Pacific Highway a Route 66
  • Rafty a horské kola v Moabu
  • Atraktivní město andělů Los Angeles, fotogenické San Francisco i hazard v Las Vegas
  • Nejsušší, nejteplejší a nejníže položená poušť v Severní Americe - Death Valley
  • Možnost vyhlídkového letu helikoptérou nad Grand Canyonem
Mám zájem

Fotogalerie

Itinerář pro inspiraci

1. den

Odlet z Prahy do Los Angeles, odpolední aklimatizace a ubytování v hotelu, večerní prohlídka Los Angeles.

2. den

Čeká nás celodenní přejezd do San Francisca po legendární Pacific Highway, jedné z nejscéničtějších cest světa.

3. den

Prohlídka San Francisca, originálního města na pobřeží Pacifiku, se všemi jeho dominantami včetně mostu Golden Gate. Navštívíte i členitou krajinu Point Reyes Nation Seashore, která je podobně jako San Francisco výrazně odlišná od ostatní zdejší přírody.

4. den

Přejezd ze San Francisca do národního parku Yosemite.

5. den

Celodenní prohlídka Yosemite valley a Glacier point.

6. den

Přejezd k slanému jezeru Mono Lake a následně návštěva národního parku Death Valley (Údolí smrti ), které je  nejsušší, nejteplejší a nejníže položenou pouští v Severní Americe a teploty zde mohou v létě dosahovat až 55 stupňů.

7. den

Prohlídka hlavního města zábavy Las Vegas a jeho nejslavnější ulice Strip s možností nákupů a odpočinku.

8. - 10. den

Odpočinek u nádherného jezera Lake Powell na řece Colorado s možností koupání a výletu na zapůjčených motorových člunech. V následujících dnech návštěva národních parků Bryce Canyon a Zion, kde je několik variant vycházek a výšlapů. Přejezd mezi parky po vyhlídkové silnici Zion-Mt Carmel Highway je zážitkem sám o sobě.

11. den

Celodenní návštěva národního parku Arches s možnosti pěších výletů k jedinečným skalním obloukům, včetně světoznámého Landscape Arch, který měří 100 metrů.

12. den

Navštívíte městečko Moab s možností raftování na divoké řece nebo světoznámé bikové traily Slickrock, kde se jezdí doslova po skalách.

13. den

Zastávka v národní indiánské rezervaci kmene Navajů a prohlídka obřích červených skalních útvarů a stolové hory Monument Valley.

14. - 15. den

Průjezd po jižní terase Grand Canyonu s neskutečnými výhledy a pozorování západu slunce. Následující den možnost sestupu po Bright Angel Trail na dno kaňonu, případně půldenní raftování po řece Colorado. Možnost vyhlídkového letu helikoptérou nad kaňonem.

16. - 17. den

Přejezd do Las Vegas, odlet, následující den přílet do Prahy.

Doplňující informace

Kalkulace zájezdu

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy, počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Jak to funguje?

Naše doporučení

Výběr národních parků v itineráři je pouze pro inspiraci. Některé parky jsou od sebe vzdáleny stovky, jiné dokonce tisíce kilometrů. Čas můžete ušetřit vnitrostátním letem mezi Utahem a Kalifornií. Výběr národních parků připravíme individuálně podle požadavků klienta. Při návštěvě všech národních parků doporučujeme 3 týdny.

Vstup do země

Pro občany ČR platí bezvízový styk a vztahuje se pouze na krátkodobé turistické nebo obchodní cesty do 90 dnů. Pro cestování do USA bez víza však musí každý cestující, včetně nezletilých dětí, vyplnit registrační formulář ESTA a mít vlastní platný cestovní pas s biometrickými údaji. Registraci v rámci ESTA je doporučeno provést minimálně 72 hodin před nastoupením cesty. O ESTA je nutno požádat nejen při leteckých cestách do USA, ale i při překračování pozemní hranice a při cestách po moři.

Řízení osobního auta

K řízení auta v USA je potřebný minimální věk 18 let a platný řidičský průkaz skupiny B. Většina policistů a autopůjčoven obvykle uznává český řidičský průkaz, nicméně doporučujeme před odjezdem zažádat o vystavení mezinárodního řidičského průkazu. Pro osoby mladší 25 let je půjčení auta v USA výrazně dražší. Poplatek za mladého řidiče je vysvětlován nižší zkušeností a souvisí s vyšším rizikem vzniku škody.

Konzumace alkoholu

Věková hranice pro pití alkoholu ve Spojených státech amerických je 21 let. S tím souvisí i skutečnost, že do barů a na některé diskotéky nejsou lidé pod 21 let vůbec vpuštěni. Rovněž po vás v baru nebo v obchodě s alkoholem mohou požadovat, abyste se legitimovali cestovním pasem. V opačném případě vám alkohol neprodají.

Pohyb v národních parcích

Dodržujte pokyny parku pro bezpečnost při setkání se zvěří (medvědi, pumy, hadi). Pro návštěvu některých oblastí je nutné mít povolení nebo rezervaci, které vám pomůžeme zajistit. Některé národní parky v USA jsou odlehlé a služby jako stravování mohou být omezené. 

Mám zájem

Zajímavá místa

San Francisco

“The City” je známé polohou na kopcovitém poloostrově obklopeném Tichým oceánem s ikonickými pamětihodnostmi, včetně Golden Gate Bridge, Alcatraz Island a Transamerica Pyramid. San Francisco je oslavováno pro svou kulturní rozmanitost, progresivní hodnoty a otevřenost různým životním stylům. Dlouhodobě slouží jako centrum pro umělce, spisovatele a komunitu LGBTQ+, konají se zde četné kulturní akce a festivaly. Na jih od SF leží Silicon Valley, významné technologické a inovační centrum, kde sídlí mnoho startupů a technologických společností.

Los Angeles

Los Angeles, nebo zkráceně LA, je po New Yorku druhé největší město USA. Díky významnému postavení ve filmovém, televizním a hudebním průmyslu, je často označováno jako “Hlavní město zábavy”. Hollywood, část Los Angeles, je známý jako epicentrum globálního zábavního, zejména filmového průmyslu. Tato oblast je domovem mnoha historických a ikonických filmových studií, která sehrála klíčovou roli ve vývoji filmu. Mezi nejznámější patří Universal Studios Hollywood, Warner Bros. Studio, Paramount Pictures, Hollywood Center Studios, Sony Pictures Studios a Walt Disney Studios.

NP Yosemite

Úchvatné vodopády, nádherné lesy, do nebe sahající sekvoje a vystupující skalní stěny a proslulou 900 metrů vysokou skalní stěnou  El Capitan, to vše je Yosemitský národní park. 

Mono Lake

Hladina a břehy jezera Mono Lake jsou posety krápníkovými útvary vytvořenými ze soli a dalších minerálů, které se sem dostaly z nedalekého pohoří Sierra Nevada. Křehká krása ale brzy zase zmizí pod hladinou.

Lake Powell a řeka Colorado

Lake Powell je překrásné jezero, které vzniklo umělým zatopením kaňonů poblíž řeky Colorado v době, kdy se stavěla přehrada Glen Dam. Dnes je jezero součástí národního parku Glen Canyon a neodmyslitelně patří k předním zajímavostem v této části Spojených států.

NP Zion

Pro svou jedinečnou polohu na rozhraní tří geografických oblastí (Coloradské plošiny, Velké pánve a Mohavské pouště) patří tento národní park k vyhledávaným turistickým cílům, jak pro pozoruhodné geologické útvary, tak pro neobvyklou pestrost rostlin a živočichů.

Grand Canyon

Grand Canyon je druhý nejdelší kaňon na světě. Byl vytvořený řekou Colorado a představuje podstatnou část národního parku Grand Canyon, jednoho z prvních národních parků založených v USA. Grand Canyon byl domovem původních amerických komunit po tisíce let. Jejich jméno, Havasupai, znamená “lidé modro-zelených vod,” odkazující na úchvatné tyrkysové vodopády v této oblasti.

Las Vegas

Las Vegas leží uprostřed vyprahlé kotliny, v poušti, obklopené horami. Město neuvěřitelných hotelů s mnoha kasíny, místo nejrůznějších koncertů, představení i všeho, co se jakkoliv týká zábavního průmyslu a showbusinessu. 

Mám zájem