Okruh Islandem

Mám zájem

Zveme vás na tradiční okruh kolem celého Islandu, který je možné podle vašich časových, řidičských a fyzických možností rozšířit o lehčí turistiku až středně náročný treking, může být i vícedenní. Okruh autem je bez nutnosti většího chození, na míru ušijeme vycházky a túry, případně offroad úseky. Vydáme se jak na ta nejznámější místa, bez kterých si Island nelze představit, ale i trochu opomíjená, kde si ještě budete moc užít přírody bez davů. Ubytování se snažíme aby bylo alespoň některé noci na jednom místě.

Čekají vás monumentální vodopády, několik evropských nej: největší ledovec a vodopád. Aktivní sopky, geysíry a geotermální pole, koupání v teplém potoce, pozorování mořských živočichů a ptáků. Inspirovat se můžete ve videu.

Pokud máte méně času, na míru lze připravit i program, který není kolem celého ostrova, případně program čistě trekový nebo více zaměřený na offroad ježdění.

Na co se můžete těšit

  • Aktivní sopky
  • Největší evropský ledovec
  • Geotermální jevy - gejzíry, čmoudíky, koupání v horkém potoce
  • Šance na pozorování tuleňů a velryb
  • Časová flexibilita díky vlastnímu vozidlu
Mám zájem

Cena zájezdu zahrnuje

  • Pronájem vozidla (společně rozhodneme zda osobní auto nebo terénní vůz)
  • Ubytování
  • Zpracovaný detailní itinerář
  • Pojištění CK pro případ úpadku
  • Trajekt na Vestmanské ostrovy

Cena zájezdu nezahrnuje

  • Letenky
  • Pojištění léčebných výloh
  • Výlet na velryby a další výše neuvedené služby

Příklad itineráře

1. den

Letecky Praha – Keflavík (může být s přestupem). Půjčení vozidla, ubytování.

 
 
 
 
 

2. den

Vydáme se na první kratší túru, k jednomu z nejvyšších vodopádů (někdy označován jako nejvyšší) Islandu, Glymuru, výška 198 m v atraktivní soutěsce. Túra je zpestřena nenáročným pěším brodem. Poté vodopády v lávě Hraunfossar a Barnafoss „Dětský vodopád“, vytékají z lávového pole a ústí do řeky Hvítá (Bílá řeka). Přejezd autem dále na sever na ubytování.

 
 
 
 
 

3. den

Návštěva skanzenu Glaumbaer, typické “drnové domečky”. Přejezd horami do největšího města severního Islandu vyhlášeného mj. příjemným klimatem, Akureyri.

 
 
 
 
 

4. - 6. den

Z Akureyri budeme pokračovat se zastávkou u 12 m vysokého vodopádu Godafoss k jezeru Mývatn neboli komářímu jezeru, které se stane vaší základnou na tři noci odkud budete vyrážet na hvězdicovité výlety do těsného i vzdálenějšího okolí. Turistika na Mývatnu (puklina Grotagjá, geotermální pole Námafjall, “lávové hrady” Dimmuborgir), plavba na pozorování velryb z městečka Húsavík a turistika v mohutném kaňonu řeky Jökulsá á Fjöllum podle kaskády vodopádů včetně nejmohutnějšího vodopádu Evropy, Dettifoss. Zájemci v aktivnější program se zde můžou vydat i na atraktivní a nepříliš náročný dvoudenní trek. Pokud budete cestovat v létě a terénním vozidlem, je možnost vydat se do vnitrozemí ke kráteru sopky Askja jejíž okolí působí zcela mimozemsky, proto tu probíhal i výcvik kosmonautů. Cesta sem však patří mezi jedny z nejnáročnějších cest lávovými poli a brody.

 
 
 
 
 

7. den

Přejezd do střediska severovýchodního Islandu, městečka Egilssadir. Několikahodinová vycházka k vodopádu Hengifoss pověstného hřměním připomínajícím startující letadlo. 

 
 
 
 
 

8. den

Dnes vás čeká další delší přejezd, kterým se již dostaneme do hluboce zařízlých fjordů charakteristických pro jihovýchodní Island s možností foto zastávek ve zdejší dramatické krajině a rybářských osadách. Hlavní atrakcí této oblasti je ledovcová laguna Jökulsárlón plná ledových ker, mezi kterými je často možné spatřit tuleně. 

 
 
 
 
 

9. den

Turistika ve Skaftafellu. Díky velkému množství značených cest si zde vybere každý a za každého počasí. Klasické túry nás zavedou ke splazům největšího evropského ledovce Vatnajökull a vodopádu Svartifoss v čedičových sloupcích. Dojít lze až do 1000 m s panoramatickým výhledem na několik splazů a moře.

 
 
 
 
 

10. den

Dále na západ lávovými poli po erupci sopky Laki v 18. stol. Útesy kolem Víku, černá pláž, skalní útvary v moři Reynisdrangar. Pláže a skalní brány Dýrholey, příležitostně zde lze pozorovat hnízdící papuchalky. Výhledy na ledovce Eyjafjallajökull a Mýrdalsjökull. Skógar se stejnojmenným vodopádem, od kterého se můžete vydat na několikahodinovou vycházku podle kaskády vodopádů řeky Skóga nebo i na trek do vnitrozemí.

 
 
 
 
 

11. - 13. den

Poslední tři dny budete vyrážet hvězdicovitě z jednoho místa ubytování. Čeká vás Zlatý trojúhelník: národní park Thingvellir, kde uvidíte trhlinu oddělující evropskou a americkou litosférickou desku, geotermální pole Geysir s aktivním geysírem Strokkur a monumentální dvoustupňový vodopád Gullfoss. Další den se vypravíte trajektem na Vestmanské ostrovy, kde jsou stopy sopečné činnosti velmi patrné po erupci sopky v roce 1973. Kromě vycházky na kráter Eldfell můžete pozorovat kolonie papuchalků. Třetí den se vydáte za termálními potoky. V letním období, kdy je otevřené vnitrozemí, do Landmannalaugaru neboli Duhových hor (nutné vozidlo 4×4). Zde podniknete několikahodinovou túru. Jednodušší alternativou jsou geotermální prameny u městečka Hveragerdi.

 
 
 
 
 

14. den

Prohlídka Reykjavíku: vila Höfdi, budova moderní opery, monumentální betonový kostel Hallgrímskirjka se sochou Leifa Erikssona věnovanou USA, prvního Evropana v Americe, vodojem Perlan s vyhlídkovou plošinou, radnice s plastickým modelem Islandu. Vrácení vozidla a odlet. 

 
 
 
 
 

Doplňující informace

Kalkulace

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy (typ pronajatého vozidla nebo veřejná doprava a taxíky), počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Island je destinací, kde v nejžádanějších termínech (červen – září) mohou být služby i mnoho měsíců předem nedostupné, doporučujeme velmi včasnou rezervaci. Jak to funguje?

 
 
 
 
 

Letenka

Mezi Prahou a Keflavíkem je přímé letecké spojení (sezónně některé dny v týdny), přesto je někdy zejména cenově výhodnější volit lety s přestupy, například v Helsinkách se společností Finnair. Optimální letenky zajistíme na vyžádání.

 
 
 
 
 

Klima a doporučené období

Klima Islandu je silně ovlivněno Golfským proudem, je poměrně teplé a vlhké (s ohledem na zeměpisnou šířku). Počítejte s velmi rychlými změnami počasí, i během několika minut a častým velmi silným větrem. Ačkoli Island leží pod polárním kruhem, začátkem létu je tu několikatýdenní období “bílých nocí”.

Doporučené vybavení: více vrstev slabšího oblečení z funkčních materiálů a kvalitní vrchní membránovou vrstvu, nejen bundu, ale i kalhoty – ideálně rozepínací nohavice, aby je bylo možné obléct bez sundavání bot a návleky přes boty proti dešti. Kvalitní kožená turistická obuv a boty do vody (na několika túrách jsou brody).

 
 
 
 
 

Vstup do země

Ačkoli Island není členem EU, je součástí Schengenského prostoru, pro cesty stačí občanský průkaz. Stejně tak platí evropská pravidla roamingu (situace ve všem je stejná jako v případě cest do pevninského Norska).

Celní předpisy jsou však poměrně přísné. Omezení se týkají zejména potravin, alkoholu a tabákových výrobků. Dovézt lze maximálně 3 kg potravin a z dovozu jsou vyloučeny tepelně neupravené potraviny živočišného původu (maso, vejce, mléčné výrobky).

Zcela vyloučen je dovoz živých zvířat včetně domácích mazlíčků.

Limity pro alkohol: 1 litr lihovin a 1 litr vína a 6 litrů piva nebo 1 litr lihovin a 9 litrů piva nebo 3 litry vína a 6 litrů piva nebo 1,5 litru vína a 9 litrů piva nebo 12 litrů piva.

Alkohol se prodává pouze ve státních obchodech Vinbúdin s omezenou otvírací dobou za poměrně vysoké ceny. Stejně jako ve všech severských zemích na Islandu platí zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejných místech (benzínové pumpy, parky, turistická místa apod.). 

 

 
 
 
 
 

Polární záře

Polární záři je na Islandu možné pozorovat zhruba od začátku září do poloviny dubna. Pokud je záře vaším hlavním cílem, doporučujeme však Skandinávii, zejména Švédsko a Finsko. Důvodem je jak vyšší severní šířka, tak podstatně vyšší šance na jasnou oblohu než na Islandu nacházejícím se v oblasti tlakové níže.

 
 
 
 
 

Výběr vozidla

Osobní nebo terénní auto zvolíme společně podle termínu kdy jsou otevřené vnitrozemské cesty nebo nikoli a přání. Dokážeme poradit jaký typ vozu je kam potřeba i v rámci vnitrozemí.

 
 
 
 
 

Průvodce

Na vyžádání je možné připravit program i s průvodcem.

 
 
 
 
 

Možné fakultativní aktivity

  • Návštěva Modré laguny nebo Nature Baths na Mývatnu
  • Jízda na islandských mimochodných koních
  • Chůze po ledovci
  • Vícedenní treking
 
 
 
 
 

Mám zájem

Zajímavá místa

Gullfoss

Vodopád Gullfoss “Zlatý vodopád” patří k islandské klasice a je jedním z největších. Jedná se o dva stupně řeky Hvítá. Horní stupeň je vysoký 11 a spodní 21 metrů. Masy vody poté spadají do mohutného kaňonu dlouhého 2,5 kilometru. Vodopád je velmi dobře dostupný po silnici v rámci jednodenního výletu z Reykjavíku. 

 
 
 
 
 

Vestmanské ostrovy

Vestmanské ostrovy nebo přesněji souostroví se nachází zhruba 12 km jižně od Islandu. Jediným obydleným ostrovem je Heimaey, kam se můžete vydat. V lednu roku 1973 Islanďané svedli bitvu se sopkou, která byla považována za vyhaslou a probudila se uprostřed noci k životu čímž ohrozila existenci města. Nyní se na kráter Eldfell můžete vydat i vy. Některá místa jsou dodnes teplá. Kromě sopečné činnosti jsou Vestmany rovněž ideálním místem pro pozorování papuchalků.

 
 
 
 
 

Landmannalaugar

Landmannalaugar je střediskem oblasti nazývané Duhové hory. Kromě hor zbarvených do mnoha odstínů, je zde i výrazná geotermální aktivita s velkým množstvím horkých pramenů, velká část z nich s vroucí vodou. V okolí je množství značených pěších tras. Kemp je v letních měsících velmi silně vytížen. Dostat se sem dá pouze vozidly 4WD, na příjezdové cestě jsou brody. Po většinu roku je silnice uzavřena.

 
 
 
 
 

Jökulsárlón

Ledovcová laguna Jökulsárlón na jihovýchodním pobřeží Islandu je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí ostrova. Ledové kry se odlamují z čela ledovce Breiðamerkurjökull, čímž se laguna postupně zvětšuje. Množství ledu se pokaždé liší. Kry jsou vyhazovány i na Atlantské pobřeží. Často je zde možné pozorovat skotačící tuleně.

 
 
 
 
 

Průvodce

Mám zájem