Srí Lanka

Mám zájem

Srí Lanka neboli “Perla Indického oceánu” je tropický ostrov ležící těsně nad rovníkem. Návštěvníky lákají písečné pláže lemované palmami, tajuplná atmosféra buddhistických a hinduistických památek, kouzelná krajina čajových plantáží i typický mumraj na rušných tržnicích. Asijská atmosféra se nenásilně mísí s koloniálním dědictvím. Divočina horských oblastí kouzelně kontrastuje s tropickým rájem na pobřeží. K tomu vůně čaje, koření a všudypřítomné indické curry. Srí Lanka je zkrátka splněným exotickým snem.

Je libo svézt se tuk tukem k chrámu Buddhova zubu v Kandy nebo raději vyrazit vlakem do horské železniční stanice Pattipola? Ochutnat pravý ceylonský čaj tam, kde meditoval Sir Thomas Lipton, navštívit vyhlášenou botanickou zahradu Peradeniyu a pozorovat slony v jejich přirozeném prostředí? Láká vás houpání na vlnách tichého oceánu, šnorchlování či škola surfování v bezpečném prostředí písečných pláží? Rádi se během dovolené projdete po horách i zajímavých městech a památkách? Pak je Srí Lanka tím pravým místem pro vaši vysněnou dovolenou.

Srí Lanka má rozlohu podobnou Irsku či Litvě a dá se pohodově procestovat během 14 dní. Ostrov můžete navštívit celoročně.

Na co se můžete těšit

  • Pozorování slonů a leopardů v Národním parku Yala
  • Starobylá královská města Polonnaruwa a Anurádhapura (UNESCO)
  • Výstup na mytickou Adamovu horu a magický východ slunce na vrcholu
  • Národní park Horton Plains a famózní vyhlídka Konec světa
  • Koloniální městečko Galle (UNESCO) se zachovalou holandskou pevností
  • Jeskynní chrámy Dambulla a Lví skála Sigiriya (UNESCO)
Mám zájem

Itinerář pro inspiraci

1. den

Odlet z Prahy do Negomba.

2. den

Posvátný pahorek Mihintale a královské město Anurádhapura. Místa, kde se na Srí Lance začala psát historie buddhismu. Obrovské dágoby, prastaré chrámy a sochy Buddhy. Posvátný strom Srí Maha Boddhi, který je považován za nejstarší strom světa.

3. den

Jeskynní chrámy Dambulla, geografický střed Srí Lanky a střed tzv. kulturního trojúhelníku. Komplex pěti chrámů bohatě zdobených freskami a buddhistickými sochami. Lví skála Sigiriya, působivá skalní formace tyčící se 200 metrů nad okolní krajinou.

4. den

Výlet do hor a turistika v oblasti Knuckles Range. Nedotčená příroda zde dosud odolává zájmu turistů. Vzácné horské lesy jsou domovem neobvyklých ještěrek, obřích veverek a několika leopardů.

5. den

Královské město Kandy, zachovalá koloniální architektura a posvátný chrám Buddhova zubu. Nejkrásnější botanická zahrada na Srí Lance Peradeniya. Přejezd do vesnice Dalhousie na úpatí Adamovy hory.

6. den

Výstup na posvátnou Adamovu horu. Pokud vyrazíte brzy ráno, čeká vás magický východ slunce. Putování krajinou čajových plantáží a vodopádů do horského města Nuwara Eliya. 

7. den

Národní park Horton Plains s vodopády a dramatickou vyhlídkou. Zvlněná náhorní plošina se nachází ve výšce kolem 2000 metrů n. m., skalnatý sráz Konec světa padá strmě dolů celých 880 metrů a nabízí úžasnou podívanou na okolní krajinu. 

8. den

Projížďka po jedné z nejkrásnějších železničních tratí světa – krajinou srílanské vysočiny a čajovými plantážemi s kulisou pohádkových vodopádů. Po cestě se zastavte v zapomenutém městečku Haputale a prohlédněte si čajovou továrnu Sira Thomase Liptona. 

9. den

Horská vesnice Ella obklopená zelenými vrcholky a čajovými plantážemi. Můžete se vypravit na pěší túru na Malou Adamovu horu nebo vyjít na skalnatou Ella rock. Za návštěvu stojí vyhlášený devítiobloukový železniční most z koloniálního období.

10. den

Přesun do jihozápadní části Srí Lanky. Safari v národním parku Yala s nejvyšší koncentrací leopardů na světě.

11. den

Kataragama – poutní město posvátné pro buddhisty, hinduisty i domorodé kmeny Vedda. Toto místo zbožnosti a tolerance patří k nejdůležitějším duchovním centrům Srí Lanky. Koupání na pláži v Tangalle. Nejjižnější bod Srí Lanky a ikonický maják Dondra.

12. den

Poklidná vesnička Mirissa, odpočinek a koupání v Tichém oceánu. Odpolední návštěva starobylého města Galle a pozorování západu slunce z hradeb holandské pevnosti. 

13. den

Volný den, odpočinek na pláži, surfování nebo šnorchlování. Výlet za pozorováním velryb a delfínů a koupání s obřími želvami karetami. 

14. den

Dopolední návštěva moderního města Kolomba. Přejezd na letiště, odlet do Prahy.

Doplňující informace

Kalkulace

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy, počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Jak to funguje?

Klima

Klima Srí Lanky je tropické a monzunové, což znamená, že na ostrově panuje po většinu roku teplé a vlhké počasí. Průměrné teploty se pohybují mezi 26 °C a 30 °C v nížinách, zatímco v horských oblastech jsou teploty nižší a mohou klesnout až na 15 °C. Srí Lanka má dvě hlavní monzunová období: jihozápadní monzun (Yala), který přináší déšť od května do září, a severovýchodní monzun (Maha), který přináší déšť od prosince do února. Tato monzunová období ovlivňují rozložení srážek na ostrově, díky tomu je jihozápadní část ostrova vlhčí než severovýchodní.

Ubytování

Zpravidla přespáváme ve 4* hotelích nebo 4* resortech.

Vstup do země

Občané ČR cestující na Srí Lanku za účelem turistiky na dobu nepřesahující 30 dní jsou od 17. dubna 2024 osvobozeni od vízové povinnosti i vízového poplatku a mohou tak přicestovat na Srí Lanku pouze s platným českým pasem. Nemusí si ani vybavovat tzv. ETA, tedy elektronickou cestovní autorizaci, která byla pro občany ČR povinná před 17. dubnem 2024. 

Očkování

Očkování na cestu na Srí Lanku není povinné. Mezi doporučené patří očkování proti žloutence A+B, břišnímu tyfu a tetanu. Tropické nemoci, jako jsou malárie, horečka dengue a japonská encefalitida, se vyskytují ojediněle. Srí Lanka je bezpečná země. Ohledně detailních informací o očkování se, prosím, informujte v očkovacím centru nebo v centru cestovní medicíny. Během pobytu se doporučuje používat kvalitní repelenty proti hmyzu.

Poznámky

Navštívíte mnoho chrámů, ve kterých je třeba dodržovat náboženská a kulturní pravidla. Proto se, prosím, vybavte oblečením, které bude zakrývat ramena a bude sahat pod kolena. Pokud vlastníte dalekohled, v národních parcích ho určitě využijete. Na Srí Lance mohou teploty šplhat velmi vysoko, proto dbejte na hydrataci a ochranu před sluncem.

Mám zájem

Zajímavá místa

Sigiriya - Lví skála

Sigiriya je 200 metrů vysoký skalní útvar opředený řadou tajemství. Kdysi zde býval významný buddhistický klášter a nepřístupný palác ukrývající krále ve vyhnanství. Strmou cestu na vrchol skály střeží dvě obrovské lví tlapy, odtud název Lví skála. Pozorní návštěvníci najdou na stěnách skály fresku Sigiryjské krásky – chloubu Srí Lanky.   

Horská železnice

Železniční síť na Srí Lance je dílem Britů. V době kolonizace ostrova vystavěli železnici pro převoz čaje a koření z horských oblastí do nížin. Širokorozchodná trať šplhá až do výšek 2000 metrů n. m. a jízda na ní patří k nejkrásnějším zážitkům nejen pro milovníky vlaků. Nejzajímavější úsek je mezi městy Kandy a Badulla, kde vlak projíždí pohádkovou krajinou čajových plantáží.

Národní park Yala

Nejstarší a největší národní park na Srí Lance poskytuje útočiště leopardům, slonům a řadě dalších zvířat. Oblast se pyšní nejhustším osídlením leopardů na světě. Park je zároveň domovem obrovského množství slonů. Nejlepším obdobím pro návštěvu Národního parku Yala je únor až červen.

Strážce buddhismu

Ostrov ukrývá nejdůležitější buddhistické symboly. V královském městě Annurádhapura roste posvátná smokvoň, pod kterou Buddha dosáhl osvícení. Chrám v Kandy ukrývá Buddhův zub a na samotném vrcholu Adamovy hory najdete posvátnou Buddhovu šlépěj. Srí Lanka je protkaná buddhismem a každý Sinhálec je na svou víru patřičně hrdý.

Mám zájem