Za dobrodružstvím a poznáním Antarktidy

Expediční plavba na Antarktidu

Mám zájem

Antarktický poloostrov je nejsevernější částí antarktického kontinentu, rozkládající se směrem k jižnímu cípu Jižní Ameriky a představující jednu z nejpozoruhodnějších a nejpřístupnějších oblastí Antarktidy. Na poloostrově panují v porovnání s vnitrozemím mírnější teploty, takže je zde příznivější klima pro volně žijící živočichy. Budeme se pohybovat v nádherné scenérii hornatého Antarktického poloostrova, mezi obrovskými ledovci a plujícím mořským ledem. Uvidíme hnízdící tučňáky, lachtany, velryby, albatrosy nebo buřňáky. Denně můžeme využít vylodění zodiaky na břeh, navštívíme i polární základny, velrybí hřbitov nebo aktivní sopku. Mezi nejznámější místa patří průliv Lemaire, úzký průliv lemovaný vysokými vrcholy a ledovci, který je pro svou fotogeničnost často označován jako „Kodak Gap“.

Expediční plavba na Antarktidu za poznáváním šestého kontinentu nabídne bohatý program s možností jeho rozšíření. V programu jsou zařazeny výstupy na okolní vrcholy, výlety na mořském kajaku s instruktorem, vycházky na sněžnicích, lezení, možnost přespání na pevnině nebo fotografický workshop, za příplatek potápění.

Jedná se o expediční plavbu, proto je níže uvedený program orientační a může se změnit. Loď pluje podle přírodních podmínek, počasí, výskytu ledu, atd.

K plavbě vám na přání zajistíme dopravu do místa nalodění, případně další program před nebo po vylodění – Buenos Aires, Národní Parky Los Glaciares a Torres del Paine, Ushuaia, Rio de Janeiro nebo vodopády Iguazu.

Na co se můžete těšit

 • Výpravy na sněžnicích, pro zájemce nenáročné ledolezení
 • Horské výpravy hlouběji do vnitrozemí Antarktidy
 • Plavby na mořských kajacích a nafukovacích člunech zodiac
 • Pozorování velryb, tučňáků, albatrosů, buřňáků
 • Návštěva někdejší britské polární stanice v Port Lockroy
 • Možnost strávit noc venku v Paradise Bay, vybavení zajištěno
Mám zájem

Místa pobytu

Antarktida, mapa Basecamp

Cena zájezdu zahrnuje

 • Plavbu na lodi dle uvedeného itineráře
 • Ubytování ve zvolené kabině
 • Plná penze na lodi, káva a čaj
 • Všechny nabízené aktivity (včetně kempování, jízda na kajaku, sněžnice, turistika, horolezectví, fotografický workshop)
 • Všechny výlety na pobřeží a plavby se zodiakem
 • Odborné přednášky, zapůjčení sněžnic a holin
 • Servisní poplatky a přístavní taxy
 • Přeprava zavazadel z místa vyzvednutí v Ushuaie na loď v den nalodění
 • Předem naplánovaný skupinový transfer na letiště v Ushuaii (přímo po vylodění)
 • Pojištění CK pro případ úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje

 • Doprava do místa nalodění v Ushuaie (Na vyžádání letenky zajistíme.)
 • Vstupní formality do cílové a tranzitních zemí, program a ubytování před a po plavbě nezahrnutý v itineráři
 • Osobní výdaje během plavby (prádelna, poštovné, oděvy, lékařské ošetření, alkoholické nápoje, internet)
 • Komplexní cestovní pojištění (na vyžádání doporučíme produkt, který plavbu kryje a pojistku zajistíme)
 • Spropitné pro posádku

Itinerář

1. den

Plavba začíná v odpoledních hodinách v argentinském městečku Ushuaia

 

2. - 3. den

Následující dva dny strávíme plavbou přes Drakeův průliv, přičemž zažijeme to samé jako první polární badatelé: studené větry a rozbouřené moře obávaného průlivu, ale i možné setkání s velrybami. Překročíme tzv. Antarktickou konvergenci, přirozené hranice Antarktidy, tvořené mísícími se studenými vodními masami, bohatými na mikroorganismy, s teplejšími vodami subantarktickými. Antarktická konvergence je biologickým předělem, mění se jak mořský život, tak ptactvo. Migrující albatrosi a buřňáci jsou jen příklady z mnoha druhů ptáků, které můžete pozorovat.

 

4. - 10. den

Antarktida nás přivítá zasněženými vrcholky hor, mořským ledem a specifickou faunou. Jako první spatříte zasněžené Melchiorovy ostrovy a Schollaertův průliv a proplujete mezi Brabantským a Antverpským ostrovem

Místa, která můžete navštívit v následujících dnech:

Neumayerův průliv – Loď zde může zakotvit a stát se základním táborem v chráněných vodách u ostrova Wiencke. Můžete si vychutnat nádheru tohoto alpínského prostředí při výletech čluny zodiac nebo na kajaku. Možné jsou i vycházky na sněžnicích a nenáročné lezení a horské výpravy hlouběji do vnitrozemí. O možných aktivitách rozhodují povětrnostní podmínky.

Port Lockroy – Po plavbě Neumayerovým průlivem budete mít možnost navštívit bývalou britskou výzkumnou stanici – nyní muzeum a poštu – v Port Lockroy na malém ostrově Goudier. Můžete se také zapojit do aktivit v okolí Jougla Point, setkat se s tučňáky oslími a kormorány jižními. V Damoy Point můžete podniknout výlety na sněžnicích ke staré lyžařské cestě, kde se nachází jedno z oblíbených tábořišť.

Ostrovy Pléneau a Petermann – Pokud to ledové podmínky dovolí, proplujeme průlivem Lemaire, kde budeme pozorovat tučňáky kroužkové a kormorány jižní, keporkaky a plejtváky malé či tuleně leopardí. Rozhodnout se můžete pro jízdu na kajaku, procházky po ledovci nebo horské túry.

Přístav Neko – Krajina alpínského charakteru s monumentálními ledovci a větry ošlehanými sněhovými útvary, kde se můžete vylodit ze člunů zodiac.

Paradise Bay – Zde můžete strávit noc venku a připadat si jako skuteční polární badatelé.

Errera Channel – V této oblasti můžeme navštívit ostrovy Danco a Cuverville, ale také méně známé (i když stejně malebné) Orne Island a Georges Point na ostrově Rongé.

Během posledního dne vyčleněného pro příbřežní aktivity mineme Melchiorovy ostrovy. Budeme pozorovat keporkaky v Dallmann Bay. Zahlédneme rovněž Half Moon Island v Jižních Shetlandech.

Přesný čas odplutí závisí na podmínkách Drakeova průlivu.

 

11. - 12. den

Plavba zpět na sever přes Drakeův průliv.

Plavba přes Drakeův průliv bude zpestřena přednáškami na lodi – můžete se poučit o historii objevování Antarktidy, současných vědeckých polárních programech a přírodě Antarktidy. Ornitologové jistě budou bedlivě pozorovat, zda k lodi nezavítá hejno albatrosů či jiných vzácných ptáků. Pozorované druhy zvířat jsou každý den zapisovány do přehledné tabulky na nástěnce. Můžete se také podívat na kapitánský můstek, kde lze pohovořit s kapitánem, zkontrolovat kurz nebo studovat námořní mapy.

 

13. den

Ráno připlujeme do města Ushuaia a po snídani se vylodíme. Mezi největší turistické atrakce v okolí Ushuaiy patří Parque Nacional de Tierra del Fuego, kam se dá dostat mimo jiné po nejjižnější železnici na světě – Tren del Fin del Mundo (Vlak konce světa). Další turistickou atrakci představuje možnost pronajmout si člun k mysu Horn (který je ovšem v chilských vodách), kde lze pozorovat lvouny, tučňáky nebo hnízdící ptáky. Některé cesty rovněž vedou k Majáku na konci světa (Faro del Fin del Mundo), známého ze stejnojmenného románu Julesa Verna.

 

Doplňující informace

Poznámka k programu

Program je pouze orientační a může se lišit v závislosti na místních ledových a povětrnostních podmínkách a možnostech spatřit divokou zvěř. Konečný program určuje vedoucí expedice. V itinerářích mohou být uvedena místa, která vyžadují povolení k přistání, které musí udělit příslušné místní orgány.  Komunikačním jazykem na lodi je angličtina, bez účasti českého průvodce.

 

Last minute

Od lodní společnosti nám příležitostně chodí informace o zbylé kapacitě v některých plavbách. Pokud máte zájem být informováni, ozvěte se nám. 

 

Klima

Antarktida je nejchladnější a zároveň největrnější kontinent na světě. Vnitrozemí kontinentu je extrémně chladné. Pobřežní oblasti mají mírnější teploty a mnohem vyšší úhrn srážek. V oblasti Antarktického poloostrova panuje teplejší a také vlhčí klima; v letních měsících se zde pohybují běžné teploty mezi -2 °C a +5 °C. 

 

Kajuty

Na lodi je několik typů kajut odlišných cenových kategorií, od jednolůžkových po čtyřlůžkové. Základní cena odpovídá 1 lůžku ve sdílené čtyřlůžkové kajutě. Místa jsou vždy na dotaz a dle dostupnosti v každém jednotlivém termínu. Všechny kajuty mají vlastní sociální zařízení (WC, sprcha). Cena vždy závisí na zvolené třídě kajuty podle dostupnosti, konkrétní lodi a termínu. Kontaktujte nás a my vám sdělíme konkrétní cenové možnosti v danou chvíli.

 

Stravování

Plná penze na lodi (snídaně, oběd, večeře, svačiny), káva, čaj.

 

Jazyk

Komunikačním jazykem na palubě je angličtina, některé termíny jsou dvojjazyčné nebo v němčině (menšina). Posádka i cestující jsou obvykle z celého světa.

 

Potřebné vybavení

Není třeba nic výrazně neobvyklého, ideální je dostatek oblečení, které lze vrstvit, povinná je nepromokavá bunda a kalhoty, doporučujeme “péřovku”. Zateplené holiny na túry a do člunů společnost půjčuje přímo na lodi, jsou zahrnuty v ceně a k dispozici ve všech velikostech.

 

Náročnost

Plavbu může absolvovat kdokoli. Pro pěší vycházky budete rozděleni do skupin podle výkonnosti, tempo je mírné a průvodci neustále sledují okolí, zda se neobjeví medvěd. V případě, že se někdo rozhodne zůstat na lodi, je to vždy možné.

 

Platba na lodích

Na všech lodích se platí eurem, ale můžete platit i americkými dolary. Samozřejmostí je platba kreditními kartami.

 
 

Internet a mobilní signál

Na palubě je k dispozici zařízení pro odesílání e-mailů a telefonování prostřednictvím satelitního připojení. Veškeré náklady na internet, e-mail nebo používání palubní mobilní sítě, pokud je k dispozici, si hradíte sami.

 
 

Mořská nemoc

Moderní lodě jsou sice vybaveny stabilizátory, které pohyb minimalizují, ale Drakeův průliv, úsek mezi jihoamerickým mysem Horn a Jižními Shetlandskými ostrovy v Antarktidě, je drsnými podmínkami proslulý. Na potlačení příznaků mořské nemoci je možné vyžádat si léky u lodního lékaře.

 
 

Příprava před cestou

Procesem přípravy cesty vás provede kolegyně, která podobnou výpravu absolvovala, a dokáže vám vysvětlit všechny nejasnosti či podat informace k  doporučenému vybavení atd. 

 
 

Termíny

1. 11. - 13. 11. 2024

Cena:
209 490 Kč

Cena za lůžko ve sdílené čtyřlůžkové kajutě.

 

10. 1. - 22. 1. 2025

Cena:
235 990 Kč

Cena za lůžko ve sdílené čtyřlůžkové kajutě.

 

13. 2. - 25. 2. 2025

Cena:
235 990 Kč

Cena za lůžko ve sdílené čtyřlůžkové kajutě.

 
Mám zájem

Loď

MS Hondius

MS Hondius je lodí třídy “polar class 6” (stupnice vyjadřuje odolnost vůči ledu) pro plavby v polárních regionech podle požadavků IMO (Mezinárodní námořní organizace). Její kapacita je 170 pasažérů v 80 kajutách a 72 členů posádky, patří tedy v kategorii expedičních lodí plujících do Antarktidy mezi menší lodě. Díky tomu probíhá vylodění čluny zodiac výrazně rychleji, více času strávíte na pevnině, zážitek je autentičtější a má podstatně menší dopad na životní prostředí. Používají se biologicky odbouratelné barvy a maziva a moderní energetické systémy s minimální produkcí CO2. Kajuty jsou nabízeny v mnoha kategoriích (Suite, Superior, Twin s oknem, tří- a čtyřlůžkové), liší se cenou. Na palubě probíhají odborné přednášky a prezentace v angličtině, případně dalších jazycích. Průměrný věk pasažérů se pohybuje mezi 45 a 65 lety, atmosféra na lodi je velmi neformální.

 

Možnosti ubytování

Čtyřlůžková kajuta s průzorem

Vybavení zahrnuje:

Velikost kajuty od 15,3 m² do 16 m²
2 horní a 2 dolní lůžka
Malá pohovka
Vlastní sprcha a toaleta
TV s plochou obrazovkou
Psací stůl a židle
Telefon a Wi-Fi (za příplatek)
Fén na vlasy
Skříňka
Trezor
Šatní skříň

 

Cena za jednu sdílenou postel v plně obsazené kajutě:
215 990 Kč

Trojlůžková kajuta s průzorem

Vybavení zahrnuje:

Velikost kajuty od 15,9 m² do 16 m²
1 horní lůžko a 2 spodní lůžka
Malá pohovka
Vlastní sprcha a toaleta
TV s plochou obrazovkou
Psací stůl a židle
Fén na vlasy
Skříňka
Trezor
Šatní skříň

 

Cena za jednu sdílenou postel v plně obsazené kajutě:
242 990 Kč

Dvojlůžková kajuta s průzorem

Vybavení zahrnuje:

Velikost kabiny od 13,3 m² do 16 m²
2 samostatná lůžka
Malá pohovka
Soukromá sprcha a toaleta
TV s plochou obrazovkou
Psací stůl a židle
Fén na vlasy
Skříňka
Trezor
Šatní skříň

Vezměte prosím na vědomí, že všechny kajuty nemusí mít stejné uspořádání a plochu, ani nebudou totožné s příklady použitými na fotografiích.

 

Cena za jednu sdílenou postel v plně obsazené kajutě:
265 990 Kč

Dvojlůžková kajuta s okénkem

Vybavení zahrnuje:

Velikost kajuty od 12,1 m² do 14,3 m²
1 okno
2 samostatná lůžka
Malá pohovka
Vlastní sprcha a toaleta
TV s plochou obrazovkou
Psací stůl a židle
Fén na vlasy
Skříňka
Trezor
Šatní skříň
Upozorňujeme, že výhled z některých oken může být částečně zakrytý kvůli konstrukčním požadavkům lodi.

 

Cena za jednu sdílenou postel v plně obsazené kajutě:
280 990 Kč

Informace o destinaci

Antarktický poloostrov
Antarktida - tučňáci

Antarktický poloostrov je nejsevernější část pevninské Antarktidy, která se rozkládá směrem k Jižní Americe. Tvoří 800 kilometrů dlouhý horský řetězec, jehož nejvyšší vrcholy se tyčí do výšky přibližně 2 800 metrů. Kromě vysokých hor se vyznačuje četnými ostrovy, ledem pokrytými náhorními plošinami a ledovcemi. Poloostrov nabízí nejdramatičtější scenérie a největší rozmanitost divoké přírody v Antarktidě. Je domovem různých druhů fauny a flóry, včetně tučňáků, tuleňů a mořských ptáků, a proto je turisticky velmi oblíbený. Jedná se o jednu z nejrychleji se oteplujících oblastí na Zemi, kde dochází k výrazným klimatickým změnám v důsledku rostoucích teplot a tání ledu. Vzhledem ke své citlivosti na klimatické změny slouží jako kritická oblast pro vědecký výzkum Antarktidy.

Mám zájem