Sen o exotické dovolené v Indonésii se může stát skutečností – poznejte s námi nejkrásnější místa ostrovů Jáva a Bali. Náš pohodový poznávací zájezd zahájíme v centru jávské i indonéské kultury a umění – ve městě Jogjakarta. Navštívíme zde nejznámější památky jako Sultánův palác a Vodní hrad, muzeum jávské kultury Sonobudoyo a dva nejkrásnější chrámy na Jávě – budhistický Borobudur a hinduistický Prambanan.
Na východě Jávy budeme s úžasem přihlížet východu slunce nad stále aktivní sopkou Bromo a obdivovat okolní měsíční krajinu i další jávský unikát – tyrkysové jezero naplněné kyselinou uvnitř kráteru Ijen.
I přes geografickou blízkost jsou ostrovy Jáva a Bali nábožensky a kulturně zcela odlišné. Ve druhé části zájezdu poznáme severní a střední Bali: odpočineme si na bílých plážích na severu, necháme se ohromit mohutnými vodopády, navštívíme nejposvátnější chrám Besakih a naučíme se spolu s místními připravit jednoduché balijské jídlo. Na závěr si užijeme procházku při západu slunce nad útesy Uluwatu a balijské tradiční představení kecak dance.
Cena zájezdu zahrnuje
- Dopravu klimatizovaným mikrobusem po celou dobu zájezdu
- Jízdenky na trajekt mezi ostrovy a na vlak na Jávě
- Ubytování ve dvoulůžkových pokojích ve 3* a 4* hotelech
- Česky hovořícího průvodce a místního průvodce
- Snídaně v rámci ubytování
- 2x oběd v místní restauraci na Jávě (Borobudur a Prambanan)
- Kurz balijského vaření a výroby kokosového oleje
- Výstup na sopky Ijen a Bromo a poplatky za trekování
- Džípy na sopku Bromo
- Zajištění veškerého programu dle itineráře a vstupy na všechny atrakce
- Pojištění CK pro případ úpadku
- DPH
Cena zájezdu nezahrnuje
- Letenku (v případě nákupu letenek od CK Inspira garantujeme 100% vrácení finančních prostředků, pokud se let neuskuteční z důvodu tzv. vyšší moci)
- Poplatek za víza (35 USD)
- Pojištění storna a pojištění léčebných výloh (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV)
- Obědy a večeře
- Aktivity a program nad rámec uvedeného itineráře (např. potápění nebo šnorchlování nebo pozorování delfínů z lodě)
Itinerář
Odlet z Prahy do Jogjakarty s jedním nebo dvěma přestupy (dle vybrané letecké společnosti).
Přílet do Jogjakarty ve večerních hodinách, přesun do hotelu a ubytování.
Naši cestu po Indonésii zahájíme seznámením se s centrem indonéské kultury – městem Jogjakarta, jehož historický význam je natolik velký, že si do dnešního dne zachovalo status sultanátu, přestože je Indonésie republika. Dopoledne navštívíme Sultánův palác, ve kterém sultán s rodinou stále žije. Nevynecháme ani Taman Sari (Vodní hrad), kdysi sloužící jako královská zahrada a koupací komplex pro sultána a jeho konkubíny. Odpoledne se přesuneme do Prambananu, jednoho z největších hinduistických chrámových komplexů v jihovýchodní Asii. Stěny chrámu zdobí detailní reliéfy, znázorňující příběh významného hinduistického eposu Rámájany. Příběh Rámy a jeho ženy Sity pak budeme s výhledem na chrámový komplex sledovat ve večerním tanečním vystoupení.
Dnes navštívíme největší buddhistický chrám na světě – Borobudur, mistrovské dílo starověké architektury z 9. století a významný náboženský, kulturní a historický poklad zapsaný na seznamu UNESCO. Odpoledne nás čeká návštěva muzea Sonobudoyo, kde se seznámíme s bohatým kulturním dědictvím Jávy. Muzeum pořádá noční představení stínových loutek wayang kulit, které jsou důležitou součástí jávské kultury, a také workshopy výroby batiky, kterou si mohou návštěvníci sami vyzkoušet. Večer vyrazíme na Night market a za nákupy na hlavní třídu Malioboro.
Půldenní přesun klimatizovaným vlakem do městečka Probollingo v blízkosti vulkánu Bromo na východě Jávy.
Brzký ranní přejezd mikrobusem na vyhlídku k vulkánu Bromo a nezapomenutelný východ slunce nad stále aktivní sopkou. K vulkánu je možné dojít pěšky, vystoupat na jeho okraj a nahlédnout dovnitř kráteru. Odpolední nenáročný trek k nádhernému vodopádu Madakaripura. Díky tomu, že část trasy vede pod vodopádem, se jedná o doslova osvěžující zážitek.
Opět nás čeká ranní výstup, tentokrát na druhou nejznámější sopku Jávy – Ijen, v jejímž srdci se nachází největší kyselé kráterové jezero na světě. Díky kyselé vodě má neobyčejnou tyrkysovou barvu. Kráter je známý také díky tradiční těžbě síry – cestou potkáme horníky, vynášející kousky síry přímo z kráteru. Z jeho okraje zahlédneme také ostrov Bali, kam se po krátké plavbě trajektem navečer přesuneme.
Odpočinkový den na pláži na severu Bali. Fakultativně lze objednat výlet lodí na ostrov Menjangan se šnorchlováním nebo potápěním.
Na Bali se nachází desítky nádherných vodopádů a dnes si prohlédneme ty nejhezčí u severního pobřeží. První zastávkou je vodopád Sekumpul, v němž voda kaskádovitě stékající ze svěžích zelených útesů vytváří řadu sedmi vodopádů. K vodopádu vedou schody a cesta zabere přibližně 30-40 minut. Stezka k dalšímu vodopádu Gitgit bude už mnohem kratší a snazší. V jeho blízkosti se nachází malé svatyně, kam Balijci duchům vodopádu přinášejí oběti. Poslední zastávkou jsou vodopády – dvojčata Aling Aling. Oblíbené je zde skákání do vody a klouzání po přírodních skluzavkách.
Dopoledne fakultativně plavání s delfíny při východu slunce. Přes poledne se přesuneme do středu ostrova k “mateřskému chrámu” Besakih, nejdůležitějšímu a nejposvátnějšímu chrámu na ostrově. Celý komplex sestává z 23 samostatných chrámů rozmístěných na šesti terasovitých úrovních. Odpoledne strávíme v tradiční balijské vesnici s místními, kde si mimo jiné připravíme typické balijské pokrmy. Nocovat budeme ve známém horském městečku Ubud.
Domovem a přirozeným prostředím několika generací opičích rodin nás provede nádherná pralesní stezka Monkey Forest. Poté navštívíme známá rýžová políčka v oblasti Tegallalang a starobylý chrámový komplex Candi Gunung Kawi, známý deseti sedmimetrovými svatyněmi (candi), vytesanými do skalní stěny. Den zakončíme v Tirta Empul, posvátném hinduistickém chrámu s očistnými rituály.
Poslední den na Bali si užijeme pláž a prohlídku jedné ze zdejších nejvýznamnějších kulturních památek – Uluwatu. Součástí komplexu je i promenáda nad masivními útesy s nádhernými výhledy na západ slunce. Podél vydlážděné stezky se budeme neustále setkávat s opicemi se zálibou v krádežích třpytivých předmětů nebo brýlí. Den zakončíme návštěvou živého divadelního představení “kecak“- balijského (a od jávského značně odlišného) provedení známého milostného příběhu Rámájana.
Den před odletem strávíme nákupy a odpočinkem na pláži v Denpasaru. Odlet z Denpasaru ve večerních hodinách (s přestupem).
V poledne přílet do Prahy.
Doplňující informace
Letenka (Praha – Jogjakarta – Denpasar – Praha) není zahrnuta v ceně zájezdu, ale je možné si ji objednat společně se zájezdem. Orientační cena letenky se pohybuje mezi 25 000 – 28 000 Kč dle letecké společnosti a počtu přestupů; přesná cena se odvíjí od aktuálních cen v den nákupu a bližší informace vám vždy poskytneme při objednávce zájezdu. Ceny letenek se zvyšují s přibližujícím se termínem odletu.
Pro vstup do Indonésie, a tedy i na ostrov Bali, čeští občané potřebují jednorázové vízum, které lze získat dvěma způsoby: na mezinárodních letištích (včetně letiště v Denpasaru) a hraničních přechodech je možné požádat o tzv. Visa on Arrival, nebo o něj lze požádat elektronicky již před cestou (e-VOA) na webové stránce molina.imigrasi.go.id. Zde jsou k dispozici ucelené informace, včetně postupu podání žádosti a vstupních míst na území Indonésie. Vízum je platné 30 dní a uhradíte poplatek 500 000 IDR nebo 35 USD. Pro vstup do země musí cestovatelé předložit cestovní pas s platností min. 6 měsíců od data vstupu do Indonésie a zpáteční letenku nebo navazující letenku do jiné země.
Bali a východní Jáva mají tropické klima, charakterizované dvěma hlavními ročními obdobími: dešťů a sucha. Teploty zůstávají relativně stálé po celý rok, ale s vyšší vlhkostí než v Evropě. S nejvyšší vlhkostí počítejte během období dešťů. Voda v moři je teplá a příjemná po celý rok. Průměrné teploty se pohybují od 24°C do 31°C.
Období dešťů: listopad až březen
Charakterizují ho vydatné srážky, vysoká vlhkost, občasné bouřky a krátké, ale intenzivní deště.
Období sucha: duben až říjen
Charakteristický je minimální déšť, nižší vlhkost a hodně slunečního svitu. Ve srovnání s obdobím dešťů je období sucha pocitově chladnější.
Zájezd jsme připravili s důrazem na co nejpohodlnější místní dopravu a úsporu času. Na našem zájezdu budeme po celou dobu zájezdu využívat soukromý klimatizovaný mikrobus. Na přejezdy mezi ostrovy využijeme trajekt, pro delší přejezd na Jávě pak klimatizovaný vlak.
Nejpopulárnějším a cenově nejdostupnějším způsobem dopravy po Bali a Jávě, zejména na krátké vzdálenosti, jsou skútry. Nejsou sice tak rychlé jako auta, ale kvůli hustému provozu jsou praktické. Pokud si plánujete během volných dnů půjčit skútr, ujistěte se, že máte mezinárodní řidičský průkaz (můžete si ho vyřídit před odletem do Indonésie na policii ČR) a vždy v půjčovně požadujte i přilbu. Jízda na skútru je doporučována zejména zkušeným řidičům, protože místní provoz může být chaotický a podmínky mnohem náročnější, než jsme zvyklí v Evropě.
Ubytováni budeme ve 3* a 4* hotelech se snídaní.
Budeme se pohybovat v menší skupině – maximální počet účastníků je 11.
Očkování na ostrovy Bali a Jáva není povinné. Mezi doporučená však patří očkování proti žloutence A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Podobně jako v jiných asijských zemích mohou být opice infikovány vzteklinou. Základním pravidlem je opice nikdy nekrmit, ani s nimi nenavazovat žádný kontakt. O dalších dobrovolných očkováních se, prosím, informujte v očkovacím centru nebo v centru cestovní medicíny.
Voda z kohoutku na Bali a Jávě obecně není považována za pitnou, doporučuje se tedy používat balenou nebo filtrovanou vodu, a to i na čištění zubů a mytí ovoce a zeleniny. Balenou vodu mnoho hotelů a restaurací svým hostům poskytuje. S pitím znečištěné vody souvisí i tzv. “Bali belly” – jedná se o souhrnné hovorové označení různých zažívacích problémů.
Používanou měnou je indonéská rupie (IDR) s bankovkami v nominálních hodnotách 1 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 rupií. Na první pohled se jedná o velká čísla, ve skutečnosti 1 000 rupií odpovídá necelým 2 korunám, takže při rychlém přepočítávání klidně škrtněte poslední tři nuly. Na většině míst lze platit pouze v hotovosti (zejména u pouličních stánků s jídlem a suvenýry). V některých restauracích, hotelech a obchodech lze platit i kartou. Peníze lze vybírat z bankomatů (ve městech bez problémů) nebo směnit za eura nebo dolary. V horských oblastech však nelze na bankomaty spoléhat. Doporučujeme mít s sebou dolary nebo eura.
Jáva je převážně muslimská, zatímco Bali je převážně hinduistické. Tyto náboženské rozdíly jsou základním aspektem kulturní identity Jávy a Bali a ovlivňují vše od každodenních zvyklostí a společenských praktik až po architekturu, umění a slavnosti. Na Jávě jsou islámské praktiky často integrovány do předislámských tradic, zatímco na Bali se hinduismus mísí s místními animistickými praktikami a uctíváním předků. S náboženstvím souvisí také oblečení. Zatímco od žen na Jávě (i turistek) se vyžaduje, aby měly oblečením zahalená i ramena a kolena, na Bali není toto pravidlo tak striktní. Do balijských chrámů je však nutné použít sarong (dlouhý šátek). Například v chrámu Besakih si lze sarongy zdarma zapůjčit.
Termíny
Číslo zájezdu: 410525
1. 5. - 14. 5. 2025
Cena bez letenky:
42 490 Kč
Sopka Bromo je součástí národního parku Bromo Tengger Semeru a je proslulá úchvatnými výhledy na východ slunce, okolní měsíční krajinou a dramatickým mořem písku, známým jako „Segara Wedi“. Protože se jedná o stále činnou sopku, nejlepším časem pro návštěvu je brzké ráno, kdy oblaky ze sopky stoupají k nebi a nezahalují její okolí. Kráter je na rozdíl od mnoha jiných sopek relativně přístupný – návštěvníci mohou vystoupat po schodech na jeho okraj, projít se po úzké stezce a zblízka si prohlédnout kouřící kalderu. Hora Bromo je obklopena tzv. „Písečným mořem“, rozsáhlou plání z jemného sopečného písku, která se táhne, kam až oko dohlédne. Krajina je surrealistická, připomínající spíše měsíční povrch. Oblíbenými aktivitami v okolí sopky jsou procházky po písku, jízda v terénních autech nebo na koni.
Jedním z nejzajímavějších přírodních divů Indonésie je kráter Ijen, jenž je součástí větší kaldery s několika stratovulkány a velkým kalderovým jezerem. Tyrkysová barva jezera je sice ohromující, jeho voda je ale kvůli vysoké koncentraci rozpuštěné kyseliny sírové vysoce kyselá (pH kolem 0,5). Oblíbenou noční atrakcí jsou tzv. „modré plameny“, které vznikají hořením sirných plynů, unikajícím z puklin v sopce. Ty se při kontaktu s kyslíkem vznítí a vytvoří modrou záři. Je možné je za určitých podmínek (plyny jsou jedovaté) pozorovat při sestupu do kráteru. Kráter je známý také díky tradiční těžbě síry. Horníci, často bez ochranných pomůcek, ručně těží čistou síru z okrajů jezera a po strmých stěnách kráteru ji vynášejí v menších vozících. Prázdné vozíky jsou využívány turisty, kteří nechtějí vystoupat na sopku po svých – za poplatek je horníci doslova odnesou.
Borobudur je největším buddhistickým chrámem na světě. Byl postaven v 9. století a má strukturu mohutné mandaly, která v buddhismu symbolizuje vesmír. Na jeho stavbu byly použity přibližně dva miliony kamenných kvádrů a skládá se z devíti na sebe položených plošin zakončených centrální kopulí. Celou stavbu zdobí 2 672 reliéfních desek zobrazujících výjevy z Buddhova života. V horním patře Borobuduru se nachází 72 malých stúp se sochami Buddhy, obklopujících velkou centrální stúpu. Chrám je v původním stavu, pouze některé kameny byly částečně zrekonstruovány, žádná část poničeného materiálu však nebyla nahrazena novým. Na některých stúpách proto chybí ukradené nebo zemětřesením poničené části soch. Chrám symbolizuje cestu k osvícení – každá úroveň představuje jiný stupeň duchovního vývoje od světského k božskému.
Prambanan je jedním z největších hinduistických chrámů v jihovýchodní Asii a představuje vrchol hinduistické chrámové architektury na Jávě. Centrem komplexu jsou tři chrámy. Největší a nejvyšší, který měří 47 metrů, je zasvěcen Šivovi (Ničitel). Jeho obvod zdobí vyřezávané reliéfy zobrazující výjevy z Rámájany. Dva menší chrámy, sousedící se Šivovým chrámem, jsou zasvěceny Brahmovi (Stvořitel) a Višnuovi (Uchovatel). Prambanan vyniká nejen velikostí a historickým významem, ale také složitým designem a velkým množstvím chrámů v komplexu, které ho odlišují zejména od hinduistických chrámů v Indii. Každý večer se zde s kulisou osvětleného chrámu koná slavné tradiční jávské taneční představení Rámájana.