Island trek Laugavegur

Mám zájem

Láká vás Island, chtěli byste jej poznat aktivně během týdne? Možná jste na Islandu už byli, stihli jste objet nejznámější místa, ale rádi byste zažili Island aktivněji a prošli trek, který je v právem zařazován mezi nejatraktivnější treky světa a má i poměrně dobré zázemí. Dá se říci, že na 80 kilometrech nabízí téměř vše, co charakterizuje krajinu Islandu, od geotermálních jevů, barevných kopců, ledovců, zaledněných sopek, vodopádů i krajiny mechů nebo vulkanickou poušť.

Legendární trek Laugavegur (v obvyklejším směru) začíná v kempu Landmannalaugar, všeobecně známém jako Duhové hory, poté překračuje hřeben hor do lávových plání Fjallback neboli “za horami”, pokračuje do osady Thórsmörk, jejíž okolí si lze představit jako domov elfů v rozeklaných skalách porostlých mechy mnoha barev. Zde za sebou budete mít zhruba 55 km.

Návazný trek Fimmvörduháls (25 km) nás zavede právě do elfích strží kterými postupně stoupá až překoná další hřeben ve stejnojmenném sedle (v překladu Průsmyk pěti mohyl) mezi dvěma mohutnými ledovci a současně aktivními sopkami po lávovém poli z roku 2010. Závěrečný dlouhý sestup k moři vede podle kaskády mohutných vodopádů, z nichž nejvyšší je poslední, Skógafoss (60 m).

Trasu lze jít oběma směry.

Zájezd je možné prodloužit o poznávací program pronajatým autem, který vám můžeme připravit na míru. Inspirací vám může být virtuální přednáška o Islandu.

 

Na co se můžete těšit

 • Duhové hory
 • Geotermální pole - čoudíky, koupání v termálním potoce
 • Zaledněné sopky
 • Krajina jako z Pána Prstenů
 • Jeden z nejlepší treků světa
 • Aktivní dovolená
Mám zájem

Cena zájezdu zahrnuje

 • Doprava na začátek a z konce treku
 • 5x poplatky za táboření
 • 2x ubytování v hostelu
 • Průvodce CK
 • Pojištění CK pro případ úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje

 • Letenku Praha – Keflavík a zpět
 • Stravu
 • Další program nad rámec uvedeného itineráře
 • Vstupy

Itinerář

1. den

Letecky Praha – Keflavík, přesun do Reykjavíku, doplnění zásob a nákup kartuší, ubytování.

 
 
 
 
 
 
 
 

2. den

Terénním autobusem se vydáme do vnitrozemí Islandu. Cestou shlédneme jednu z nejaktivnějších islandských sopek, Heklu až se octneme v kempu Landmannalaugar, který je centrm Duhových hor. Túru započneme lehce netradičně, koupelí v místním termálním potoce. Kromě kempu a termálního potoka zde bývají i islandští koně. Vyrazit však musíme tak, abychom stihli dojít k první chatě na trase Hrafntinnusker. Čeká nás zhruba 10 km, ale s převýšením asi 450 metrů. Dnešní noc bude pravděpodobně i nejchladnější.

 
 
 
 
 
 
 
 

3. den

Pomalu se začneme loučit s krajinou Duhových hor. Po včerejším stoupání nás čeká poměrně pohodových 11 km převážně z kopce k jezeru Álftavatn. 

 
 
 
 
 
 
 
 

4. den

Čeká nás putování oblastí nazývanou Fjallback, kterou si lze představit jako lávovou pustinu. Krajina se trochu otevře, potkáme terénní vozidla. Nocleh v kempu Emstrur.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

5. den

Dnes je před námi závěrečná etapa první části do Thórsmörku, 16 km v relativně plochém terénu. Cestou nás čeká několik mělčích kaňonů a brodění. Aby závěrečná etapa nebyla tak náročná, dojdeme až k chatě Básar.

 
 
 
 
 
 
 
 

6. den

Druhý trek půjdeme během jednoho dne. Vyrazíme časně, čeká nás velké převýšení (asi 800 m) a 25 km. Stoupat budeme snovou krajinou jako z Pána Prstenů. Vulkanické rokle a sopečná skalní města jsou obrostlá mechy. Několik míst je zajištěno lany, ale terén není nijak technicky náročný. S narůstající výškou se otevře pohled na ledovce až se dostaneme k lávovému poli z roku 2010. Projdeme sedlem dvou sopek, Katly a Eyjafjalljökull. Obě jsou subglaciálními vulkány, v případě výbuchu způsobují obrovské záplavové vlny. Nyní nás již čeká sestup, krajina se postupně zazelená, objeví se první ovce a vodopád za vodopádem až dojdeme k poslednímu, do Skógaru. Nocleh.

 
 
 
 
 
 
 
 

7. den

V případě pozdějšího odjezdu autobusu možnost návštěvy skanzenu ve Skógaru. Přejezd do Reykjavíku. 

 
 
 
 
 
 
 
 

8. den

Dopolední prohlídka Reykjavíku, přejezd na letiště v Keflavíku, odlet.

 
 
 
 
 
 
 
 

Doplňující informace

Letenka

Letenky zajistíme všem účastníkům za aktuální ceny. 

 
 
 
 
 

Směr pochodu

Můžeme jít i opačným směrem, než je popsaný, důvodem je vhodnější návaznost spojů (letů s autobusy). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Doprava

Na začátek i konec treku se dostaneme autobusem. Kemp Landmannalaugar v Duhových horách je dostupný pouze terénními vozidly, vede sem prašná cesta lávovou pustinou, cestou je několik brodů. Cesta bývá otevřena jen v letních měsících podle stavu sněhu. V našem termínu problémy neočekáváme. Skógar je na hlavní silnici č. 1.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Klima a doporučené období

Počasí je na Isladu velmi proměnlivé, během jediného dne může 20x svítit slunce i pršet. Léta jsou relativně teplá a vlhká, vnitrozemí ostrova je podstatně chladnější a po většinu roku leží pod sněhem. Počítejte se teplotami mezi 0 a 25 stupni, vybavte se zejména proti větru a dešti.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Ubytování

Na začátku a konci treku budeme ubytováni v hostelu. Na trase jsou chaty a tábořiště. Mimo oficiální placená tábořiště je stanování zakázáno. Poplatky za stany i chaty jsou poměrně vysoké, zejména pak za chaty, cena odpovídá 4* hotelu ačkoli vybavení chat je velmi jednoduché s patrovými postelemi. Důvod je kapacita chat, průměrně asi 70 lůžek a poptávka vysoce převyšující nabídku kdy již v únoru (2024) jsou na celou sezónu 2024 beznadějně vyprodané a lze se zapsat pouze na waiting list. Pokud máte zájem o chatu v roce 2025, přihlaste se co nejdříve. Příplatek za noc (každou) v chatě je 2000 Kč. Na většině chat je možnost sprchy (za poplatek), na jedné chatě je stále jen latrína, mobilní signál dostupný není a nelze ani nabíjet elektronická zařízení. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Vybavení

Kvalitní goretexová bunda a nepromokavé svrchní kalhoty – nejlépe takové, které lze obléct bez zouvání bot (celo-rozepínací na zip na nohavicích), kvalitní kožené pohorky (nelze vyloučit chůzi ve sněhu, určitě půjdeme hrubým lávovým materiálem), návleky na boty proti dešti a sněhu, trekové hole, sandále na brodění potoků a říček (na trase se brodí několikrát – sandále jsou nezbytností), čepice, rukavice. Oblečení systémem vrstev, ideálně merino vlna a podobné moderní materiály. Plavky. Teploty lze těžko předpovídat, můžou být vedra a půjdeme v kraťasech, ale zcela vyloučit nelze ani sněžení. Lahev na pití min 1l. Dehydrované jídlo na 6 dní pochodu. Na dobíjení elektroniky doporučujeme powerbanku.

Batoh o objemu min 50 litrů pokud budete chtít spát na chatách a spíše 70 l pokud půjdete se stanem. Dostatečně stabilní a větru odolný samonosný stan, doporučujeme i druhou podlážku proti prodření o kameny (stačí igelit), karimatka, teplejší spacák. Stanaři nemají přístup do chat, je třeba tedy i vařič a nádobí. Plynové bomby koupíme první den.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Termíny

Číslo zájezdu: 400624

29. 6. - 6. 7. 2025

Cena bez letenky:
34 990 Kč

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mám zájem

Zajímavá místa

Skógafoss

Vodopád Skógafoss, v překladu “Lesní vodopád” je jedním z nejfotografovanějších vodopádů Islandu. Vysoký je 60 metrů a široký 25. Je posledním vodopádem na stejnojmenné řece, asi 5 km od jejího ústí do moře. Současně zde začíná či končí trek Laugavegur a zhruba kilometr od vodopádu je zajímavý skanzen. Pod vodopádem se nachází kemp a restaurace.

 
 
 
 
 
 
 
 

Landmannalaugar

Landmannalaugar je střediskem oblasti nazývané Duhové hory. Kromě hor zbarvených do mnoha odstínů, je zde i výrazná geotermální aktivita s velkým množstvím horkých pramenů, velká část z nich s vroucí vodou. V okolí je množství značených pěších tras. Kemp je v letních měsících velmi silně vytížen. Dostat se sem dá pouze vozidly 4WD, na příjezdové cestě jsou brody. Po většinu roku je silnice uzavřena.

 
 
 
 
 
 
 
 

Gullfoss

Vodopád Gullfoss “Zlatý vodopád” patří k islandské klasice a je jedním z největších. Jedná se o dva stupně řeky Hvítá. Horní stupeň je vysoký 11 a spodní 21 metrů. Masy vody poté spadají do mohutného kaňonu dlouhého 2,5 kilometru. Vodopád je velmi dobře dostupný po silnici v rámci jednodenního výletu z Reykjavíku. 

 
 
 
 
 
 
 
 

Papuchalk

Papuchalci jsou symbolem Islandu, často jsou označováni za tučňáky severu. Patří mezi alkovité ptáky, jsou poměrně malí (26-29 cm), tělo mají poměrně zavalité, proto jsou sice špatní letci, ale výborní plavci a lovci ryb. Nejčastěji je nalezneme v pobřežních útesech. Jejich kolíbavá chůze, neohrabaný pohyb, způsob vzletu a pestré zbarvení si získají každého návštěvníka, kterému se poštěstí se s nimi setkat.

 
 
 
 
 
 
 
 

Průvodce

Mám zájem