Laponská zima

Za polární září

Mám zájem

Zima za polárním kruhem nabízí mnoho aktivit: jízda se spřežením nebo na skútru, pozorování polární záře, jarní skialpinismus, přechody na backcountry běžkách, běžecké lyžování na perfektních tratích a večery v sauně.

Na míru Vám připravíme pobyt s aktivitami, které zvládne každý. Doporučíme nejvhodnější období s ohledem na počasí na základě dlouhodobých zkušeností a statistik. Podle nejvíce preferované aktivity zvolíme Norsko, Švédsko nebo Finsko. Ačkoli se Laponsko může zdát být jedním regionem, je nesmírně rozmanité a každá ze zemí a oblastí je ideální na něco jiného.

Pokud preferujete aktivnější dovolenou, doporučujeme jarní Laponsko jako lyžařskou destinaci, kde najdete perfektní běžecké tratě s jistotou kvalitního sněhu a minimem lidí. Těm ještě dobrodružnějším připravíme putování po chatách či srubech.

Pokud máte vlastní představu, můžete se na nás obrátit s žádostí o radu či konzultaci.

Na co se můžete těšit

  • Jízda se zápřahem
  • Návštěva Icehotelu
  • Polární záře
  • Jízda na sněžném skútru
  • Běžky na perfektních tratích
  • Backcountry přechod po romantických chatičkách
  • Sauna
  • Prašan ještě v slunném jarním období
Mám zájem

Příklad aktivit

1. den

Letecky s přestupem Praha – Laponsko (Tromsö, Kiruna, Ivalo, Kittilä).

2. den

Aktivity: návštěva ledového hotelu v malebné sámské vesničce Jukkasjärvi u Kiruny. Kousek od hotelu můžete navštívit velmi zajímavý historický kostelík se zvonicí inspirovaný sámskou tematikou, malý skanzen a sámské muzeum se soby.

3. den

Aktivita: Jízda se spřežením k Severu patří zcela neodmyslitelně! Nadšené vytí, dusot tlapek a šustění saní vystlaných sobími kožešinami. Doporučujeme menší farmy a delší tour, při kterých máte možnost saně sami řídit, budete mít čas času se psy a odnesete si autentičtější zážitek.

4. den

Aktivita: běžky. Perfektně upravené tratě ve střediscích i horskou krajinou. Pokud máte zájem především o aktivní běžecké lyžování, budeme Vás směřovat pravděpodobně na sever Finska (březen), pokud byste chtěli vyrazit již v lednu nebo začátkem února, pak do jižního Norska.

5. den

Aktivita, tentokrát vícedenní! Backcountry přechod ve Finsku po sroubcích krajinou rázu spíše Šumavy nebo po horských chatách ve Švédsku s Norsku. Zdejší krajina nabízí dramatické vysokohorské scenerie a současně údolími a po náhorních plošinách stále průjezdná na backcountry běžkách. Ještě v jarních měsících kdy zde sezóna vrcholí, se můžeme připadat jako skuteční polárníci, ale večery trávit na romantických chatách u kamen při svíčkách a mnohdy dokonce v sauně. Pokud byste na takový přechod nechtěli vyrážet sami, lze akci připravit jako průvodcovanou pro malou skupinku. 

6. den

Další možné aktivity: sauna, icefishing – rybaření pod ledem, návštěva rudného dolu, skialpinizmus, pozorování velryb, bruslení. Jako exkluzivní aktivitu lze zajistit i vyhlídkový let vrtulníkem (pouze Švédsko). Ceny jsou poměrně příznivé.

7. den

Letecky s přestupem návrat do Prahy. 

Doplňující informace

Kalkulace

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy, počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Jak to funguje?

V případě zimního Laponska sestavíme program přesně z aktivit, které si budete přát, může to být několik dní s klasickými aktivitami jako zápřahy a jízda na skútru, ale i týden na běžkách nebo přechod hor (bez i s průvodcem). Nejdražšími aktivitami jsou zápřahy a skútry, naopak lyžování má náklady pouze na ubytování a dopravu. Jasnější představa vyplyne z první konzultace.

Přírodní podmínky a klima

Zimní sezóna pro tradiční aktivity (spřežení, skútry, polární záře) je zhruba od února do konce března. Měsíce prosinec a leden spíše nedoporučujeme, zejména v období kolem slunovratu je několikatýdenní období polární noci, kdy slunce vůbec nevyjde nad obzor. V lednu bývají nejčastěji extrémní mrazy, teploty výjimečně mohou klesat i pod -40 st. Velké teplotní rozdíly jsou mezi norským pobřežím a vnitrozemím (Švédsko, Finsko). Norsko je teplejší a vlhčí, vnitrozemí pak sušší, je tu více jasných dní a větší teplotní extrémy. Na stejné zeměpisné šířce se teplota může lišit i o několik desítek stupňů. Pro dovolenou na běžkách doporučujeme jaro, druhou polovinu března a začátek dubna. V tomto období jsou ubytovací kapacity velmi rychle plné (i rok předem), je třeba včasná rezervace. Na přání samozřejmě zajistíme pobyt i v termínech jako jsou Vánoce a Nový rok, případně i v jižnějších oblastech, kde je více světla (jižní Norsko, střední Švédsko). S ohledem na extrémní klimatické podmínky zájezdy připravujeme s časovou rezervou pro případ omezení v dopravní infrastruktuře. Vycházíme z našich dlouholetých zkušeností v závislosti na oblasti a období.

Řízení sněžného skútru

Pro řízení sněžného skútru v rámci organizované tour s místním průvodcem stačí ŘP skupiny B. Pro samostatné řízení je třeba příslušné oprávnění.

Ubytování

Ubytování na zájezdech poznávacího charakteru je hotelového charakteru, případně v apartmánech nebo dobře vybavených chatách. Severské země nepoužívají systém hvězdiček a ubytovací kapacity jsou velmi sezónně vytížené, nejdražší bývají Velikonoce, lokálně další termíny. V případě putování na lyžích se spí na chatách či srubech, topí se v kamnech a spí ve společných ložnicích. Suché záchody jsou vždy čisté. Na mnoha chatách jsou sauny, uzpůsobené pro plnohodnotnou hygienu.

Půjčení vozidla

Místní auta jsou na zimní podmínky uzpůsobena, jezdí se na zimních pneu s hřeby, auta mají přídavná světla a předehřívání motoru. Na parkovištích jsou k dispozici zásuvky, do kterých se lze připojit. 

Doporučená délka

Pro poznávací zájezd nebo běžky ve středisku 5 – 7 dní (minimum jsou 4 dny včetně letů), běžkařský přechod pak zhruba 10 dní.

Mám zájem

Zajímavá místa

Icehotel

Ledový hotel v Jukkasjärvi byl prvním a stal se předlohou mnoha dalším ve Skandinávii, ale i Kanadě, na Aljašce a dalších zemích. Tvůrci si dávají záležet na estetické kvalitě, na jednotlivé pokoje se každoročně vyhlašuje sochařská soutěž. Vstupní sál upoutá ledovými “křišťálovými” lustry, zdejší kaple je populárním místem svateb a v icebaru si můžete dát drink z ledové skleničky. Podívat se můžete i do skladu ledových kvádrů, projít po řece Torne, ze které se led těží a samozřejmě zde lze i přenocovat.

Laponská brána "Lapporten"

Známá skalní formace nebo přesněji údolí Tjuonavagge klasického U-tvaru formovaného ledovcem vystupující nad jezerem Torneträsk na jehož březích leží jeden z nejznámějších a nejsnáze dostupných švédských národních parků, Abisko. Abisko je díky srážkovému stínu, malému světelnému znečištění a atraktivní scenérii považováno za jedno z nejlepších míst pro pozorování polární záře

Tromsö

Středisko severního Norska, největší město za polárním kruhem mimo Rusko a třetím největším na světě po Murmansku a Norilsku. Tromsö je považováno za bránu Arktidy. Město je ze všech stran obklopeno horami a fjordem, dominantou je most přes fjord, který spojuje centrum s horou Flöya, kam se lze dostat pěšky po kamenných schodech nebo vyjet lanovkou a je odtud nádherný výhled. Klima je výrazně ovlivněno Golfským proudem, zimy jsou mírné a vlhké, na rozdíl do vnitrozemí Švédska a Finska zde teploty neklesají výrazně pod nulu, ale je třeba počítat s více srážkami po celý rok. Najdeme zde zajímavé polární muzeum, rybářské restaurace. Na podzim a v zimě je v okolí možno pozorovat velryby.

Skierffe

Štít Skierffe společně se skalním útvarem Námmatj tvoří údolí, kterému se přezdívá brána Sareku. V zimě se sem lze dostat na lyžích nebo sněžném skútru a strávit noc na romantické horské chatě Aktse se saunou. Ačkoli se topí v kamnech a svítí svíčkami, výdobytky civilizace ani mobilní signál jistě postrádat nebudete. Prochází tudy rovněž jeden z úseků známé turistické magistrály Kungsleden. Na rozdíl od nejsevernější sekce Kungsleden, je dost pravděpodobné, že tu v zimě na chatě budete sami. Společností Vám bude milý chatař či chatařka.

Kiruna

Nejsevernější město Švédska je svět sám pro sebe. Nejkvalitnější ruda, největší podzemní rudný důl světa. Město, které se kvůli pokračování těžby částečně stěhuje o 3 km na východ za podpory místních obyvatel, prosperita i samotná existence města jsou zcela závislé na dole. Průmyslové centrum a současně ospalé městečko uprostřed lesů a hor. Za hezkého počasí je vidět Kebnekaise (2097), nejvyšší horu Švédska. Sníh tu leží od října do května. Secesní kostel postavený v letech 1909 – 1912 (arch. Gustaf Wickman) byl v roce 2001 zvolen nejcennější dřevěnou stavbou Švédska. Tvar připomíná kåtu, tradiční obydlí kočovných Sámů. Potká ho stejný osud, jako většinu budov v centru, v roce 2025 se plánuje jeho stěhování do nového centra.

Pohoří Pallastunturi

Pohoří Pallas a stejnojmenný národní park v mnohém připomíná Šumavu. Pásmové pohoří se táhne severojižním směrem v délce asi 60 km, hřeben působí trochu jako kopečky zmrzliny. Pod horami je soustava jezer a perfektních tratích kopírujících celé pohoří z východní i západní strany. Lze zde strávit týden ve středisku, ale i vyrazit na nenáročný přejezd po sroubcích, z většiny po značených rolbovaných tratích. Ideální oblast pro začátečníky.

Průvodce

Mám zájem