Lofoty s pěší turistikou

Mám zájem

Nejkrásnější pohled na Lofoty, ostrůvky tyčící se kolmo do nebe ze severního Atlantiku, je z ptačí perspektivy! Zveme Vás na turisticko-poznávací zájezd na Lofoty, během kterého navštívíme nejen nejznámější místa tohoto čarovného souostroví za polárním kruhem, které je rájem fotografů, romantiků, horolezců, rybářů, ale vydáme se i na túry do méně známých koutů, za výhledy na hradby hor z míst, kam ještě nesměřují cestovní kanceláře a nestojí se zde fronty na vyhlídky. Túry povedou po cestách, které můžou být strmé, lehce exponované, málo zřetelné nebo rozbahněné, stoupá se vždy z úrovně hladiny moře. Průvodce vás s náročností seznámí a nabídne alternativní program pro ty, kdo se necítí nebo v případě nepřízně počasí. Většina výstupů vede stejnou cestou tam i zpět, lze se tedy vrátit dříve. Ačkoli většinu času strávíme aktivně, turistikou, zbyde dostatek času na toulání rybářskými vesničkami a loudání po plážích.

Na co se můžete těšit

  • Rybářské vesničky
  • Bizarní skalní útvary vystupující přímo z moře
  • Pěší turistiku nalehko
  • Pláže se zlatým pískem a azurovým mořem
  • Plavba po fjordech
Mám zájem

Itinerář

1. den

Letecky Praha – Oslo – Narvik (letiště Evenes). Ubytování.

2. den

Přejezd na ubytování na západní straně souostroví. Cestou foto-zastávky a návštěva rybářských městeček Kabelvåg Henningsvaer s vyhlášeným fotbalovým hřištěm na pobřeží. Zastavíme se u vysokých mostů pod kterými proplouvají velké lodě, projedeme i podmořským tunelem.

3. den

Dnes se vydáme na několikahodinovou túru na pláž Kvalvika. Nejprve smočíne nohy v moři, poté Kvalviku shlédneme z ptačí perspektivy z vrcholu Ryten, výstup na vrchol je nenáročný.

4. den

Reine, nejfotografovanější obec Lofot. Plavba lodí po Reinefjordu mezi kolmými skalnímu stěnami do rázovité rybářské osady Vindstad přístupné pouze lodí, procházka na pláž Bunes na severní pobřeží. Je zajímavé vžít se do života lidí trvale pobývajících na místě dostupném výhradně lodí. Zájemci mohou vystoupat na vrchol Helvetestinden (602 m). Pokud budeme mít ještě síly, vystoupíme navečer na nejznámější vyhlídku Lofot, Reinebringen, jinak si ji necháme na některý z dalších dní.

5. den

Za pěkného počasí nás dnes čeká výšlap na nejvyšší vrcholy ostrova Moskenesöy Hermannstind nebo bližší a nižší Munken. Půjde o náročnou celodenní túru s nádhernými výhledy na hory, moře a jezera různých odstínů a v různých „patrech“. V případě nepříznivých podmínek kratší náhradní túra v závislosti na počasí a výkonnosti skupiny. 

6. den

K návštěvě Lofot neodmyslitelně patří vesnička s nejkratším názvem na světě Å (čti Ó). Prohlédneme si rybářské domky a vydáme se na další kopec, Andstabben (514). Z vrcholu dohlédneme i na další ostrovy dostupné pouze lodí nebo letecky, nacházející se západně (Vaeroy a Röst).

7. den

Vydáme se na další známou pláž Uttakliev, odkud budeme pokračovat na vyhlídkový vrchol Himmeltindan neboli Nebeský vrchol.

8. den

Dnes navštívíme nejznámější lofotskou rybářskou osadu Nusfjord (UNESCO), odkud se vydáme na pěší túru podél pobřeží.

9. den

Východní Lofoty, hlavní město Lofot Svolvaer, zájemci podniknou výstupy v jeho blízkém okolí. Na výběr jsou skála Geita (Koza) mezi jejímiž skalními rohy přeskakují horolezci, Ďáblova brána na kterou můžou vystoupit i ti odvážnější účastníci nebo vrcholky Flöya a Blåtinden. Všechny stezky jsou značeny a část vede po schodech. Alternativním programem je vyhlídková plavba po fjordu Trollfjorden. Někdy je Trollfjord zařazován již k souostroví Vesterály. Nocleh u letiště.

10. den

Oblast Ofotfjorden. Za hezkého počasí turistika s výstupem na vrchol Skittendalstinden nebo k chatě Blåvatnhytta. Alternativně lehčí túra nebo návštěva přístavního města Narviku se známým vojenským muzeem válečné operace za 2. světové války.

11. den

Letecky Evenes – Oslo – Praha.

Doplňující informace

Kalkulace

U zájezdů na míru, které připravujeme individuálně na objednávku, cena finální nabídky vychází z požadavků klienta a zohledňuje délku zájezdu, charakter a míru komfortu ubytování, způsob dopravy, počet osob, stravování, zvolené aktivity a atraktivitu termínu. Vliv na cenu má i čas objednávky, ceny služeb, zejména letenek, s časem rostou. Jak to funguje?

Program je možné připravit jak jako zájezd na míru (od nás dostanete podrobný manuál a mapové podklady), tak s průvodcem CK Inspira, který má s turistikou na Lofotech zkušenosti. Dobrodružnějším zájemcům dokážeme zájezd upravit i tak, aby bylo možné ho absolvovat veřejnou dopravou a tím razantně snížit náklady.

Doprava

Půjčeným autem (letiště Evenes).

Klima

Klima Lofot je silně ovlivněno Golfským proudem, je vlhké a teplé. Očekávejte rozmary severského léta se střídáním slunečných i deštivých dní. Počasí se může měnit velmi rychle jak v čase, tak na krátké vzdálenosti. Je třeba počítat i s intenzivním deštěm a silným větrem, následkem můžou být i rozbahněné turistické cesty a horské stezky. Program se budeme snažit počasí maximálně přizpůsobit. Díky poloze za polárním kruhem bude světlo skoro celou noc.

Ačkoli Lofoty leží za polárním kruhem, díky Golfskému proudu, je teplota moře podstatně vyšší než odpovídá jejich zeměpisné šířce, díky tomu lze i zdejší nádherné písčité pláže využít k rychlé koupeli. Moře vybízí k vodním sportům jako jízda na mořském kajaku a rybaření (na moři není třeba licence).

Ubytování

Z ubytování budete vyjíždět na hvězdicovité výlety, díky tomu lze pořadí dnů měnit v závislosti na počasí. Den příletu a poslední dvě noci budete ubytováni u letiště.

Na Lofotech je vše na poměrně malých vzdálenostech, kdykoli podle potřeby bude možné nakoupit potraviny.

 

Poznámka k programu

Program 3. – 8. dne může proběhnout v jiném pořadí v závislosti zejména na počasí, jízdních řádech lodí a místních podmínkách.

Zájezd je možné zkrátit i prodloužit podle přání a cen letenek. Doporučený termín srpen, září.

 

Mám zájem

Zajímavá místa

Kvavika

Pláž Kvalvika je zřejmě nejvyhlášenější pláží Lofot nejen pro svou fotogeničnost, ale i díky ikonickému filmu „Na sever od slunce“ (2012) o dvou mladých norských dobrodruzích, kteří zde vystavěli malou chatičku vypadající spíše jako hobití domeček výhradně z odpadu vyvrženého mořem a strávili zimu surfováním, lyžováním a sběrem odpadků. Ve skutečnosti Kvalviku tvoří pláže dvě oddělené skalním výstupkem. Za odlivu mezi nimi lze přecházet. Přístup je možný z dvou stran, zájemci o delší vycházku můžou přijít přes sedýlko, kde budeme na rozdíl od hlavní cesty skoro sami a je odtud krásný výhled.

Reinebringen

Reinebringen jen bezpochyby nejfotografovanější vyhlídka Lofot. Výstup po schodech působí téměř jako schody do nebe, dá nám tedy zabrat, ale díky malé vzdálenosti je velmi rychlý. Odměnou nám bude doslova letecký výhled na seřazené zuby bizarně tvarovaných hor i místa v oblasti Reinefjordu, která ještě navštívíme nebo jsme navštívili v minulých dnech.

Munken

Munken (797 m) je jedním z nejpopulárnějších vrcholů ostrova Moskenesöya. Pod vrcholem se nachází stejnojmenná chata (občerstvení zde neočekávejte) na dálkovém přechodu Lofotského národního parku. Z předvrcholu je vynikající panoramatický výhled (samotný vrchol je značně skalnatý a exponovaný, bez lana nepřístupný).

Reinefjord

Městečko Reine a přilehlý Reinefjord jsou zřejmě nejkouzelnější částí Lofotského souostroví. Tvoří jej téměř kolmé skalní stěny tyčící se přímo z moře. Některé obce a osady jsou dostupné výhradně lodí, díky tomu po fjordu jezdí pravidelná lodní doprava. Od otevřeného moře je fjord chráněn, díky tomu je rájem kajakářů, lze zde rybařit nebo jen obdivovat scenerie.

Průvodce

Mám zájem