Přechod Madeiry nalehko

Mám zájem

Program „Z východu na západ Madeiry po svých“ je určený pro aktivní a zkušenější turisty. Čeká nás kontinuální putování ostrovem. Většinu tras půjdeme nalehko, jednou poneseme batoh na dvoudenní túru. Vybrali jsme pěší trasy, kde mnoho turistů nepotkáme. Putujeme z nejvýchodnějšího cípu ostrova São Lourenço směrem na západ až k majáku Ponta do Pargo, který je doménou nejzápadnějšího mysu Madeiry. Dostaneme se na místa, která běžným návštěvníkům ostrova zůstávají skrytá. Projdeme se po levádách, horských hřebenech a zažijeme západ a východ slunce na nejvyšší hoře ostrova.

Spát budeme po trase v menších 3* – 4* hotýlcích. Jednu noc strávíme pod vrcholem nejvyšší hory ostrova v turistické chatě. Takovým zážitkem se může pochlubit jen málokterý cestovatel, který Madeiru navštívil. Občas se svezeme mikrobusem, ale hlavně se budeme pohybovat pěšky –  projdeme si náročnější a delší trasy v obtížnějším terénu. Jednotlivé etapy na sebe navazují. Odpočinkový den strávíme v hlavním městě Funchalu. Pěší putování bude samozřejmě spojené i s ochutnáváním místních specialit. Zavítáme do pravých lokálních hospůdek a restaurací.

Na co se můžete těšit

 • Přechod Madeiry nalehko s podporou auta
 • Náročnější a méně frekventované trasy, na které se běžný turista nedostane
 • Maximální velikost skupiny 12 účastníků
 • Plavba lodí na východ slunce
 • Přespání pod vrcholem Pico Ruivo
 • Kouzelný vavřínový les ve Fanalu
Mám zájem

Cena zájezdu zahrnuje

 • Ubytování v hotelu nebo penzionu se snídaní, každý den na jiném místě
 • Dopravu autobusem či mikrobusem
 • Česky hovořícího průvodce
 • Zajištění veškerého programu podle itineráře
 • Pojištění CK pro případ úpadku

Cena zájezdu nezahrnuje

 • Letenku (Doporučíme konkrétní let s nejnižší cenou a na přání zajistíme. Cena přímé letenky s CK Inspira je od 11 560 Kč včetně zavazadel.)
 • Pojištění storna (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV)
 • Pojištění léčebných výloh (na vyžádání zajistíme u pojišťovny ERV)
 • Obědy a večeře
 • Aktivity a program nad rámec uvedeného itineráře

Itinerář

1. den

Přílet na Madeiru a krátký přejezd do města Machico, ubytování v hotelu. V podvečer zajdeme společně na jídlo a uvítací drink.

2. den

Naše putování po ostrově zahájíme stylově. Ještě před svítáním vyrazíme do přístavu, vyplujeme na oceán a zažijeme neobyčejný východ slunce s výhledem na mys Ponta de São Lourenço. Vylodíme se přímo na nejvýchodnějším cípu ostrova, kde odstartujeme první pěší túru. Trasa nás povede polopouštní krajinou mezi barevnými útesy. Projdeme kolem rybářského města Caniçal a pak už se napojíme na stezku lemující divoké severní pobřeží. Ta nás dovede až do Porto da Cruz, městečka s příjemnou atmosférou, výrobnou rumu a několika dobrými restauracemi, kde si můžete užít příjemné koupání a zakončit den večeří s výhledem na divoký Atlantik. Přenocujeme v městečku Santana, kam nás převeze mikrobus z Porto da Cruz. Délka etapy: 20km.

3. den

Ráno se svezeme mikrobusem do Santany. Dnešní 10,5 km dlouhá etapa povede nejdříve po levádě Caldeirão Verde, která se vlní třetihorním vavřínovým pralesem. Je jednou z nejstarších a nejkrásnějších na ostrově. Na nenápadné křižovatce odbočíme na lesní pěšinu. Čeká nás prudší stoupání bujnou madeirskou vegetací až na nejvyšší horu ostrova Pico Ruivo. Touto cestou se na vrchol dostane jen málokdo. My k tomu přidáme ještě jeden neobyčejný zážitek. Těsně pod vrcholem stojí turistická chata, kde strávíme noc.

4. den

Vstávat budeme uprostřed panenské přírody obklopeni naprostým tichem a špičatými horami. Po snídani se vydáme na hřebenovou túru, která povede centrálním horským masivem. Budeme klesat, stoupat a užijeme si nádherné pohledy do nejhlubšího údolí na ostrově. Zlatým hřebem dneška bude Pico Grande, majestátný kopec z černé sopečné horniny. Na jeho vrchol si trochu zašplháme. Po náročné etapě si dopřejeme skvělou večeři v hospůdce, kterou dobře znají všichni Madeiřani. Poté přejezd minibusem do Funchalu, kde strávíme 2 noci. Délka etapy: 13,5km.

5. den

Odpočinkový den strávíme v hlavním městě Funchal. Každý si bude moci vybrat, co ho nejvíce láká, ať už je to vyrazit do některé z botanických zahrad, projít se historickými uličkami, zajít na ochutnávku madeirského vína, posedět v některé z kaváren a restaurací nebo si užít koupání na pláži. Průvodce vám rád poradí s výběrem vhodných aktivit na volný den. Nezapomenutelným zážitkem je i pozorování velryb a delfínů na otevřeném oceánu. Pro ty, kteří raději odpočívají aktivně, je fakultativně též možno zajít na lekci surfování, nebo si užít canyoning v divokých horách.

6. den

Dnes vyrazíme zpátky do hor, tentokrát na západní stranu ostrova. Klikatou silnicí vyjedeme na náhorní plošinu. Etapu pak zahájíme na levádě Rocha Vermelha. Projdeme dlouhým, ručně tesaným tunelem a ocitneme se uprostřed zeleného pralesa. Cestou mezi stromovitými vřesovci vystoupáme do Fanalu, pohádkového lesa, který je často zahalený v tajemné mlze. Rostou tu veliké staré vavříny, jedny z nejstarších na ostrově. Pokračovat budeme malou pěšinou směrem do Ribeira da Janela. Večer a noc strávíme u moře v Porto Moniz, kde se můžeme vykoupat v krásných lávových bazénech při západu slunce, kdy je budeme mít takřka jen pro sebe. Přenocujeme v Porto Moniz. Délka etapy: 20km.

7. den

Závěrečný den našeho putování zahájíme na nejzápadnějším bodě ostrova, mysu Ponta do Pargo. Na útesu tu stojí navigační maják. Napojíme se na levádu, která nás provede autentickým madeirským venkovem. Během etapy nahlédneme do života místních a zastavíme se v několika menších podnicích na košt rumové ponchy a dalších specialit. Tento den bude rozlučkový, tak to trochu oslavíme. V cíli nás bude čekat mikrobus, který nás zaveze do Funchalu. Naše cesta povede po jižním pobřeží ostrova se svahy plnými banánových plantáží. Délka etapy: 15km.

8. den

Odjezd na letiště, závěrečná poncha a odlet.

Doplňující informace

Letenka

Cenu letenky nezahrnujeme do ceny zájezdu. Letenku si můžete objednat současně se zájezdem, v takovém případě vám zajistíme přímé letecké spojení Praha – Funchal (cca 4,5 hod. letu). Letenky zakoupené prostřednictvím CK Inspira vždy garantujeme i pro případy zrušení letu. V takovém případě vracíme 100 % ceny letenky i 100% ceny zájezdu, nebo vás na vlastní náklady dostaneme do Funchalu. Detailní informace ohledně cen letenek vychází z aktuálních cen letenek v čase jejich nákupu. Bližší informace vám sdělíme vždy pro konkrétní zájezd ve chvíli objednávky. Ceny letenek se zvyšují s přibližujícím se termínem odletu.

Klima

Madeira je garancí relativně teplého „jarního“ počasí během celého roku a návštěva je tedy možná v jakémkoliv ročním období.

Průběh programu

Skupina bude mít ve všechny programové dny zájezdu k dispozici mikrobus a česky mluvícího průvodce.

Ubytování

Ubytování je ve dvoulůžkových pokojích se snídaní. Téměř každý den v průběhu zájezdu budeme ubytováni na jiném místě. Na horské chatě bude zajištěno ubytování se snídaní a večeří.

Zahájení a ukončení zájezdu

Letiště Funchal. Průvodce poletí společně se skupinou z Prahy.

Velikost skupiny

Maximální velikost skupiny je 12 účastníků.

Náročnost přechodu

Čtvrtý stupeň náročnosti mají zájezdy, které nabízí jak pěší trasy střední náročnosti, tak více túr s výraznějším převýšením, v exponovanějším terénu, případně s delšími tunely nebo po méně udržovaných, případně kamenitějších stezkách. Délka túr je v rozmezí 4-6 hodin. I zde ale platí, že dbáme na bezpečnost a pohybujeme se pouze po zajištěných oficiálních trasách.

Termíny

Číslo zájezdu: 10624

31. 5. - 7. 6. 2024

Cena:
21 440 Kč

22 940 Kč

Last minute sleva – poslední 3 volná místa.

Mám zájem

Zajímavá místa

Hřebenovka na Pico Ruivo

Pico Ruivo je nejvyšší vrchol ostrova Madeira, dosahuje výšky 1862 metrů nad mořem. Jeho název v překladu do češtiny znamená “Červený vrchol”, což je pravděpodobně odvozeno od načervenalého odstínu jeho skal, zejména při západu slunce, kdy sluneční světlo barví krajinu do teplých tónů. Tento vrchol nabízí úchvatný panoramatický výhled na okolní hory a Atlantický oceán.

Domečky v Santaně

Nejvýraznějším rysem domů v Santaně jsou jejich trojúhelníkové střechy vyrobené ze slámy nebo rákosu. Taková konstrukce poskytuje izolaci proti teplu i chladu a zároveň chrání před častými dešti v regionu. Architektura je rovněž přizpůsobena tak, aby odolala zdejším náročným povětrnostním podmínkám. Tyto jedinečné domy jsou významnou součástí kulturního dědictví Santany a staly se symbolem Madeiry.

Laurisilva - vavřínové lesy

Tento „les pralesovitého typu“ se dochoval pouze v oblasti Makaronézie, kterou kromě Madeiry tvoří ještě Azorské, Kanárské a Kapverdské ostrovy. Právě na Madeiře se laurisilva zachovala v největší míře. Jedná se o stále zelený les, který pokrývá zejména severní svahy ostrova v nadmořských výškách mezi 300 – 1600 m. Jak už název napovídá, tvoří ho různé druhy vavřínů (zejména vavřín azorský), ale i celá řada dalších rostlin. Mnohé z nich jsou endemické druhy, jinde na světě se nevyskytují. Madeirský vavřínový les je navíc přísně chráněný a od roku 1999 je součástí světového dědictví UNESCO.

Levády

Levády jsou jedinečným prvkem madeirské krajiny. Jsou to úzké zavlažovací kanály nebo akvadukty, které byly původně vybudovány k rozvodu vody z vlhčích oblastí ostrova do sušších oblastí pro zemědělské účely. Samotné slovo “levada” pochází z portugalského slovesa “levar”, které znamená “přenášet” nebo “přepravovat”. Tyto levády často vedou podél strmých útesů, tunely a přes svahy hor a vytvářejí spletitou síť cest. Mnohé byly postupem času přebudovány na turistické stezky. Procházky po levádách patří k nejoblíbenějším outdoorovým aktivitám na Madeiře.

Mám zájem